BLOG » Artykuł

Budowa drogi biegnącej na północ od Reykjaviku nie wydawała się skomplikowanym przedsięwzięciem. Przynajmniej dopóki nie pojawił się protest pewnej grupy mieszkańców.

Niezadowolone z wytyczonej trasy okazały się elfy. W 2012 roku miały one skontaktować się z Ragnhildur Jónsdóttir i poprosić ją, aby chroniła skałę Ófeigskirkja, stanowiącą dla nich swego rodzaju świątynię. Ragnihildur razem z organizacją Friends of the Lava postanowiła zatrzymać budowę drogi. Ostatecznie elfy zgodziły się na kompromis. Skała została przeniesiona w inne miejsce, a droga zbudowana.
 
Ragnihuldur to nie jedyna mieszkanka Islandii, która twierdzi, że posiada zdolność komunikowania się z elfami i pozostałymi huldufólk, czyli „ukrytymi ludźmi”. 
 
W istnienie elfów wierzy ponad połowa Islandczyków. W 2015 roku fundacja Saga opublikowała mapę Islandii, na której zaznaczone zostały wszystkie miejsca, w których według legend i zeznań naocznych świadków widziane były elfy. Każdemu z punktów na mapie towarzyszy krótki opis spotkania. Oko w oko z elfami stanął między innymi Árni Johnsen, były członek islandzkiego parlamentu. W 2010 roku uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. Mimo tego, że samochód został zniszczony niemal całkowicie, Johnsen wyszedł z wypadku bez szwanku. Zaczął więc podejrzewać, że uratowały go elfy, zamieszkujące głaz, obok którego wylądował jego pojazd. Ponownie udał się na miejsce wypadku w towarzystwie Ragnhildur Jónsdóttir, która zastała tam całą elfią rodzinę. Polityk zaproponował im przeprowadzkę do swojego domu. Doszła ona do skutku w 2012 roku i polegała na przetransportowaniu 30-tonowego głazu na jego podwórko.
 
Podróżując po Islandii nie trzeba się jednak obawiać – elfy to przyjazne stworzenia i mają dobre intencje. Ci, którzy spotkali je na swojej drodze twierdzą, że mają nie więcej niż metr wzrostu, spiczaste uszy i noszą starodawne stroje. Zazwyczaj znajdują schronienie wśród skał. 
 
Wszystkiego na temat elfów można dowiedzieć się w działającej od ponad 30 lat Elfschool. Ta niezwykła szkoła znajduje się w Reykjaviku. Jej uczniowie mogą poznać historie setek Islandczyków, którzy twierdzą, że spotkali elfy.  Wielu z nich miało nawet odwiedzić domy elfich rodzin i zasiąść z nimi do stołu. Zapoznany ze zwyczajami elfów student może na zakończenie kursu wybrać się na specjalną wycieczkę do miejsc w Reykjaviku.  To tam najprawdopodobniej zamieszkują te niezwykłe istoty.
 
 
Mityczne stworzenia to ważny element islandzkiego folkloru. Warto pamiętać o tym podróżując po tej niezwykłej wyspie. Choć widok spektakularnych wodospadów, lodowców, czarnych plaż i innych cudów natury, trudno oderwać wzrok, warto przyjrzeć się znajdującym się wokół głazom. Być może któryś z nich jest tak naprawdę domem rodziny huldufólk? 


Odwiedź Islandię z LogosTour:
Islandia (+ opcja Grenlandia)
Dookoła ISLANDII