BIRMA 2019

Złocone pagody i wodne klasztory stojące na palach. Największy działający dzwon świata. Setki świątyń i zachwycających stup w Paganie. Jezioro Inle z pływającymi domami i ogrodami hiacyntów. Liczne posągi Buddy oklejone płatkami złota. Wyroby z jedwabiu, papieru czerpanego, drewna i laki. Zielone połacie tarasów ryżowych. Przejazd tradycyjną bryczką.
05-11 - 18-11-2019
10400
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
 • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
 • przeloty wewnętrzne,
 • przejazdy klimatyzowanym autokarem/mikrobusem,
 • przejazd pociągiem Pyin U Lwin – Thibaw,
 • rejs łódką z Mandalaj do Paganu,
 • 12 noclegów; zakwaterowanie w hotelach 3*/4*, pokoje 2-os., dopłata do pokoju 1-os. 1750 PLN,
 • 12 śniadań, 8 obiadów, 4 kolacje – w tym

  - kolację z przedstawieniem kukiełkowym w Paganie,

 • degustacja 4 lokalnie produkowanych win w winiarni nad Jeziorem Inle,
 • bryczki konne w Paganie, Mingwan oraz Inwa,
 • łodzie na jeziorze Inle, w Indein, Inwa, Thibaw, Mingwan, Paganie,
 • łódkę w Amarapurze (most U Bein),
 • opiekę polskiego pilota,
 • usługi lokalnych przewodników (oprócz dnia 10.),
 • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 |
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Dubaju. Transfer do hotelu. Nocleg w Dubaju.
Dzień 2 | RANGUN
Rano wylot do Birmy. Przylot do Rangunu. Wieczorny przejazd do świątyni Chaukhtatgyi z posągiem 70-metrowego leżącego Buddy, którego stopy są pokryte rzeźbionymi symbolami. Majestatyczna twarz posągu ze szklanymi oczami, zwieńczona jest koroną zdobioną diamentami i innymi drogocennymi kamieniami. Blisko stóp Buddy znajduje się kapliczka poświęcona Ma Thay, świętemu mnichowi, który ma moc powstrzymania deszczu oraz uspakajania mórz i oceanów. Kolacja. Transfer i zakwaterowanie w hotelu.
Dzień 3 | RANGUN – JEZIORO INLE
Poranny przelot do Heho. Przejazd do Nyaungshwe, tętniącego życiem miasteczka na brzegu jeziora Inle. Rozpoczęcie całodziennego zwiedzania łódką długiego na 22 km i szerokiego na 11 km jeziora, które jest centrum kultury Intha, ludu, który do perfekcji opanował niezwykłą technikę wiosłowania nogami. Podziwianie zbudowanych na jeziorze wiosek na palach, pływających ogrodów i farm przytwierdzonych do dna bambusowymi tyczkami. Zwiedzanie pagody Phaung Daw Oo, najświętszego miejsca kultu religijnego w stanie Szan, z pięcioma pokrytymi złotem wizerunkami Buddy, które co roku są obwożone w pozłacanej barce po wszystkich wioskach wokół jeziora. Obiad. Wizyta w osadach, w których można spotkać ludzi trudniących się rzemiosłem i przyjrzeć się tradycyjnym metodom tkania jedwabiu, żłobieniu łodzi czy produkcji tutejszych cygar. Zwiedzanie położonego na jeziorze klasztoru Nga Phe Kyaung, znanego z antycznych rzeźb Buddy. Malowniczy zachód słońca na środku jeziora.
Dzień 4 | JEZIORO INLE – INDEIN
Poranna wizyta na wędrownym targu, odbywającym się każdego dnia w innej wiosce na brzegach jeziora. Poranny targ przyciąga nie tylko mieszkańców wiosek na palach, ale także tubylców z okolicznych terenów i jest doskonałą okazją do spotkania ubranych w tradycyjne stroje ludów zamieszkujących pobliskie wzgórza. Przepłynięcie łódką na zachodni brzeg jeziora, gdzie znajduje się sanktuarium Indein z tysiącami stup wtulonymi w pobliskie wzgórza, otoczone przez okoliczne wioski ludu Pa-O. Obiad. Po południu przejazd do położonej na wzgórzu winiarni Red Mountain, skąd można podziwiać zachód słońca na tle jeziora Inle oraz pobliskich gór, delektując się czterema lokalnie produkowanymi rodzajami wina.
Dzień 5 | JEZIORO INLE – MANDALAJ – INWA – AMARAPURA
Poranny przejazd do Mandalaj. Po drodze piękne krajobrazy oraz lokalne wioski. Mandalaj to dawna królewska stolica państwa oraz kulturalne i religijne centrum Birmy. W Mandalaj i jego okolicach mieszka ponad połowa wszystkich mnichów w kraju. Obiad. Przejazd do Inwy, stolicy królestwa od XIV do XVIII w. Po krótkiej przeprawie łódką przez rzekę przejazd tradycyjną bryczką konną do imponującego, zbudowanego w całości z drewna tekowego klasztoru Bagaya oraz zwiedzanie ruin fortu i pałacu królewskiego. Przejazd do Amarapury, gdzie znajduje się najdłuższy i najstarszy most tekowy na świecie, wsparty na ponad tysiącu drewnianych pali. Podziwianie majestatycznego zachodu słońca na tle mostu U Bein z pokładu tradycyjnej podłużnej łódki.
Dzień 6 | MANDALAJ – PYIN U LWIN
Przejazd do świątyni Kuthodaw, znanej także jako największa księga świata, ze względu na znajdujących się tam 729 marmurowych płyt z wygrawerowanymi pismami buddyjskimi. Spacer do zdobionego bogatymi rzeźbieniami klasztoru Shwenandaw, ostatniej pozostałości Złotego Pałacu Królewskiego, który zanim został ofiarowany na klasztor służył jako prywatne komnaty królewskie potężnego króla Mindona. Zwiedzanie świątyni Mahamuni, w której znajduje się najbardziej czczony wizerunek Buddy w Birmie, pokrywany codziennie przez wiernych wieloma warstwami listków złota. Przejazd do klasztoru Mahagandayon, gdzie kilkuset bosych mnichów zbiera jałmużnę. Ostatni posiłek w ciągu dnia spożywają oni o 11 rano, ponieważ wszystkich birmańskich mnichów obowiązuje codzienny post od południa do poranka następnego dnia. Przejazd wśród malowniczych gór do leżącej dwie godziny drogi od Mandalaj górskiej miejscowości Pyin U Lwin. Usytuowane wśród wzgórz, kameralne Pyin U Lwin, znane z umiarkowanych temperatur i bujnej roślinności, zostało założone przez Brytyjczyków jako miejscowość letniskowa, w której chronili się przed upałami panującymi na niżej położonych równinach. Obiad. Zwiedzanie przepięknych ogrodów botanicznych. Liczne, wzorowane na brytyjskich, drewniano-ceglane domy oraz konne bryczki snujące się po mieście tworzą wrażenie, jakby czas zatrzymał się w Pyin U Lwin w XIX wieku.
Dzień 7 | PYIN U LWIN – THIBAW
Przejazd na dworzec kolejowy oraz czterogodzinna podróż pociągiem w kierunku Thibaw. Malownicza trasa przecina słynny wiadukt Goteik, który jest rozpięty ponad głębokim na 300 metrów wąwozem na wyżynie Szan. Podczas podróży można podziwiać malownicze góry, wioski, lasy, lokalne ludy uprawiające pola ryżowe oraz pasące się na farmach bawoły. Po południu przyjazd do Thibaw, uroczego miasteczka położnego na brzegu rzeki Myitnge. Wizyta w Pałacu Shan, gdzie usłyszymy historię ostatniego władcy Thibaw, który sprawował władzę nad posiadającym autonomię Księstwem Thibaw do połowy XX wieku. Wieczorem podziwianie zachodu słońca ze Wzgórza Buddy z majestatycznym widokiem na miasto oraz rzekę Myitnge. Kolacja.
Dzień 8 | THIBAW
Poranna wędrówka z lokalnym przewodnikiem po wioskach wokół Thibaw. Wizyta w osadach położonych wśród malowniczych, łagodnych wzgórz i pól ryżowych, w których można poznać kulturę i zwyczaje lokalnych ludów. Podziwianie spektakularnego wodospadu oraz pobliskiej świątyni natów, duchów opiekuńczych. Obiad w formie pikniku. Zwiedzanie tradycyjnej osady, wybudowanej w stylu Shan, położonej na brzegu rzeki. Transfer łodzią do miejsca, gdzie z połączenia dwóch rzek rodzi się rzeka Myitnge. Powrót do Thibaw łodzią w promieniach zachodzącego słońca.
Dzień 9 | THIBAW – MANDALAJ – MINGWAN
Przejazd do Mandalaj. Po drodze przystanek w punkcie widokowym z panoramą na wiadukt Goteik. Malownicza droga biegnie w dół pętlami wokół gór aż do wąwozu, po czym ponownie wspina się do góry. Obiad w drodze do Mandalaj. Przejazd do przystani. 45-minutowy rejs łódką wzdłuż rzeki Irawadi do Mingwan, gdzie znajduje się największa na świecie, choć niedokończona stupa, która miała być wyższa niż egipskie piramidy. Zwiedzanie pagody Hsinbyume, białej świątyni wybudowanej na wzór mistycznej góry Meru, oraz 90-tonowego, największego na świecie dzwonu z brązu. Przejazd na przystań bryczkami ciągniętymi przez bawoły. Powrót łódką do Mandalaj.
Dzień 10 | MANDALAJ – PAGAN
Wczesnym rankiem przejazd do przystani w Mandalaj. Całodzienny rejs statkiem do Paganu (ang. Bagan) wzdłuż majestatycznej rzeki Irawadi – wyjątkowa możliwość poznania Birmy z innej perspektywy. Podziwianie malowniczego wschodu słońca i śniadanie na pokładzie. Od wieków Irawadi odgrywa ważną rolę jako główny szlak komunikacyjny, wzdłuż niej ulokowane są najważniejsze miasta i zabytki w kraju. Zwiedzanie położonych na brzegu rzeki wiosek, gdzie można poznać kulturę i zwyczaje ich mieszkańców. Obiad na pokładzie. Podczas spływu pokazy lokalnych zwyczajów, tradycyjnych birmańskich strojów oraz makijażu. Podziwianie malowniczych krajobrazów, ulokowanych wzdłuż rzeki starożytnych świątyń i pagód, bujnej dżungli oraz licznych wiosek, których mieszkańcy żyją w pełnej symbiozie z rzeką. Po południu przybicie do Paganu.
Uwaga!
We wrześniu przejazd z Mandalaj do Paganu drogą lądową. Po drodze zwiedzanie okrytej czcią góry Popa, która jest w rzeczywistości wygasłym wulkanem sięgającym 1,500 metrów oraz znajdującego się na jej szczycie klasztoru. Od przeszło 700 lat, góra Popa odgrywa szczególną rolę w historii, religii i kulturze Birmy. Klasztor na szczycie, do którego prowadzi 777 stopni, poświęcony jest kultowi 37 Natów; animistycznych duchów. Popa jest doskonałym przykładem, gdzie buddyzm miesza się z pierwotnymi religiami wyznawanymi na tych terenach. Obiad w okolicach góry Popa. Podczas dalszego przejazdu można zaobserwować lokalnych rolników wspinających się na palmy i zbierający z nich sok wykorzystywany do produkcji cukru. Przystanek na jednej z farm, gdzie można poznać lokalne sposoby destylacji i wyrobu whisky oraz innych lokalnych produktów z soku palmowego. Po południu przyjazd do Paganu i odpoczynek nad basenem.
Dzień 11 | PAGAN
Dla chętnych, podziwianie wschodu słońca z pagody Shwegugyi ze spektakularnym widokiem na setki świątyń i pagód oraz przelatującymi na horyzoncie balonami w promieniach wschodzącego słońca. Powrót do hotelu na śniadanie. Wizyta na gwarnym rynku w Paganie, gdzie sprzedawane są lokalne wyroby rzemieślnicze oraz produkty spożywcze. Zwiedzanie arcydzieł architektonicznych starożytnego miasta oraz najważniejszych pagód i świątyń. Wizyta w pagodzie Shwezigon, zbudowanej ponad tysiąc lat temu przez króla Anawrahtę. Zwiedzanie Anandy – najbardziej okazałej świątyni w Paganie oraz pagody Htilominlo. Po południu wizyta w warsztacie laki, żywicy używanej w tutejszej sztuce zdobniczej, poznanie tradycyjnych metod tworzenia przedmiotów artystycznych. Zwiedzanie świątyni Manuha oraz przejazd na jedną z najwyższych pagód, skąd podziwiać można zachód słońca ponad setkami otaczających ją pagód. Kolacja połączona z tradycyjnym birmańskim przedstawieniem kukiełkowym.
Dzień 12 | PAGAN
O wschodzie słońca przelot balonem nad tysiącami pagód starożytnego miasta Pagan (opcja fakultatywna, 285 USD/osoba – wymagane wcześniejsze zgłoszenia w biurze, najpóźniej 35 dni przed wyjazdem). Trwający 45 minut lot jest niezapomnianym przeżyciem – widok z lotu ptaka na rozległą, wypełnioną starożytnymi świątyniami równinę Paganu, rzekę Irawadi oraz pasmo Gór Arakańskich. Powrót do hotelu na śniadanie ok. godziny 08.00. Zwiedzanie wiosek wokół Paganu, w których można zaobserwować codzienne życie mieszkańców Birmy. Spacer wśród skromnych gospodarstw daje możliwość poznania lokalnych zwyczajów. Przyjaźni i ciekawi świata Birmańczycy często zapraszają turystów do swoich domów i chętnie rozmawiają o swojej kulturze i sposobie życia. Wizyta w pagodach Dhammayazika oraz Dhammayangyi. Po południu przejazd bryczką konną po polnych drogach wśród starożytnych świątyń i pagód do przystani na rzece Irawadi. Rejs o zachodzie słońca tradycyjną, drewnianą łodzią wzdłuż Irawadi z malowniczymi krajobrazami pagód w świetle zachodzącego słońca. Kolacja.
Dzień 13 | RANGUN
Poranny przelot do Rangunu, miasta, w którym zaobserwować można wpływy różnych kultur i religii. Zwiedzanie miasta z kolonialną architekturą oraz pozłacanymi pagodami. Spacer po ogrodach Maha Bandula położonych w samym sercu miasta, otoczonych budynkami z czasów wiktoriańskich. Podziwianie jeziora królewskiego Kandawgyi oraz pozłacanej królewskiej barki Karaweik. Wizyta w buddyjskiej świątyni Sule Paya oraz ponad 100-letniej synagodze. W tej ostatniej spotkanie z powiernikiem synagogi, który przybliży historię birmańskich Żydów. Obiad. Przejazd na sławny targ Bogyoke, gdzie można znaleźć szeroką gamę lokalnego rękodzieła i pamiątek z Birmy, od laki po kamienie szlachetne oraz zachwycającą biżuterię. Przejazd do liczącej 2500 lat pagody Szwe Dagon, najważniejszej świątyni w Birmie, pokrytej złotem oraz diamentami; można tu zobaczyć mnichów w tradycyjnych czerwonych szatach oraz miejscowych pielgrzymów polewających wodą 8 posągów Buddy, które symbolizują 8 birmańskich dni tygodnia. Przejazd na tradycyjny birmański masaż (płatny dodatkowo – około 20 USD). Późnym wieczorem transfer na lotnisko.
Dzień 14 |
Wylot do Europy. Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
PASZPORT - WIZA
Przy wpłacie II raty należy dostarczyć do biura skan paszportu (strona ze zdjęciem w kolorze), skan zdjęcia (en face, 3,8 cm x 4,6 cm w formacie JPG) oraz opłatę za wizę do Birmy 200 PLN i za pośrednictwo wizowe 50 PLN. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki oraz posiadać min. 2 strony wolne.
BILETY WSTĘPU
Na bilety wstępu należy przeznaczyć ok. 180 USD.
ZALECENIA ZDROWOTNE
Zalecana profilaktyka antymalaryczna.
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 60 USD.
Rezerwuj online