BLOG » Artykuł

Brazylia słynie z wielu rzeczy – kolonialnych zabytków, amazońskiej dżungli, aromatycznej kawy i bossa novy. Najbardziej charakterystycznym obrazem kojarzącym się z Brazylią pozostaje jednak widok Rio De Janeiro w czasie karnawału – tancerze samby w kolorowych strojach, roztańczony tłum na ulicach miasta i piaszczystych plażach, wszechobecna radość, energetyczna muzyka i dobra zabawa.

Wenecja ma swój „maskowy karnawał”, Nowy Orlean – słynne Mardi Gras, a Londyn festiwal w Notting Hill. Ale to karnawał w Rio pozostaje najsłynniejszym karnawałem świata.

Tradycja karnawału wywodzi się z greckich bachanaliów – święta na cześć boga wina Dionizjosa. Rzymianie przekształcili ją w Saturnalia, święto ku czci rzymskiego boga rolnictwa Saturna. Na Saturnaliach z kolei wzorował się kościół rzymskokatolicki, rozpoczynając tradycję świętowania przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Tradycję karnawału przywieźli ze sobą do Brazylii w 1723 roku portugalscy imigranci z Azorów, Madery i Cabo Verde. Na początku obchody polegały na wychodzeniu na ulicę, oblewaniu się nawzajem wodą, obrzucaniu błotem oraz jedzeniem. Z czasem ewoluowały jednak w zorganizowane parady, w których brali udział ubrani w drogie stroje arystokraci oraz sam Cesarz. Po roku 1840 popularne stały się bale maskowe, podczas których bawiono się w rytmie polek i walców. Pod koniec XIX wieku karnawał stał się rozrywką dla klasy robotniczej. Brazylijczycy przebrani w kolorowe stroje brali udział w paradach na ulicach miasta, którym towarzyszyły rytmy samby.

Karnawał w Rio de Janeiro rozpoczyna się przeważnie w piątek poprzedzający Środę Popielcową. Okres zabawy trwa pięć dni i nocy. Każdego roku karnawał przyciąga nawet pół miliona turystów z całego świata. Symbolicznym rozpoczęciem Karnawału w Rio jest uroczysta koronacja „Tłustego Króla”, któremu burmistrz przekazuje złote klucze do miasta. Kolejnym bardzo ważnym elementem tego wydarzenia są uliczne pokazy szkół samby. Ubrani w kolorowe stroje tancerze i tancerki najczęściej przygotowują się do karnawałowego występu przez kilka lat. Ulice miasta zalewa tłum złożony nie tylko z profesjonalnych tancerzy, ale też przechodniów. Wszystkich łączą wspólne rytmy i fantastyczna zabawa. Karnawał to nie tylko czas muzyki i hucznej zabawy, ale też przepychu i bogactwa. Najlepiej odzwierciedlają to stroje tancerzy – przyozdobione cekinami, kryształkami i kolorowymi piórami. Aby odpowiednio przygotować się do karnawału, wielu mieszkańców miasta przez cały rok odkłada swoje oszczędności, za które na tę wyjątkową okazję szyje karnawałowe stroje lub uczy się samby od najlepszych instruktorów.

Nie można zapomnieć o kuchni, jaka towarzyszy temu wydarzeniu. Niesamowite połączenia dań kuchni portugalskiej, hiszpańskiej oraz afrykańskiej pomagają nabrać energii pomiędzy kolejnymi maratonami tańca. Warto spróbować brazylijskiego street foodu, na przykład pão de queijo (serowych bułeczek) oraz najsłynniejszego brazylijskiego koktajlu – caipirinhi. Oprócz kolorowych drinków, w czasie karnawału pija się również brazylijską whisky.

Cała impreza kończy się przed Środą Popielcową. Wtedy też zaczyna się Wielki Post -  czas wyciszenia i wstrzemięźliwości.

Karnawał w Rio de Janeiro to fantastyczna impreza. Warto nie tylko zobaczyć ją na własne oczy, ale też przyłączyć się do roztańczonego tłumu na ulicach miasta. Karnawałowej zabawie towarzyszą niesamowite emocje, które każdy powinien poczuć na własnej skórze.

Poddaj się rytmowi karnawałowej zabawy razem z LogosTour

--> BRAZYLIA i Karnawały w Rio de Janeiro