BLOG » Artykuł

Seszele to cudowne wyspy położone na Oceanie Indyjskim. Słyną one z przepięknych, rajskich plaż i krystalicznie czystej wody, ale nie tylko to oferują turystom.

Archipelag Seszeli

Na cały archipelag Seszeli składa się nie jedna, ale 115 wysp. Największą i jednocześnie najgęściej zaludnioną jego wyspą jest Mahe, gdzie znajduje się też stolica Seszeli – Victoria. Mahe to górzysta wysepka, opleciona wąskimi dróżkami, które przecinają gęstą dżunglę. Drugą co do wielkości wyspą Seszeli jest Praslin, a trzecią – La Digue, gdzie, co ciekawe, nie ma w ogóle żadnych dróg.

Seszele to państwo wyspiarskie położone w odległości około 1600 km od wybrzeży Afryki, w kierunku północno-wschodnim od Madagaskaru. Seszele zostały odkryte na początku XVI wieku przez Portugalczyków, a pomiędzy XVII a XVIII wiekiem swoje schronienie mieli na wyspach europejscy piraci. Ostatecznie w połowie XVIII wieku archipelag Seszeli został anektowany przez Francję.

Nazwa „Seszele” pochodzi od nazwiska francuskiego ministra finansów na dworze króla Ludwika XV, Jeana Moreau de Séchelles. Z rąk francuskich, pod koniec XVIII wieku, Seszele dostały się pod okupację brytyjską. W 1814 roku wyspy ponownie prawnie zaliczono do zamorskiego terytorium francuskiego, co przypieczętował traktat paryski. Dlatego też na Seszelach dominują kultura i język francuski. Jednak jeszcze wielokrotnie to Anglicy władali tymi ziemiami. Ostatecznie Seszele uzyskały niepodległość
w 1976 roku.

Dlaczego Seszele to „Wyspy Szczęśliwe”?

Istnieje wiele określeń, które mają obrazować szczególny charakter tego archipelagu. Bardzo często są one opisywane jako „Wyspy Szczęśliwe”. Kto choć raz widział Seszele na własne oczy, na pewno zgodzi się z tym określeniem. Czas płynie tu jakby wolniej, a zatoczki z białym piaskiem i palmami dopełniają obrazu idealnego miejsca na wakacje. W spokojnych toniach oceanu kryją się rafy koralowe z tysiącami kolorowych ryb. Seszele to jednak coś więcej niż tylko wypoczynek i relaks na cudownych plażach. Wyprawa do tego archipelagu stanie się okazją do spotkania z bogactwem krajobrazu i unikatową przyrodą. W głębi wielu wysp znajdują się malownicze góry, gdzie wiodą liczne szlaki turystyczne. Poza tym warto odwiedzić miasta na Seszelach, w tym stolicę – Victorię, z typową, kolonialną zabudową.

Ciekawostki o Seszelach

Przez pewien czas Seszele nie były traktowane jako raj na ziemi, gdzie każdy chciałby się znaleźć, ale wręcz przeciwnie. Były miejscem zsyłek, gdzie więziono m.in. arcybiskupa Cypru- Makariosa, króla Aszantów wraz z dworem czy Wielkiego Muftiego Palestyny.

Seszele były tłem wielu filmowych produkcji. Polański umieścił na wyspach bazę swoich „Piratów”, a bywali tu także Robinson Crusoe czy Tarzan. Zadziwiającym miejscem na Seszelach jest Park Narodowy Vallée de Mai, znajdujący się na wyspie Praslin. To tu rosną wielowiekowe palmy seszelskie, roztaczające cień na ziemi swoimi pióropuszami wznoszącymi się 30 m nad ziemią.

Na Seszelach można natknąć się na najstarsze żółwie olbrzymie. Żyją one tu na wolności lub mieszkają w zagrodach. Na wyspie Mahe można podziwiać te stworzenia również w ogrodzie botanicznym Mont Fleuri – żyją tam wielkie żółwie z wyspy Aldabra. Seszele urzekają turystów na każdym kroku bogactwem swojego krajobrazu. Zatoczki z białym piaskiem i wypłukanymi wodą i wiatrem kamieniami oraz głazami kształtują rajski widok tutejszych plaż.

Sprawdź nasze wszystkie podróże, wycieczki i wyjazdy na Seszele, klikając tutaj!