BLOG » Artykuł

Choć bazary kipią mnóstwem warzyw, owoców i ziół to w Uzbekistanie trudno znaleźć wyrafinowane danie.
Kuchnia ta charakteryzuje się prostotą i kilkoma głównymi potrawami.
Bardzo charakterystyczne są tu dania mięsne, które zazwyczaj gotowane są na parze, bądź smażone są na grillu.
Uzbecy uwielbiają baraninę i wołowinę z dodatkiem ryżu, moszu lub białego grochu.
Najchętniej piją natomiast napar z bazylii i brandy.
Mimo prostoty i skromności można zjeść tutaj naprawdę pyszne i aromatyczne potrawy.

Czego warto spróbować?
1. Lepioszka Płaski okrągły placek, wypiekany w piecu, który podaje się do każdego posiłku. Ten uzbecki chlebek to absolutna podstawa tamtejszego świata kulinarnego. W środku ma on wgłębienie asygnowane odpowiednią pieczęcią.
2. Lagman Gęsta zupa z dużą ilością baraniny oraz tradycyjnych uzbeckich ziół. Jest bardzo pożywna i dobrze rozgrzewa co sprawia, że najczęściej podaje się ją w zimowe lub chłodniejsze wieczory. Podaje się ją zarówno w wyśmienitych restauracjach, jak i w przydrożnych barach.
3. Dimlama Jest daniem jednogarnkowym, które bardzo łatwo przyrządzić. Znajduje się tam mięso jagnięce lub wołowe i mnóstwo warzyw. Danie to najczęściej przygotowuje się latem lub wiosną, ponieważ właśnie wtedy jest największy wybór świeżych warzyw. 4. Plov Danie złożone z ryżu lub bulguru, do którego dodaje się wcześniej usmażoną na oliwie baraninę lub rybę. Mięso można też ugotować w rosole. Do tego dania dodaje się marchew lub inne korzenne warzywa. Była to najsłynniejsza potrawa kuchni uzbeckiej w XVI-XVII wieku.
5. Chanum Bardzo łatwa w przygotowaniu rolada gotowana na parze. W ciasto przygotowane z mąki, jajek, wody i oleju wkładamy pokrojone ziemniaki i cebulę, a następnie gotujemy to na parze przez 30 minut. Podajemy w towarzystwie sosu pomidorowego.

Jeśli chcesz skosztować tych przysmaków i poznać niesamowitą uzbecką kulturę oraz na własnej skórze przekonać się czym jest przygoda życia... Jeśli chcesz poznać uzbeckie smaki wybierz się z nami na wycieczkę do uzbekistanu.