GHANA – TOGO – BENIN 2021

Historia Złotego Wybrzeża. Spotkanie z królem Aszanti. Udział w tradycyjnym Festiwalu Akwasidae. Tkacze kente. Tradycyjne budownictwo Aszantów. Wioska czarownic. Malownicza sawanna. Gliniane zamki Togo. Tajemne moce voodoo w Beninie. Afrykańska Wenecja. Plantacja kakaowców. Smak prawdziwej czekolady. Autentyczna, dziewicza i dzika Czarna Afryka.
12-02 - 25-02-2021
17713
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przejazdy klimatyzowanym autokarem/mikrobusem,
  • 12 noclegów; zakwaterowanie w hotelach 3*/2*, pokoje 2-os. Dopłata do pokoju 1-os. 2900 PLN,
  • 12 śniadań, 12 x lunch, 11 kolacji,
  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi lokalnych przewodników,
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 |
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Ghany. Przylot do Akry. Transfer do hotelu.
Dzień 2 | AKRA (Ghana)
Zwiedzanie stolicy Ghany położonej na wysokim klifie nad Zatoką Gwinejską. Na trasie zwiedzania mauzoleum Kwame Nkrumaha, pierwszego prezydenta Ghany oraz pałac obecnego przywódcy kraju. Wizyta na placu Czarnej Gwiazdy, gdzie znajduje się monumentalny Łuk Niepodległości i Brama Czarnej Gwiazdy, przed którą odbywają się parady i ceremonie rządowe. Zwiedzanie Centrum Panafrykanizmu będącego miejscem spoczynku W.E.B. Du Bois, czołowego działacza przeciwko dyskryminacji oraz segregacji rasowej. Spacer po dzielnicy St. James, najstarszej części miasta, usytuowanej nad brzegiem morza, w której warto zwrócić uwagę na słynną latarnię morską oraz Fort James.
Dzień 3 | AKRA – LOME (Togo)
Przejazd do Lomé, stolicy Togo, położonej podobnie jak Akra nad Zatoką Gwinejską. Zwiedzanie miasta - na trasie kolonialna zabudowa starego centrum. Czas na zakupy oryginalnych pamiątek na bazarze Akodessewa, gdzie sprzedawane są słynne lalki voodoo oraz inne autentyczne magiczne fetysze i amulety, w tym przynoszący szczęście i stosowany również jako środek antykoncepcyjny gris-gris. Następnie wizyta na Lomé Grand Market, na którym swoje stoiska mają słynne Nana Benz Ladies.
Dzień 4 | LOME – OUIDAH (Benin)
Przekroczenie granicy z Beninem. Przejazd do Ouidah, które w przeszłości było głównym portem handlu niewolnikami w Afryce, a obecnie jest jednym z centrów religii voodoo na świecie. Wizyta w Świątyni Pytonów. Miasto charakteryzuje ciekawa afro-brazylijska architektura. Na wybrzeże prowadzi 4-kilometrowa Droga Niewolników, którą przemierzali schwytani czarnoskórzy mieszkańcy, wysyłani następnie statkami do Ameryki. Ich tragedię upamiętnia pomnik – Brama bez Powrotu – stojący nad brzegiem morza.
Dzień 5 | OUIDAH – GANVIE – ABOMEY
Przejazd do wioski Ganvie, zwanej ze względu na swoją niezwykłą architekturę – Afrykańską Wenecją. Wioska liczy ponad 500 lat, a jej drewniane domy stoją na palach wbitych w dno jeziora Nokoué. Wycieczka łodzią po jeziorze. Przejazd do Abomey, starożytnej stolicy Imperium Dahomejów. Zwiedzanie Pałacu Królewskiego należącego do Króla Abomey.
Dzień 6 | ABOMEY – SOKODE (Togo)
Powrót do Togo. Przejazd do Sokode, drugiego pod względem liczby mieszkańców miasta Togo. Jego mieszkańcy wierzą, iż posiadają szczególną właściwość. Ich ciało nie parzy ogień. Udowadniają to podczas tradycyjnych Tańców Ognia.
Dzień 7 | SOKODE – KARA
Przejazd do Kara stolicy ludu Tamberma znanego z tego, że buduje swoje gliniane chaty na kształt obronnych zamków. Wizyta w tradycyjnej wiosce.
Dzień 8 | KARA – WIOSKI LUDU DAGOMBA (Ghana)
Przekroczenie granicy z Ghaną. Przejazd do krainy ludu Dagomba, który wyznaje islam z zachowanymi elementami animizmu. Wizyta w wiosce czarownic, którą zamieszkują kobiety posądzane uprawianie czarów. Ich historie są często bardzo smutne i niewiarygodne. Najczęściej posądzone są o straszne czyny, których wcale nie zrobiły. Mieszkańcy wioski gdy dzieje się coś złego szukają wytłumaczenia w siłach nadprzyrodzonych podejrzewając wybrane kobiety o ich źródło.
Dzień 9 | KUMASI
Przejazd do Kumasi. Po drodze postój w Kintampo przy wspaniałym wodospadzie na rzece Pumpu, która kaskadami spada z wysokości ponad 70 metrów. Kumasi jest stolicą ludu Aszanti, dominującej grupy etnicznej we współczesnej Ghanie, która na bazie wydobywanego tu złota utworzyła w średniowieczu potężne imperium w Afryce Zachodniej. Na czele ludu Aszanti nadal stoi król, a symbolem jego władzy jest słynny Złoty Tron. Zwiedzanie Kumasi, które ze względu na bogactwo występujących tu kwiatów, nazywane jest miastem ogrodów.
Dzień 10 | KUMASI (Festiwal Akwasidae)
Rano zwiedzanie pałacu królewskiego. Następnie udział w odbywającym się niezwykłym Festiwalu Akwasidae, czyli zjeździe wodzów, w którym uczestniczy również aktualny król Aszanti. Festiwal odbywa się co 6 tygodni w niedzielę. Datę tego wydarzenia wyznacza cykl faz księżyca. Król opuszcza wówczas swój pałac i niesiony w bogato dekorowanej lektyce, wśród owacji tłumów, przybywa na uroczyste spotkanie. Wydarzeniu towarzyszą tradycyjna muzyka i tańce. Król i wodzowie ubrani są w odświętne stroje uszyte z tkaniny kente, które są dodatkowo przystrojone oryginalnymi złotymi ozdobami świadczącymi o ich władzy. Uroczystościom mogą przyglądać się z bliska turyści, dla których jest to zawsze niezapomniane przeżycie.
Dzień 11 | KUMASI – WIOSKA TKACZY KENTE – ELMINA
Przejazd na południe „szlakiem niewolników” do położonej na wybrzeżu Elminy. Po drodze wizyta w wiosce tkaczy kente. Podglądanie ich pracy. Kente to tradycyjna tkanina o bardzo żywej kolorystyce i misternym wzorze. Spacer po Elminie, mieście będącym przez dwa wieki świadkiem handlu niewolnikami, których wywożono stąd do Ameryki Północnej. Wizyta w gwarnym porcie pełnym kolorowych drewnianych łodzi rybackich.
Dzień 12 | PARK NARODOWY KAKUM – PLANTACJA KAKAOWCA
Wcześnie rano wyjazd do Parku Narodowego Kakum, w którym ochronie podlega las deszczowy tak gęsty, że nawet w słoneczny dzień panuje tam półmrok. Park zwiedza się chodząc po zawieszonych na linach drewnianych kładkach, przerzuconych między drzewami na wysokości 30-40 metrów nad ziemią. Przejazd na plantację kakaowca. Ghana jest drugim na świecie największym producentem ziaren kakaowca, wykorzystywanego do produkcji czekolady. Powrót nad Zatokę Gwinejską.
Dzień 13 | CAPE COAST – AKRA
Przejazd do Cape Coast. Miasto założone przez Portugalczyków w XV w. zostało stolicą Złotego Wybrzeża (dawna nazwa Ghany) za czasów panowania Anglików. Do dzisiaj Ghana jest znaczącym eksporterem złota. W zachodniej części Afryki zachowało się z tego okresu ponad 20 fortów, z których niemal wszystkie znajdują się na wybrzeżu Ghany. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski.
Dzień 14 |
Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
ZALECENIA ZDROWOTNE
Zalecana profilaktyka antymalaryczna.
Obowiązkowe aktualne szczepienie przeciw żółtej gorączce potwierdzone w międzynarodowej książeczce szczepień.
PASZPORT - WIZA
Opłata za wizy do Ghany – 850 PLN i do Beninu – 250 PLN (płatne przy drugiej racie), do Togo – 140 USD (płatne na miejscu).
Na 40 dni przed rozpoczęciem wycieczki należy złożyć paszport do wizowania - podpisany i ważny co najmniej pół roku po zakończeniu wycieczki z min. 4 wolnymi
stronami. Do wniosku wizowego do Ghany należy dołączyć cyfrowe zdjęcie paszportowe, ksero strony z międzynarodowej książeczki szczepień z potwierdzeniem szczepienia przeciwko żółtej gorączce, zaświadczenie o zatrudnieniu lub o przebywaniu na emeryturze oraz potwierdzenie posiadania środków na koncie bankowym wymagane przez ambasadę. Wiza do Togo będzie wyrabiana na miejscu w ambasadzie Togo w Akrze (wymagane 2 aktualne fotografie paszportowe). W przypadku nieotrzymania wizy i rezygnacji z wycieczki – potrącenie wg Warunków Uczestnictwa. Koszty pośrednictwa są bezzwrotne.
DODATKOWE OPŁATY
Na bilety wstępu należy zabrać ze sobą ok. 20 USD.
Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 50 USD.
Cena nie zawiera napojów do posiłków.
UTRUDNIENIA
W hotelach mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu i wody, brak ciepłej wody, przerwa w działaniu klimatyzacji, itp.
UBEZPIECZENIE
Sugerujemy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia od rezygnacji z wycieczki.
Rezerwuj online