BLOG » Artykuł

Chiny nazywane są Krajem Wschodzącego Słońca lub Państwem Środka. Takie miano nadano im nieprzypadkowo, ponieważ żyje tu 20% światowej populacji, co warto dodać - na stosunkowo małym obszarze. Stolicą Chin jest Pekin - zatłoczony, pełny smogu, ale jakże piękny i nowoczesny. Co obowiązkowo powinniśmy zobaczyć, będąc w Chinach?
Pekin to podstawa.

W Pekinie nie brakuje wielowiekowych zabytków. Przede wszystkim wymienić należy wśród nich cesarski kompleks ogrodowo-pałacowy. Nazywany jest Pałacem Letnim i to właśnie tutaj turyści odpoczywają, spacerują i odkrywają pałacowe zabudowania należące do ostatniej władczyni z dynastii Qing, cesarzowej Cixi. Przygodą może okazać się przejażdżka tradycyjnymi rikszami po najstarszych dzielnicach Pekinu - Hutongach. Spacer po największym placu na świecie - placu Niebiańskiego Spokoju - zapewni relaks, a wrażenia kulturalne zapewni słynna Opera Pekińska.

Najsłynniejszą atrakcją Chin jest oczywiście Wielki Mur Chiński. To najdłuższa na świecie, mająca aż 7500 km długości, fortyfikacja obronna. W Pekinie koniecznie trzeba przebyć słynną Świętą Drogę, po której cesarze udawali się w swoją ostatnią podróż. Kolejne atrakcje turystyczne Pekinu stanowią nekropolia 13 cesarzy z dynastii Ming oraz kompleks grobowca Changling, w którym został pochowany cesarz Yongle. Ważny punkt zwiedzania Pekinu stanowi dawny pałac cesarski w tzw. Zakazanym Mieście, który był rezydencją 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing. W stolicy można zobaczyć także Świątynię Nieba oraz jej główny pawilon uznawany za symbol Pekinu.

Szanghaj - perła orientu

Szanghaj to ultranowoczesne chińskie miasto z drapaczami chmur, z których rozciąga się przepiękny widok. Warto zobaczyć tutaj nabrzeże Bund, główną arterię handlową Nanjing - uznawaną za najludniejszą ulicę świata, czy Świątynię Nefrytowego Buddy ze słynnymi posągami Buddy z białego nefrytu. Oazą spokoju w Szanghaju jest ogród Yu Yuan, zlokalizowany pośrodku gwarnej dzielnicy Starego Miasta.

Miasto Suzhou (zlokalizowane niedaleko Szanghaju) słynie z produkcji jedwabiu, a także pięknych ogrodów i malowniczych kanałów - czemu zawdzięcza miano Wenecji Orientu. Można tu zobaczyć Ogród Mistrza Sieci, manufakturę jedwabiu czy Instytut Hafciarstwa oraz Pagodę Północnej Świątyni (najwyższą w mieście).

Xi`an - historyczna stolica Chin

W Xi`an rozpoczynał się słynny Jedwabny Szlak. Ciekawą atrakcję stanowi tutaj muzeum Armii Terakotowej, składającej się z około 8 tysięcy figur koni i żołnierzy naturalnej wielkości. W Xi`an znajduje się dzielnica muzułmańska wraz z Wielkim Meczetem. Symbol miasta stanowi pochodząca z VII wieku Wielka Pagoda Dzikiej Gęsi.

Lijiang - w prowincji Junnan

W prowincji Junnan mieści się dawna stolica królestwa ludu Naxi - Lijiang. Atrakcją turystyczną miejscowości jest stare miasto z drewnianymi domami oraz Pałacem Mu, staw Czarnego Smoka zasilany górskimi strumieniami z krystalicznie czystą wodą, ale też Śnieżna Góra Nefrytowego Smoka o wysokości 4500 m n.p.m. (można na nią wjechać kolejką linową).

Labirynt w Kunming

Kunming przez wielu nazywany jest miastem „Wiecznej Wiosny”, a to z uwagi na łagodny klimat. Turyści doceniają je za występujący tu słynny Kamienny Las Shilin, który zamieszkuje lud Sani. Kamienny Las powstał bez ingerencji człowieka i składa się z tysięcy niezwykłych form krasowych. Niedaleko Kunming, w górach, położona jest Bambusowa Świątynia, w której wystawiono kolekcję 500 arahantów - rzeźb w niezwykłych pozycjach.

Hongkong - dawna kolonia brytyjska

Hongkong to ogromne miasto, które niegdyś było kolonią brytyjską. Słynie ono z licznych ulic handlowych. Można tu zobaczyć port, stanowiącą doskonały punkt obserwacyjny górę Victorii, a także dawną wioskę Aberdeen z pozostałościami słynnego miasta na wodzie.

Chiny to kraj szczególnie godny uwagi każdego obieżyświata, tak bardzo różny od tego, co znamy z Polski i z Europy. Warto poznać zupełnie odmienną kulturę i zobaczyć przepiękne chińskie zabytki.

Obieżyświecie sprawdź nasze propozycje zwiedzenia Chin.