BLOG » Artykuł

Południowa Afryka jest kwintesencją dzikości „Czarnego Lądu”, a jednocześnie nie brakuje tu nowoczesnych miast takich jak Johannesburg w RPA. Gdzie pojechać i co zobaczyć w tej części Afryki?

RPA - Republika Południowej Afryki

Jednym z najbogatszych krajów afrykańskich jest RPA. Funkcję stolicy Republiki Południowej Afryki pełnią trzy miasta: Kapsztad (stolica legislacyjna), Pretoria (stolica egzekutywa) oraz Bloemfontein (stolica sądownicza).

Kapsztad to miasto położone na południowym krańcu Afryki. Można tam zobaczyć przepiękne ogrody Kompanii Wschodnio-Indyjskiej, kolorową dzielnicę Bo-Kaap, ratusz, fort i gmach parlamentu oraz wjechać na Górę Stołową o wysokości 1084 m n.p.m. W sąsiedztwie Kapsztadu leży słynny Przylądek Dobrej Nadziei.

W Pretorii znajduje się historyczne centrum, Church Square, z pomnikiem Paula Krugera, przywódcy Burów i prezydenta Transwalu. Wznosi się tu także dwuczęściowy gmach Union Building, pełniący funkcję siedziby prezydenta i rządu RPA.

Jednym z największych miast RPA jest Johannesburg. To tam właśnie wybudowano skansen kultury afrykańskiej Lesedi. W jednym miejscu turyści mogą zwiedzać chaty poszczególnych plemion - Zulu, Xhosa, Pedi, Basotho oraz Ndebele. Panorama miasta najlepiej widoczna jest ze szczytu najwyższego budynku w Johannesburgu - Carlton Center. Johannesburg rozrósł się dzięki „gorączce złota”, która ściągnęła w te regiony poszukiwaczy szlachetnego kruszcu z całego świata. Dla turystów otwarta jest w Gold Reef City stara, nieczynna już kopalnia złota, do której zjeżdża się na głębokość 225 m.

Namibia, Botswana i Zimbabwe

Południe Afryki to nie tylko RPA i tamtejsze atrakcje, ale i wiele innych interesujących miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z nich będzie Namibia wraz z miastem Windhoek, w którym można zobaczyć kościół luterański Christuskirche, Pałac Atramentowy - Tintenpalast, czy fontannę meteorytu Gibeon. Park Narodowy Naukluft pozwoli turystom na zobaczenie najwyższych wydm na świecie (mierzących 275 m n.p.m.), jak i dna wyschniętego jeziora Dead Vlei oraz Seseriem Canyon. Na swoich zachodnich krańcach Namibia zapewnia niesamowite krajobrazy, m.in. Ptasią Lagunę w obrębie Oceanu Atlantyckiego, Park Narodowy Etosha (organizowane jest tam safari) czy dolinę Moon Landscape, słynącą z księżycowych krajobrazów.

W Botswanie warto zobaczyć Maun - region porośnięty przez półpustynny, afrykański busz, a także Rezerwat Moremi w Delcie Okavango - największej na świecie delcie rzecznej. Zimbabwe słynie z kolei z Victoria Falls (Wodospadów Wiktorii) w przepięknej scenerii bujnej roślinności lasu deszczowego.

Wspaniałe widoki, możliwość podziwiania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, poznanie kultury ludów afrykańskich oraz niezapomniane wrażenia wizualne przy Wodospadach Wiktorii - to wszystko zapewni nam wycieczka na południowe krańce Afryki.

Oferty wyjazdu do RPA z LogosTour znajdziesz tutaj> https://logostour.pl/kraje/republika-poludniowej-afryki