BLOG » Artykuł

Gruzja, znajdująca się na pograniczu dwóch kontynentów – Europy i Azji – jest krajem zróżnicowanym kulturowo i geograficznie. Perła Kaukazu, jak bywa określany ten kra, kryje w sobie wiele atrakcji turystycznych, zarówno krajobrazowych, jak i zabytkowych. Prócz tego zapewnia piękne plaże u wybrzeży Morza Czarnego, które zachęcają do wypoczynku. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Gruzji?

 

Położenie Gruzji

 

Gdzie leży Gruzja? To niewielki kraj położony na Kaukazie Południowym, dokładnie w zachodniej części lądowego przesmyku, jaki łączy Europę z Azją. Graniczy na północy z Rosją, na południu z Armenią i Turcją, a na wschodzie z Azerbejdżanem. Na zachodzie granicę Gruzji wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą kraju jest Tbilisi, ale parlament od 2012 roku ma swoją siedzibę w Kutaisi, a sąd konstytucyjny w Batumi.

 

Stolica Gruzji

 

Tbilisi to stolica wyjątkowa zarówno w skali europejskiej i azjatyckiej. Niepowtarzalną atmosferę tego orientalnego miasta doceni każdy, kto tu dotrze. Turyści witani są w Tbilisi z otwartymi ramionami. Gruzini są narodem bardzo gościnnym i na każdym kroku gotowym do pomocy. Sama stolica Gruzji jest fascynującą metropolią, leżącą na pograniczu dwóch kontynentów. Może pochwalić się wielowiekową historią, oryginalnymi zabytkami oraz malowniczym położeniem. Tbilisi jest stolicą Gruzji od 1500 lat. Żyje tu około 1,3 mln ludzi. Miasto od pewnego czasu zaczyna się zmieniać. Inicjatywą zmian była „rewolucja róż” z 2003 roku. Dziś Tbilisi to europejskie miasto, w którym nie brakuje restauracji i hoteli o wysokim standardzie.

 

Można powiedzieć, że stolica Gruzji jest multikulturowa, co wyraźnie widać chociażby na starówce. Cerkwie gruzińskie i ormiańskie graniczą tam z synagogą żydowską z 1904 roku, z meczetami współdzielonymi przez sunnitów i szyitów, a także z pozostałościami karawanseraju. Z drugiej strony w centrum można znaleźć ultranowoczesne kluby nocne i kasyna.

 

Wizytówką Tbilisi jest pięknie oświetlony po zmroku tzw. Most Pokoju. Do najważniejszych zabytków stolicy Gruzji zalicza się Cmindę Samebę, czyli Sobór Świętej Trójcy z XX wieku (największą cerkiew na całym Kaukazie), twierdzę Narikala wybudowaną pomiędzy VI a VIII wiekiem czy cerkiew Metekhi z XIII wieku. Oprócz tego warto zobaczyć Anchiskhati z V-VI wieku ze świętą ikoną, Sioni z XI-XII wieku z krzyżem św. Nino czy tbiliskie łaźnie siarkowe z Łaźnią Orbeliani z XIX wieku.

 

Kiedy jechać do Gruzji?

Z uwagi na dużą różnorodność związaną z ukształtowaniem terenu pogoda w Gruzji bywa mocno zróżnicowana. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni w tym samym czasie mogą panować zupełnie inne warunki pogodowe. Wybierając się na wycieczkę objazdową po Gruzji najlepiej wybrać okres od września do października, kiedy temperatury są przyjemne i nie pada.

Lot do Gruzji

Gruzja położona jest w odległości około 2000 km od Polski - to dystans w linii prostej pomiędzy Warszawą a tym krajem. Jego przebycie samochodem wymaga długiej i męczącej podróży. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem na podróż jest komfortowy lot z Warszawy do Tbilisi.

Czy konieczne są dodatkowe szczepienia do Gruzji?

Właściwie nie ma koniecznych szczepień, jakie trzeba by było wykonać przed wylotem do Gruzji. Jednak zaleca się poddanie szczepieniom ochronnym na błonicę, tężec, polio, odrę, dur brzuszny oraz żółtaczkę WZW A i WZW B.

Ciekawostki o Gruzji

Gruzja słynie ze znakomitej kuchni. Produkowane tu sery i wina należą do prawdziwych rarytasów. Produkty te niemal zawsze znajdują się na stołach podczas biesiad. Gościnni Gruzini chętnie częstują nimi turystów, dodając do tego kieliszek lokalnego wina. Gruzińska kuchnia jest uważana za jedną z najlepszych na świecie, głównie z uwagi na wykorzystywanie w niej w pełni ekologicznych, naturalnych produktów. Skosztować trzeba tradycyjnych dań: adżapsandalu, czakapuli, lobiani, kalmakhi brotseulshi, charczo czy badridżani i kubdari.

W wielu miastach w Gruzji można zobaczyć przepiękne zabytki i zapierające dech w piersiach krajobrazy. To nie tylko stolica, Tbilisi, ale również Batumi czy Kutaisi. W tym ostatnim mieście warto zobaczyć fontannę na głównym placu, przedstawiającą motywy nawiązujące do słynnego „złota Kolchiody”. Na wzgórzu góruje nad miastem katedra Bagrata, wyświęcona na początku XI wieku.

Batumi to kurort nad Morzem Czarnym. Słynie z Fontanny Czaczy i luksusowych hoteli o ciekawej formie architektonicznej. Z dyszy wspominanej fontanny niegdyś płynęła czacza – słynna gruzińska wódka. Akcja trwała kilkanaście minut i odbywała się w wybrany dzień tygodnia sezonu letniego. Niedaleko tej fontanny znajduje się Wieża Alfabetu, czyli ażurowa konstrukcja przypominająca spiralę i prezentująca 33 litery gruzińskiego alfabetu. Pomysłodawcą wieży był Micheil Saakaszwili.

Podczas zwiedzania pięknych zabytków sakralnych w Gruzji trzeba pamiętać o odpowiednim stroju. Warto zobaczyć katedrę Alawerdi w Kachetii czy cerkiew Cminda Sameba z XIV wieku u stóp góry Kazbek oraz kościół La Maria w Uszguli.

Gruzja jest krajem, który może zachwycać krajobrazami w wysokich górach, jak i na wybrzeżu Morza Czarnego. Tbilisi i inne gruzińskie miasta zapewnią zaś możliwość zobaczenia tutejszych zabytków.