BLOG » Artykuł

Największe skarby Ameryki Północnej nie są zgromadzone w najlepiej zabezpieczonych sejfach amerykańskich banków, ale na łonie natury. Stany Zjednoczone mogą pochwalić się aż 59 parkami narodowymi, a każdy z nich ma coś szczególnego do zaoferowania turystom.

Poznaj nasze wycieczki do usa które podczas wycieczki objazdowej ukaża zgromadzone na łonie natury skarby Ameryki.

Park Narodowy Joshua Tree

Niedaleko Phoenix, w południowo-wschodniej części Kalifornii, znajduje się Park Joshua Tree, w którym na pustyniach Mojave oraz Sonora można oglądać rosnące od prawie tysiąca lat pustynne jukki krótkolistne tudzież ogromne kaktusy Saguaro. Nazwa parku pochodzi od charakterystycznych drzew Jozuego. W samym parku, co ciekawe, można znaleźć aż pięć naturalnych oaz.

Pomniki narodowe

W stanie Arizona mieści się amerykański pomnik narodowy - Walnut Canyon National Monument. Na jego obszarze można zobaczyć ruiny osady wybudowanej przez Indian w pionowym urwisku. Niedaleko parku można z kolei podziwiać Sunset Crater Volcano National Monument - dawno wygasły wulkan, którego ostatnia erupcja miała miejsce około 1070 roku.

Zapierający dech w piersiach Wielki Kanion

Park Narodowy Wielkiego Kanionu (Grand Canyon National Park) zachwyca niezmiennie wszystkich turystów. Spacer po urwisku powoduje silne i niezapomniane emocje - fascynacji pomieszanej ze strachem. Wielki Kanion ma aż 446 km długości, a najlepiej podziwiać go z platformy widokowej Skywalk.

Park Narodowy Jeziora Powella

Na granicy stanów Utah i Arizona można zobaczyć najpiękniejszy na świecie sztuczny zbiornik wodny - Jezioro Powella, które powstało na skutek spiętrzenia wód rzeki Kolorado przez zaporę Glen Canyon. W pobliżu parku znajdują się tereny stanowiące ojczyznę Indian Navajo - Park Narodowy Monument Valley, stanowiący rezerwat Indian.

Park Narodowy Łuków Skalnych i Park Narodowy Canyonlands

Arches National Park ma do zaoferowania turystom zachwycające formacje z czerwonych skał. Zlokalizowany jest on we wschodniej części stanu Utah i ma powierzchnię ponad 300 km2. Atrakcjami turystycznymi są tu: Wieże Sądu, czyli ostańce w kształcie wież, Okna (Windows Section), od których park wziął swoją nazwę oraz Diabelski Ogród.

Niedaleko Arches National Park znajduje się Park Narodowy Canyonlands o bogatej rzeźbie, powstałej za sprawą erozji rzecznych. Do najważniejszych form skalnych w parku zalicza się Wyspę na niebie, Igły oraz Labirynt.

Park Narodowy Capitol Reef i Park Narodowy Kanionu Bryce

W miejscu dużego uskoku skalnego, w stanie Utah, położony jest Park Narodowy Capitol Reef, którego nazwa wzięła się od białych kopuł skalnych, kojarzonych z budynkiem Kapitolu w Waszyngtonie. W tym samym stanie położony jest Park Narodowy Bryce Canyon z wieloma różnorodnymi formacjami skalnymi i bogatą fauną oraz florą. Ciekawostki stanowią między innymi szczelina Wall Street czy naturalny most skalny.

Park Narodowy Zion

Położony w południowo-zachodniej części stanu Utah Zion National Park oferuje turystom piękne widoki na liczne urwiska skalne, wodospady i rzeki, ale przede wszystkim na sam kanion Zion, przez który wiedzie Zion Canyon Scenic Drive.

Dolina Śmierci

Słynna Dolina Śmierci w Stanach Zjednoczonych to park narodowy i głęboka depresja, z najgorętszym miejscem na kuli ziemskiej. Temperatura sięga tam nawet 50 stopni Celsjusza. Położona w Kalifornii Dolina fascynuje swoim bezkresnym krajobrazem oraz zagadką tzw. „wędrujących kamieni”. Zobaczymy tu także Racetrack Playa, czyli spękane od promieni słonecznych dno wyschniętego słonego jeziora.

Park Narodowy Yosemite

Wąwóz Yosemite (wraz z przylegającymi do niego terenami) odznacza się przepiękną fauną i zróżnicowaną florą. Tworzy słynny Park Narodowy Yosemite, z najstarszymi i największymi drzewami na świecie - sekwojami. Można tu podziwiać wodospady i granitowe monolity.
Przedstawione parki narodowe znajdują się w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych i stanowią przegląd najciekawszych parków i pomników narodowych, jakie można tu zobaczyć. Po drodze warto także zajrzeć do dużych, znanych miast - Las Vegas, San Francisco czy Los Angeles.