CHINY – Jedwabny Szlak 2019

Podróż na kraniec Wielkiego Muru. Historyczny trakt handlowy. Starożytne miasta. Rozległe pustynie i ich zielone oazy. Czerwone skały Płonących Gór. Kaszgar i spektakularna Szosa Karakorumska. Winnice Turfanu. Groty Tysiąca Buddów. Kultura ujgurska. Depresja Kotliny Turfańskiej i wysokogórskie krajobrazy Tienszanu. Pekin poza utartymi szlakami.
-
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przeloty wewnętrzne wg programu,
  • przejazdy klimatyzowanymi autokarami/busami,
  • przejazd super szybkim pociągiem (2 klasa) wg programu,
  • 14 noclegów; zakwaterowanie w hotelach 3*/4*, pokoje 2-os. Dopłata do pokoju 1-os. 1 850 PLN,
  • 14 śniadań, 14 kolacji w lokalnych restauracjach, w tym jedna kolacja ujgurska oraz jedna kolacja ze słynną kaczką po pekińsku,
  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi lokalnych przewodników,
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 |
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Pekinu.
Dzień 2 | PEKIN
Przylot do Pekinu. Transfer do hotelu. Po drodze zwiedzanie Świątyni Białego Obłoku (Baiyunguan), którą tworzy kompleks niezwykłych budynków i kaplic, m.in. Sala Nefrytowego Cesarza, Pawilon Króla Medycyny, Sala Człowieka Godnego Zbawienia. Odpoczynek po podróży. Nocleg w Pekinie.
Dzień 3 | URUMCZI
Rano przelot do Urumczi, miasta u podnóży Tien-szanu, niegdyś ważnego ośrodka Jedwabnego Szlaku, stolicy i największego miasta regionu Sinkiang. Przejazd nad górskie jezioro Tianchi (Niebiański Staw) położone na wysokości 2000 m n.p.m., którego nazwa w pełni oddaje rzeczywistość. Brzegi jeziora Tianchi usiane są jurtami, w których mieszkają kazachscy koczownicy. Wycieczka łodzią po jeziorze. Powrót do Urumczi na tradycyjną ujgurską kolację. Wieczorny spacer przez zbudowany w muzułmańskim stylu Międzynarodowy Wielki Bazar, największy powierzchniowo targ na świecie (4000 m2), pełen egzotycznych stoisk należących do różnych grup etnicznych. Nocleg w Urumczi.
Dzień 4 | KASZGAR
Rano przelot do Kaszgaru, położonego w regionie zwanym Chińskim Turkiestanem, ważnego przystanku na Jedwabnym Szlaku, ostatniego dużego miasta przed przekroczeniem pasma Tienszan. Miasto zamieszkane jest głównie przez wyznawców islamu, a kulturowo bardziej zbliżone do miast środkowej Azji niż Chin. Zwiedzanie prawie 600-letniego, największego meczetu w Chinach – Id Kah, w którym co piątek gromadzi się prawie dziesięć tysięcy wiernych, ale meczet może pomieścić nawet dwa razy więcej. Wizyta na niedzielnym Wielkim Bazarze, który odbywa się tu od ponad 1500 lat. Niepowtarzalna okazja do przyjrzenia się tadżycko-chińskiej mieszance kultur. Wizyta na Starym Mieście w Kaszgarze, pełnym wąskich uliczek o charakterystycznej zabudowie, typowej dla krajów islamskich. Ponad 400-letnie domy mają skrywać domowników przed wzrokiem przechodniów. Stare Miasto cudem udaje się ocalić przed wdzierającą się chińską nowoczesnością. Przejazd do mauzoleum Abaka Hoi, XVII-wiecznego muzułmańskiego mędrca. Według legendy pochowano tu również muzułmańską księżniczkę – nieszczęśliwą cesarską konkubinę. Nocleg w Kaszgarze.
Dzień 5 | SZOSA KARAKORUMSKA - TASHIKU’ERGAN
Przejazd słynną Szosą Karakorumską. Jest to najwyżej położona droga o utwardzonej nawierzchni na świecie, która przedziera się przez wysokie góry, dostarczając spektakularnych widoków. Postój nad pięknym, lodowatym jeziorem Karakuli położonym między potężnymi masywami Pamiru – Kongur tag i Muztag Ata, które wznoszą się na wysokość ponad 7500 m n.p.m. Dalszy przejazd do Tashiku’ergan, miasta położonego na wysokości 3300 m n.p.m., zamieszkanego przez Tadżyków, którego atrakcją są malowniczo usytuowane ruiny niegdyś ważnego fortu. Stąd już niedaleko do przełęczy Khundźerab i granicy z Pakistanem.
Dzień 6 | KASZGAR
Powrót do Kaszgaru.
Dzień 7 | PUSTYNIA TAKLA MAKAN - HOTAN
Przejazd wzdłuż pustyni Takla Makan, drugiej największej piaszczystej pustyni świata o powierzchni bliskiej powierzchni Polski. To jeden z najbardziej niegościnnych obszarów na Ziemi. Skrywa w swoich piaskach zaginione miasta Jedwabnego Szlaku i jego kupieckie karawany. Przyjazd do Hotan.
Dzień 8 | HOTAN - MINFENG
Zwiedzanie Hotan, oazy na skraju pustyni Takla Makan, znanego ośrodka pozyskiwania nefrytu, który słynie również z produkcji tradycyjnych dywanów i jedwabiu. Wizyta w fabryce nefrytu, w której obrabiany jest ten minerał. Przejazd do Minfeng, kolejnej osady, ostatniej przed wjazdem w głąb pustyni.
Dzień 9 | PUSTYNA TAKLA MAKAN - KUQA
Przejazd przez pustynię Takla Makan do Kuqa. Po drodze wspaniałe widoki dzikiej i bezkresnej pustyni. Kuqa była niegdyś ważnym punktem na Jedwabnym Szlaku.
Dzień 10 | KUQA - KIZIL - DOLINA KEZILIYA
Spacer po dobrze zachowanej dzielnicy staromiejskiej ze zdobnymi starymi meczetami, w której jakby zatrzymał się czas. Przejazd do Kizil, gdzie w skałach wykuto ponad 230 nisz i grot, w których przechowywane są bezcenne dzieła sztuki buddyjskiej, a następnie do doliny Keziliya nazywanej Wielkim Kanionem Tien-szan (Tianshan). Zwiedzanie doliny porównywanej do Kanionu Antylopy w Arizonie. Wrażenie robią ograniczające go wysokie pionowe ściany zbudowane z czerwonego piaskowca. Powrót do Kuqa.
Dzień 11 | TURFAN
Dalszy przejazd przez pustynię do Turfanu położonego w depresji Kotliny Turfańskiej.
Dzień 12 | TURFAN
Przejazd w rejon Huoyan Shan, czyli Płonących Gór, nazwanych tak ze względu na intensywnie czerwony kolor skał, z których są zbudowane, oraz ruin antycznego miasta Gaochang Gucheng. Przejazd do Doliny Winorośli, niezwykłej, zielonej enklawy pośród bezkresnej pustyni. Oaza nawadniana jest wodą z gór Tien-szan za pomocą specjalnego systemu studni i tuneli tzw. karez. Postój przy jednym z nich w drodze do ruin starożytnego miasta Jiaohe Gucheng. Zwiedzanie dawnej stolicy królestwa Jushi. Przejazd do grobowców Astana, w których przez 500 lat chowano mieszkańców miasta Gaochang. Suchy klimat spowodował mumifikację ciał, które przetrwały ponad 1200 lat. Powrót do Turfanu. Spacer przez miasto, które było niegdyś kwitnącym ośrodkiem na Jedwabnym Szlaku. Wizyta na lokalnym bazarze, na którym handluje się winem i rodzynkami z miejscowych winnic oraz w lokalnym domostwie Ujgurów. Nocleg w Turfanie.
Dzień 13 | TURFAN - DUNHUANG
Transfer na dworzec kolejowy. Przejazd szybkim pociągiem do Dunhuang. Wycieczka na pustynię Tengger i położone wśród wysokich wydm Jezioro Półksiężyca. Śpiewające Wydmy osiągają wysokość do 250 m, a jezioro zasilają podziemne źródła. Nocleg w Dunhuang.
Dzień 14 | DUNHUANG - JIAYUGUAN
Przejazd do Grot Tysiąca Buddów (Mogaoku). Wykute w skalnym pustynnym urwisku groty wypełnione są posągami i malowidłami przedstawiającymi Buddę, z których wiele to niezwykle cenne dzieła sztuki. Nocleg w Jiayuguan.
Dzień 15 | JIAYUGUAN
Przejazd przez pustynię Gobi wzdłuż pasma gór Qilian Shan, do fortu Jiayuguan, który stanowi zachodni kraniec Wielkiego Muru. Zwiedzanie budowli, pięknie prezentującej się na tle ośnieżonych szczytów Gór Richthofena. Wizyta w Muzeum Muru oraz szlifierni nefrytu. Transfer na lotnisko. Przelot do Pekinu. Przejazd do hotelu. Nocleg.
Dzień 16 | PEKIN
W miarę możliwości czasowych wizyta w 798 Art Zone, artystycznym zagłębiu Pekinu, miejscu licznych galerii sztuki współczesnej i awangardowych sklepów. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski. Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
PASZPORT - WIZA
Przy wpłacie II raty należy złożyć paszport, wypełniony formularz wizowy (1 egz.), zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu pośrednictwa w złożeniu wniosku o wizę chińską i jej uzyskaniu, 2 kolorowe zdjęcia o wymiarach 3,5 cm szer./ 4,5 cm wys., aktualne, zrobione w ciągu ostatnich 6 miesięcy, twarz zwrócona w stronę aparatu, bez okularów, na białym lub jasnym tle, uszy widoczne na zdjęciu; oraz opłatę za wizę 445 PLN i za pośrednictwo wizowe 50 PLN. Paszport musi być ważny co najmniej  1 rok od daty powrotu z Chin oraz posiadać min. 3 strony wolne obok siebie, nie może być uszkodzony np. naderwane strony (szczególnie strona ze zdjęciem i danymi).
BILETY WSTĘPU
Na bilety wstępu należy przeznaczyć ok. 300 USD.
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki dla bagażowych, przewodników, kierowców należy przeznaczyć ok. 60 USD.