BLOG » Artykuł

W samym sercu Taszkentu, stolicy Uzbekistanu, pod wyjątkową, turkusową kopułą znajduje się tętniący życiem Chorsu Bazaar. Codziennie przewija się przez niego tłum mieszkańców, kupujących warzywa i owoce dostarczane tu przez rolników z całego regionu, aromatyczne przyprawy i tradycyjne wyroby. Spotkamy tu także wielu turystów, szukających na straganach wyjątkowych pamiątek, które na długo będą im przypominać o odbytej w te strony podróży. Uzbekistan słynie bowiem z fantastycznych artystów i rzemieślników. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, odwiedzając Chorsu Bazaar?

Ceramika

W Uzbekistanie ceramika od wieków pełniła bardzo ważną rolę, dzięki czemu rozwinęło się wiele ośrodków zajmujących się sztuką ceramiczną na bardzo wysokim poziomie – jednym z nich jest Taszkent. Oprócz lokalnych wyrobów, na targu warto polować również na te pochodzące z Rishtan, gdzie produkowane są naczynia w charakterystyczne, turkusowe wzory. Do ich zdobienia używa się barwnika o nazwie „ishkori”, wyrabianego z popiołu roślinnego. Przywieziony z Uzbekistanu komplet do parzenia herbaty jest  nie tylko wyjątkową ozdobą naszej kuchni, ale też świetnym pretekstem do snucia opowieści o wspaniałych chwilach spędzonych w tym niezwykłym kraju w gronie rodziny
i znajomych.

Biżuteria

Najstarsza biżuteria znaleziona na terenie Uzbekistanu pochodzi z 17 wieku p.n.e. Sztuka tworzenie pięknych ozdób ze srebra, złota i kamieni szlachetnych przekazywana była w tym kraju z pokolenia na pokolenie. Wielu Uzbeków uważa, że biżuteria wykonana z naturalnych kamieni stanowi talizman. Srebro na przykład ma chronić nas przed złymi duchami, a turkusy przynoszą powodzenie w interesach. Choć metody wyrobu biżuterii są dzisiaj w Uzbekistanie dużo nowocześniejsze niż setki lat temu, to miejscowi artyści nadal używają tradycyjnych wzorów i zdobień. Na Chorsu Bazaar znajdziemy ogromny wybór bransoletek, pierścionków, naszyjników i ozdób do włosów. Zainteresowanie unikalnymi, tradycyjnymi wzorami, wykorzystywanymi przy ich wyrobie stale rośnie. Biżuteria z Uzbekistanu może być nie tylko wspaniałą pamiątką dla nas samych, ale też wyjątkowym i oryginalnym prezentem dla bliskiej osoby.

Dywany

Choć kupiony na targu dywan może sprawić, że spakowanie się w drogę powrotną nie będzie takie łatwe, to na Chorsu zdecydowanie warto odwiedzić jedno ze stoisk, na których są sprzedawane. Do dzisiaj w Uzbekistanie praktykuje się sztukę ręcznego tkania dywanów. Te najpiękniejsze i najbardziej pożądane wykonywane są z jedwabiu. Zachwycają przede wszystkim detale wzorów, piękne kolory i ilość pracy włożona w wykonanie każdego z nich. Od tego ostatniego często zależy też cena poszczególnych dywanów.

Tkaniny i ubrania

Dawniej przez miasta Uzbekistanu takie jak Samarkanda czy Bukhara przebiegał Jedwabny Szlak – sieć dróg, którymi przemieszczali się starożytni kupcy, a którego nazwa wzięła się od jedwabiu – pochodzącego z Chin i będącego w tamtym czasie niezwykle popularnym na Zachodzie. Dziś jedwab nadal króluje w Uzbekistanie, a tradycyjne metody wyrobu jedwabnych tkanin są odkrywane w tym kraju na nowo. Na targu znajdziemy wiele tradycyjnych uzbeckich tkanin haftowanych przędzoną ręcznie jedwabną nicią. Tkaniny pochodzące z różnych regionów kraju zdobione są różnymi motywami, przy wykorzystaniu różnych technik. Część z nich farbowana jest tradycyjną techniką ikat, która polega na mocnym wiązaniu ze sobą nici, które mają pozostać niezafarbowane.