BLOG » Artykuł

Zimbabwe to jedno z najpopularniejszych wśród turystów państw Afryki. Nie bez powodu – odwiedzających przyciąga wspaniała przyroda, liczne parki narodowe, w których można wybrać się na emocjonujące safari, spektakularne Wodospady Wiktorii oraz wiele innych, fascynujących miejsc. Które z nich szczególnie warto umieścić na trasie swojej podróży przez Zimbabwe?

1.    Wodospady Wiktorii
Jedne z najpiękniejszych na świecie – Wodospady Wiktorii leżą na granicy Zimbabwe i Zambii. W porze deszczowej, po ścianie długiej na niemal dwa kilometry i wysokiej na ponad sto metrów, spada nawet 500 milionów metrów sześciennych wody na minutę. Lokalne plemię Kololo nadało Wodospadom Wiktorii nazwę Mosi-ao-Tunya, czyli Mgła, która grzmi. W otaczającym wodospad P.N. Vistoria Falls znajdziemy liczne szlaki prowadzące do różnych punktów widokowych, z których można obserwować różne części wodospadu, w tym Wrzący Kocioł i Wodospad Tęczowy.

2.    Rzeka Zambezi
Ta czwarta co do długości rzeka Afryki, od swojego ujścia w Zambii przepływa przez 6 krajów i wpada do Oceanu Indyjskiego. Rejs po odcinku rzeki, który znajduje się w Zimbabwe to wspaniała okazja, żeby przyjrzeć się z bliska bogatej faunie i florze zajmującej jej brzegi. Pośród bujnej, tropikalnej roślinności, można tu obserwować wiele gatunków ptaków i zwierzęta takie jak krokodyle i hipopotamy.

3.    P.N. Hwange
Hwange to największy Park Narodowy w Zimbabwe – jego powierzchnia wynosi około 14650 km2. Można tu spotkać ponad 100 gatunków ssaków i niemal 400 gatunków ptaków. Park zamieszkuje jedna z największych na świecie populacji słoni. Wyjątkowo liczne są tu także liakony pstre – ssaki z rodziny psowatych, które choć kiedyś zamieszkiwały cały kontynent, dziś są spotykane w niewielu miejscach. Podczas safari można tu spotkać słynną Wielką Piątkę afrykańskich zwierząt.

4.    Kamienne ruiny Wielkiego Zimbabwe
Wielkie Zimbabwe było największą budowlą okresu przedeuropejskiego w Afryce na południe od równika. Dziś ruiny miasta znajdują się na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Powierzchnia miasta pierwotnie liczyła 720 hektarów. Zachowało się tu wiele pomieszczeń, których ściany sięgają nawet 11 metrów wysokości. Pomimo tego, że miejsce to uważane jest za symbol Zimbabwe i nawiązanie do niego znajduje się nawet na fladze państwa, większość terenu miasta nie została jeszcze zbadana przez archeologów.

5.    Jaskinie Chinhoyi
Jaskinie przez jakiś czas były kryjówką dla przestępcy o imieniu Nyamakwere. Po tym jak został on pokonany przez przywódcę nazywanego Chinhoyi, otrzymały swoją dzisiejszą nazwę. Chinhoyi wraz ze swoimi podwładnymi również wykorzystywał je jako kryjówkę podczas najazdów wrogich plemion. Dziś w jaskiniach można podziwiać między innymi piękny, kobaltowy basen, którego głębokość wynosi 80-90 metrów, w zależności od ilości opadów występujących w regionie. Miejsce to jest szczególnie popularne wśród nurków – niektóre części jaskiń są dostępne tylko dla nich. Cały kompleks nie został jeszcze zbadany w całości – dokąd prowadzą liczne podwodne kanały dowiemy się dopiero w przyszłości.

Sprawdź nasze propozycje wyjazdów do Zimbabwe:

RPA – ZIMBABWE (+ opcja Mauritius)
NAMIBIA – BOTSWANA – ZIMBABWE – RPA 
NAMIBIA – BOTSWANA – ZIMBABWE
ZIMBABWE – MOZAMBIK – MALAWI

a może niezapomniany Sylwester w afrykańskim stylu

RPA – ZIMBABWE