FINLANDIA – Laponia 2021

Prawdziwa lapońska zima. Wizyta u Świętego Mikołaja na kole polarnym. Przejażdżki psim zaprzęgiem i saniami ciągniętymi przez renifery. Safari na skuterach śnieżnych. Wspaniałe warunki śniegowe. Oryginalna kultura Lapończyków. Mistyczny nastrój, gdy na niebie ukazuje się zorza polarna. Duży wybór aktywności sportowo-rekreacyjnych. Lokalne potrawy.
01-03 - 07-03-2021
5000
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przeloty wewnętrzne,
  • przejazdy autokarem/mikrobusem wg programu,
  • 6 noclegów; zakwaterowanie (5 noclegów) w 2, 4-os. apartamentach (sypialnia, aneks kuchenny z całym wyposażeniem, sauna), 1 nocleg w Helsinkach w hotelu 3*; dopłata do 1-os. apartamentu i pokoju w hotelu 990 PLN,
  • 5 śniadań (szwedzki stół), 1 x breakfast box zamiast śniadania w dniu 2,
  • opiekę polskiego pilota-przewodnika,
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż),
  • podatek VAT.
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 | HELSINKI
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Helsinek. Po przylocie transfer do centrum i zakwaterowanie w hotelu. Wieczorny spacer po stolicy Finlandii.
Dzień 2 | ROVANIEMI – WIOSKA ŚW. MIKOŁAJA
Przelot do Rovaniemi, głównego miasta fińskiej Laponii. Zwiedzanie Arktikum, oryginalnego Muzeum Lapońskiego i Terenów Arktycznych, mieszczącego się pod ziemią. Zapoznanie się z przeszłością i codziennym życiem rdzennych mieszkańców północnych regionów Europy. Następnie postój w wiosce świętego Mikołaja, znajdującej się na kręgu polarnym. Okazja do zrobienia sobie zdjęcia ze świętym Mikołajem (cena od ok. 20 EUR). Czas wolny na zakupy w wielu sklepach. Przejazd autokarem do Saariselka, miasta leżącego 260 km za kołem podbiegunowym północnym. Zakwaterowanie w apartamentach w stylu skandynawskim (na 5 nocy).
Dzień 3 | SAARISELKA
Spacer po Saariselka, słynnym lapońskim kurorcie. Przegląd miejscowej oferty rozrywkowo-sportowej, w której można znaleźć m.in. przejażdżki skuterami śnieżnymi, powożenie reniferami i zaprzęgami psów husky. Przejazd lokalnym skibusem na szczyt Pięknej Góry (Kaunispaa), skąd rozpościera się rozległy widok na białe wzgórza Laponii. Po rozgrzaniu się ciepłymi napojami w restauracji, grupowy zjazd na sankach. Przejście do centrum narciarskiego, gdzie zaczynają się trasy wyciągów – orczykowego i krzesełkowego. W Saariselka są wypożyczalnie oferujące wszelki sprzęt do uprawiania sportów zimowych, wśród nich narty zjazdowe i biegówki z obuwiem, nartosanki, rakiety śnieżne, sanki, kombinezony, rękawice, czapki, gogle. Powrót skibusem do wioski. Po południu – czas wolny. Wieczorny spacer i duże prawdopodobieństwo zobaczenia zorzy polarnej. Zjawisko to występuje w okolicy Saariselka niemal każdej nocy, gdy niebo nie jest zasłonięte chmurami. Po powrocie ze spaceru niepowtarzalna okazja skorzystania z prawdziwej, fińskiej sauny, w którą wyposażone są wszystkie apartamenty.
Dzień 4 | SAFARI W ZAPRZĘGU RENIFERÓW
Fakultatywnie – spokojna wycieczka saniami ciągniętymi przez renifery. Przejazd przez ośnieżony las. Po safari poczęstunek. Po południu fakultatywnie 2-godzinna wyprawa w rakietach śnieżnych do zasypanego śniegiem lasu będącego częścią parku narodowego im. Urho Kekkonena. Podziwianie pięknych widoków na wzgórza i dolinę strumienia oraz szansa spotkania reniferów wyjadających mech spod głębokiego śniegu. Po powrocie czas wolny na zakupy wyrobów miejscowego rękodzieła, oryginalnych pamiątek, m.in. z kości, futra i skóry renifera. Wieczorem fakultatywnie – możliwość wyjazdu do tradycyjnej sauny dymnej; odważni mogą ochłodzić się w przerębli.
Dzień 5 | SAFARI W ZAPRZĘGU PSÓW HUSKY
Safari w zaprzęgach psów husky – fakultatywnie. Każdy zaprzęg jest złożony z sań na jedną osobę + jedna osoba powożąca, ciągną go trzy pary psów. Przejazd kilkukilometrową trasą przez las. Po safari – poczęstunek. Po południu czas wolny. W wiosce znajdują się liczne sklepy z pamiątkami, galerie sztuki oraz duży market otwarty codziennie przez 12 godzin. Dużą atrakcją dla licznie przybyłych ze świata turystów są restauracje oferujące, obok znanych międzynarodowych dań, także tradycyjne specjały kuchni lapońskiej – gulasz z mięsa renifera podawany z ziemniakami purée i żurawiną, a także potrawy z ryb i ptaków lapońskich. Egzotycznymi owocami są zbierane na bagnach maliny błotne podawane na deser ze smażonym, białym serem.
Dzień 6 | SAFARI NA SKUTERACH ŚNIEŻNYCH
Przed południem fakultatywnie – safari na skuterach śnieżnych. Przejazd dwuosobowymi skuterami trasą liczącą ok. 10 km, pod opieką miejscowych przewodników. W trakcie safari – gorący napój. Wieczorem fakultatywnie możliwość kąpieli w basenie – podgrzewana woda, jacuzzi, sauny, tropikalna sceneria. Na miejscu jest także salon odnowy biologicznej, masaże, kąpiele ziołowe.
Dzień 7 | IVALO - HELSKINKI
Transfer na pobliskie lotnisko w Ivalo i wylot do Helsinek. Przelot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
PASZPORT - DOWÓD OSOBISTY
Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni jest dowód osobisty lub paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki.
ATRAKCJE FAKULTATYWNE
Na opłatę atrakcji sportowych (przejazdy skibusem i zjazd na sankach, skutery śnieżne, rakiety śnieżne, powożenie reniferami, psami husky itp.) oraz wstęp do Arktikum w Rovaniemi należy przeznaczyć ok. 400 EUR.
ZAKWATEROWANIE - uwaga
Za dodatkową opłatą istnieje możliwość zarezerwowania większego apartamentu (np. dla 2 osób – 380 PLN od osoby – za 5 noclegów).
Rezerwuj online