BLOG » Artykuł

Kraj Kwitnącej Wiśni – tak najczęściej określana jest Japonia. Dla nas, Polaków, jak i dla wszystkich Europejczyków może się ona jawić jako egzotyczne miejsce na krańcu świata. Wyjazd do Japonii będzie dla wielu osób przygodą życia. To w tym kraju współistnieją ze sobą wielowiekowa tradycja i ultranowoczesne miejsca. Japonia oferuje nam bardzo wiele, w tym wyrafinowaną sztukę ogrodową, przepiękne krajobrazy, buddyjskie świątynie czy chramy shinto. Co ciekawego można zobaczyć w Japonii, gdzie koniecznie trzeba się wybrać i co na miejscu może nas zszokować?

Wycieczka do Japonii – co koniecznie trzeba zobaczyć?

Tokio to stolica i największy ośrodek turystyczny Japonii. Oferuje właściwie wszystko,
co chciałby zobaczyć i czego pragnąłby doświadczyć turysta. Stolica Japonii to z jednej strony wysokie, nowoczesne budynki, a z drugiej przepiękne parki z kwitnącymi wiśniami i czerwieniejącymi klonami, które można podziwiać chociażby w parku Ueno. Nie należy zapominać  o bajecznych świątyniach Tokio, w tym najstarszej Sensoji w dzielnicy Asakusa.

Pierwszą stolicą Japonii nie było jednak Tokio, lecz Nara. Stanowiła ona w VIII wieku siedzibę dworu cesarskiego i była ważnym ośrodkiem klasztornym. W okolicy tego miasta znajdują się świątynie wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Aby zobaczyć naprawdę magiczny kompleks świątynny trzeba  wybrać się do niewielkiej miejscowości położonej w górach – Nikkō. Znajduje się tam kompleks shintoistycznych chramów Tōshō-gū – mauzoleum, które poświęcone jest ostatniemu z 3 wielkich zjednoczycieli Japonii. Zachwyca tu również imponująca brama Yomei-mon. Bajkowe widoki zapewni turystom miasto Himeji ze słynnym zamkiem zwanym Biała Czapla lub Zamek Ślepowrona, czyli Himeji-jo. To średniowieczna warownia zbudowana w XVI wieku.

Wśród wielu turystów to jednak nie Tokio budzi największy zachwyt, ale Kioto, gdzie na ulicach nadal można spotkać gejsze z dzielnicy Gion i ludzi w tradycyjnych kimonach. Warto tu zobaczyć Złoty i Srebrny Pawilon, Ścieżkę Filozofów czy kompleksy świątynne: Kiyomizu-dera i Yasaka-jinja. Także i tu jest świątynia, w której znajduje się 1000 posągów buddy, oraz brama torii słynnej świątyni Fushimi Inari.

Hiroszima – z wizytą w miejscu, gdzie wybuchła bomba atomowa

Kiedy słyszymy „Hiroszima”, większość z nas ma przed oczami obraz przedstawiający wybuchającą bombę atomową. Właśnie to wydarzenie zdefiniowało Hiroszimę na wiele długich lat. Bomba atomowa została zrzucona na to japońskie miasto 6 sierpnia 1945 roku, czyniąc ogromne spustoszenia w promieniu wielu kilometrów. Jak Hiroszima wygląda po ponad 70 latach od tego wydarzenia?

Nie ma tu niesamowitych, bajkowych krajobrazów czy świątyń. Brakuje gwaru Tokio czy Osaki. Nie zobaczymy kobiet odzianych w tradycyjne kimona jak w Kioto. Za to właśnie tu znajdziemy wiele śladów po tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej.Punktem obowiązkowym przy zwiedzaniu miasta jest Genbaku Domu – Pomnik Pokoju w Hiroszimie, czyli budynek będący niegdyś siedzibą Organizacji Promocji Rozwoju Przemysłu. Bombę atomową zrzucono kilkaset metrów od tej budowli, ale jej szkielet pozostał nienaruszony i stanowi obecnie świadectwo dawnych wydarzeń.

W Hiroszimie warto wybrać się do nowoczesnego muzeum, które poświęcone jest przyczynom i skutkom wybuchu bomby. Znajduje się ono w Parku Pamięci i Pokoju – Peace Memorial Park. Tutaj też płonie tzw. Ogień Pokoju. Ogromne wrażenie na turystach robi pomnik wzniesiony ku czci dzieci, które zginęły w wyniku ataku.

Kolejnym ważnym miejscem w Hiroszimie jest zamek Hiroshimajō, który także został uszkodzony w wyniku wybuchu bomby atomowej, ale w latach 50. XX wieku odbudowano go. Pierwotnie powstał on w okresie Azuchi-Momoyama w latach 1591-1599. Główny budynek, tzw. donżon jest zbudowany w stylu japońskich zamków nizinnych. Przez dwanaście pokoleń zamek ten był siedzibą rodziny Asano.

Co może cię zaskoczyć w Japonii?

Tym, co szokuje turystów przybywających do Japonii, jest wszechobecny tłok, widoczny choćby we wspomnianym Tokio. Podczas zwiedzania tego kraju wiele zwyczajów może okazać się dla Europejczyka całkowitym zaskoczeniem. Wymienimy niektóre z nich:

  • w restauracjach nie zostawia się zwyczajowych w Europie napiwków;
  • w Japonii działają kluby i restauracje skierowane wyłącznie do mieszkańców tego kraju - turyści nie mają do nich wstępu;
  • do herbaciarni i świątyń nie wchodzi się w obuwiu, a najczęściej w specjalnych kapciach;
  • w windach w centrach handlowych czy w hotelach często nie ma cyfry „4”, ponieważ czwórka jest japońskim odpowiednikiem pechowej trzynastki;
  • wytatuowane osoby mogą być niewpuszczone do onsensu, czyli tradycyjnej japońskiej łaźni, a nawet na basen. 


Japonia – musisz zwiedzić ten kraj!

Kraj Kwitnącej Wiśni to jedno z wielu wyjątkowych miejsc na mapie świata, które powinien zwiedzić każdy turysta. Kultura – odmienna od tej, z którą spotykamy się na co dzień, wyjątkowe zabytki i niewiarygodne miasta to tylko kilka przyczyn, dla których powinno wybrać się ten kraj na kolejną podróż.  

Sprawdź nasze wszystkie podróże, wycieczki i wyjazdy do Japonii, klikająć tutaj!