BLOG » Artykuł

Zaledwie godzinny rejs z Cartageny wystarczy, aby znaleźć się w prawdziwym raju na ziemi. Wyspy Różańcowe to archipelag 27 koralowych wysp u wybrzeża Kolumbii, który od 1977 roku jest częścią jednego z 46 parków narodowych tego południowoamerykańskiego kraju.

Dzika przyroda Wysp Różańcowych wspaniale kontrastuje z Cartageną, gdzie główną atrakcją jest piękna, kolonialna architektura. Dlatego po spacerze zabytkową starówką miasta warto wskoczyć na pokład szybkiej łodzi motorowej i wyruszyć w kierunku jednego z najpiękniejszych zakątków Kolumbii. Na miejscu czekają białe, piaszczyste plaże, turkusowa woda pod którą kryje się rafa koralowa i bujna, tropikalna roślinność. Oto kilka powodów, dla których podróż do Kolumbii nie może obyć się bez rejsu na Wyspy Różańcowe.

Różnorodność
Wyspy Różańcowe mają różne oblicza. Stanowią jeden z najbardziej różnorodnych ekosystemów świata. W wielu miejscach znajdziemy tu idealne, piaszczyste plaże, nad którymi pochylają się drzewa palmowe. Są one prawdziwą wizytówką Karaibów. Plaże na Wyspach to idealne miejsce na chwilę relaksu, ponieważ w przeciwieństwie do tych w Cartagenie, nie są zatłoczone. Ale to nie wszystko. Niektóre z wysp są bagniste i porośnięte lasami namorzynowymi. Tak prezentuje się na przykład Isla Grande, gdzie jedną z najpopularniejszych atrakcji jest wyprawa kajakiem przez labirynt mangrowców.  Podczas wyprawy na Wyspy można obserwować także ponad 1000 gatunków roślin i zwierząt.

Spotkanie z delfinami
Jedną z największych atrakcji Wysp Różańcowych bez wątpienia stanowią żyjące w tutejszych wodach delfiny. Oprócz nich, żyją tu także manaty, żółwie morskie, rekiny i ponad 150 gatunków ryb. Na Isla de Pajarales warto odwiedzić Oceanarium, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat występujących na Karaibach zwierząt morskich. W Oceanarium żyją one w naturalnych, słonowodnych basenach. Wizyta w połączonym z oceanarium muzeum stanowi za to wspaniałą lekcję na temat tego, jak przebiegają starania o konserwację tego niezwykłego ekosystemu.

Piękno rafy koralowej
Rafa koralowa, której częścią są Wyspy Różańcowe, jest uważana za jedną z najważniejszych na świecie. W 1977 roku zaczęto starania o to, żeby zachować ją w jak najlepszym stanie i teren obejmujący ponad 20 hektarów rafy stał się parkiem narodowym. W tym samym czasie Wyspy otworzyły się dla amatorów snorkelingu i nurkowania. To prawdziwy raj dla wszystkich, którzy lubią podziwiać koralowce i żyjącą wśród nich faunę. Warunki do podwodnego odkrywania uroków rafy koralowej są tu idealne – nurkowanie w ciepłej, krystalicznie czystej wodzie to wspaniała atrakcja.

Pyszne jedzenie
Wyspy Różańcowe to nie tylko dzika przyroda. Zanim ten teren stał się parkiem narodowym, mieszkańcy Cartageny chętnie budowali na wyspach letnie posiadłości, które dziś stanowią bazę wypadową dla odwiedzających je turystów. W przerwach między odkrywaniem uroków tropikalnej przyrody, można zatrzymać się w jednej z lokalnych restauracji i skosztować dań przygotowanych ze świeżych owoców morza. Aby rozkoszować się smakiem lokalnych przysmaków nie trzeba jednak schodzić na ląd. Są one sprzedawane również z pokładów pływających u wybrzeży Wysp łodzi.