BLOG » Artykuł

Dziesiątki balonów wznoszących się nad równiną z setkami zabytkowych świątyń i stup, na tle wschodzącego słońca. To właśnie z tym zapierającym dech w piersiach widokiem kojarzy się birmańskie miasto Pagan. Ale to nie wszystko, co można zobaczyć odwiedzając te rejony. Jak najlepiej wykorzystać czas w tym niezwykłym miejscu?

Stary Pagan to oczywiście obowiązkowy punkt wycieczki do Birmy. Choć turystyka nie jest w tym kraju jeszcze aż tak rozwinięta, jak u jego sąsiadów, to liczba odwiedzających ten kraj rośnie z roku na rok i to właśnie bajkowa sceneria Paganu jest jedną z przyczyn. Fascynujące budowle nad brzegiem rzeki Iriwadi powstały w latach 1044 – 1287, kiedy to miasto było stolicą polityczną, gospodarczą i centrum kulturalnym Imperium Paganu. Powstało ich wtedy aż 10 000, a do dziś zachowało się ich ponad 2200. Większość z nich została zbudowana w tak zwanym stylu gu – dominują pagody i świątynie na bazie prostokątów. O wschodzie słońca w powietrze wyruszają balony, z których można zobaczyć równinę. Ci, którzy wolą pozostać na ziemi, mogą wybrać się na spacer pomiędzy świątyniami lub zwiedzać miasto na rowerze.

Na jedną z najciekawszych budowli Paganu natrafimy jednak przenosząc się nieco dalej, na teren Nyaung U. To tu powstała pagoda Shwezigon. Pozłacaną budowlę ufundował król Anawrahta i ma ona zawierać kość czołową i ząb Buddy. Jako jedyna w Paganie nie została wybudowana z cegły a z piaskowca – materiału, który w tym regionie jest trudno dostępny. Na jej terenie znajduje się ważący 3423kg dzwon pokryty inskrypcjami, które opisują pierwszych 6 lat panowania króla Bayinnaunga.

Nyuang U to tętniąca życiem wioska, która jest bazą wypadową dla odwiedzających region turystów. To tu znajduje się większość hoteli i domów gościnnych, tu można też wykupić wycieczkę z lokalnym przewodnikiem lub zorganizować transport do innych miejsc w okolicy.

W Nyuang U znajdziemy też gwarny targ uliczny Nuang Oo Market. Podczas gdy spacer między pagodami Starego Paganu to podróż do przeszłości, tu można z powrotem przenieść się do teraźniejszości i spotkać współczesnych mieszkańców regionu, którzy chętnie zaopatrują się tu w świeże warzywa, ryby i aromatyczne przyprawy. Wizyta na targu to też świetna okazja do zakupu lokalnych wyrobów – na przykład rattanowych koszy, kolorowych tkanin.

Więcej o codziennym życiu mieszkańców regionu można dowiedzieć się odwiedzając pobliskie wioski, takie jak leżąca na południe od Nyuang U Minnathu. Jej mieszkańcy specjalizują się w produkcji oleju sezamowego i oleju z orzeszków ziemnych. Można tu poznać zwyczaje Birmańczyków, dowiedzieć się, jak budowane są tradycyjne domy i jak powstają lokalne wyroby.

Nieco spokojniejszy niż Nyuang U, Nowy Bagan został założony w 1990 roku, kiedy rząd postanowił przesiedlić ludzi z terenu Starego Baganu. Dziś jest to miejsce cenione przez odwiedzających Birmę ze względu na liczne restauracje, w których skosztować można specjałów lokalnej kuchni. Podobnie jak w Nyuang U, tutaj również funkcjonuje lokalny targ, od zakupów na którym dzień rozpoczynają mieszkańcy.

Birma, choć wciąż jest mało popularnym kierunkiem, ma bardzo wiele do zaoferowania. Poza podziwianiem pięknych, zabytkowych świątyń, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z jej mieszkańcami, poznanie ich codziennych zwyczajów i stylu życia. Pagan to idealne miejsce zarówno na to, żeby nauczyć się czegoś o historii, ale też by zapoznać się z teraźniejszością Birmy.

Odwiedź Birmę z LogosTour