GRUZJA (+ Swanetia) 2021

Fascynujące domy-wieże w górskim krajobrazie Swanetii. Bezcenne ikony, wielowiekowe manuskrypty i barwne freski w świątyniach. Słynna woda mineralna Borjomi. Chrześcijańskie tradycje liczące prawie dwa tysiące lat. Najwyższe szczyty Kaukazu. Starożytne miasta wykute w skalnych zboczach – Vardzia i Uplistsikhe. Nastrój południowego kurortu w Batumi.
25-04 - 08-05-2021
6813
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przejazdy klimatyzowanym autokarem/mikrobusem,
  • 12 noclegów; zakwaterowanie w hotelach 3*, pokoje 2-os., dopłata do pokoju 1-os. 1000 PLN,
  • 12 śniadań, 2 obiady, 10 kolacji – w tym

    - kolację w tradycyjnej restauracji połączoną z występami folklorystycznymi,

  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi lokalnych przewodników,
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 |
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Gruzji.
Dzień 2 | TBILISI
Przylot do Tbilisi. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Śniadanie. Zwiedzanie Tbilisi. Przejście do świątyni Metechi z XIII w. leżącej na skale nad rzeką Kurą (Mtkvari). Wejście na starożytną twierdzę Narikala (IV w.) wznoszącą się nad Tbilisi z pięknym widokiem na miasto. Pomnik Matki Gruzji. Przejście w okolice Abanotubani – tradycyjnych łaźni siarkowych, mieszczących się w piwnicach o orientalnej architekturze. Na trasie spaceru po starym mieście najstarszy kościół Anchiskhati z VI wieku. Następnie wizyta w katedrze Sioni. Przechowuje się w niej najcenniejszy gruziński skarb – krzyż patronki państwa, świętej Nino, dzięki której Gruzja stała się krajem chrześcijańskim. Postój przy synagodze. Zwiedzanie katedry św. Trójcy, która jest siedzibą Katolikosa Gruzji. Kolacja w tradycyjnej restauracji połączona z występami folklorystycznymi.
Dzień 3 | MCCHETA - STEPANCMINDA - GERGETI - GUDAURI
Przejazd do Mcchety, jednego z najstarszych miast kraju, które przez osiemset lat (III w. p.n.e.-V w. n.e.) było stolicą królestwa gruzińskiego. Mccheta jest religijnym ośrodkiem Gruzji – tutaj Gruzini przyjęli chrześcijaństwo (w IV w.). Zwiedzanie monastyru Jvari z VI wieku oraz katedry Sweti Cchoweli z XI wieku. Spacer odrestaurowanymi uliczkami miasta. Następnie przejazd Gruzińską Drogą Wojenną. Przyjazd do Gudauri – słynnego kurortu i ośrodka narciarskiego położonego na wysokości 2200 m n.p.m. Obiad w lokalnym guest house – tradycyjne pierożki z mięsem zwane khinkali. Przejazd do Stepancmindy (daw. Kazbegi), otoczonej skalistymi szczytami Wielkiego Kaukazu. Zmiana pojazdu i wjazd samochodami terenowymi na szczyt góry, do zabytkowego kościoła Gergeti z XIV wieku, usytuowanego na wysokości 2170 m n.p.m. Przy dobrej pogodzie rozciąga się stamtąd widok na Kazbek, jeden z najwyższych szczytów Kaukazu (5047 m n.p.m.). Okazja do podziwiania majestatycznych gór. Przejazd na nocleg do Gudauri.
Dzień 4 | ANANURI - UPLISTSIKHE - BORJOMI - ACHALCICHE
Wyjazd z Gudauri. Po drodze postój przy twierdzy Ananuri. Przejazd do Uplistsikhe – pozostałości starożytnego miasta z VII w. p.n.e., wykutego w skalnych grotach. Leży ono w pobliżu miasta Gori. Zbudowane na wysokim, kamiennym brzegu rzeki Kury składa się z części datowanych na okres od II tysiąclecia p.n.e. do późnego średniowiecza. Przez kilkanaście stuleci, aż do XII wieku, było tu centrum azjatyckiego handlu, gdzie zatrzymywały się karawany podążające Jedwabnym Szlakiem. Wędrówka na kolejne poziomy, na których znaleźć można ok. stu jaskiń, które służyły jako domy mieszkalne, magazyny żywności, miejsca spotkań. Na dachu jednego z pięter znajdował się antyczny teatr. Zachowały się pozostałości sieci wodociągowej. W następnych wiekach miasto doświadczyło trzęsień ziemi i inwazji obcych wojsk. Po południu przejazd do Borjomi, miasta znanego z mineralnych źródeł i słynnej wody Borjomi. Spacer po parku zdrojowym. Przejazd do Achalciche. Zakwaterowanie w hotelu (na 2 noce). Kolacja.
Dzień 5 | KHERTVISI - VARDZIA - ACHALCICHE
Postój przy twierdzy Khertvisi z X wieku. Przejazd do Vardzia, unikalnego miasta wykutego w skale w XII wieku. Rozciąga się ono na długości pół kilometra wzdłuż rzeki Kury i jest położone na 19 tarasach-kondygnacjach. Do zwiedzania udostępniono ponad 300 grot oraz kościół ozdobiony pięknymi, XII-wiecznymi freskami. W kompleksie zachowały się pomieszczenia mieszkalne, kapliczki, piwnice na wino oraz liczne tunele. Zwiedzanie jaskini, w której mieści się niewielki monastyr zajmowany przez 6 mnichów. Po południu przejazd do odnowionego ostatnio kompleksu architektonicznego zamku Rabati w Achalciche. Imponująca rozmachem budowla reprezentuje różne style architektoniczne – wewnątrz murów można podziwiać meczet, synagogę i kościół chrześcijański. Kolacja.
Dzień 6 | KUTAISI - GELATI
Przejazd przez przełęcz Rikoti do Kutaisi, drugiego co do wielkości miasta Gruzji. Postój w miejscowości Tsqaltubo i wejście do Groty Prometeusza; ma ona ponad kilometr długości i została udostępniona turystom kilka lat temu. Zwiedzanie katedry Bagrati z XI wieku. Przejazd do klasztoru Gelati z akademią, założoną przez jednego z najwybitniejszych królów Gruzji, Dawida Budowniczego (1089-1125). Podziwianie unikalnych fresków przedstawiających świętych i gruzińskich władców. Tuż za głównym wejściem do katedry Świętej Dziewicy znajduje się grób króla Dawida – zgodnie z życzeniem władcy, który także po śmierci chciał być blisko swoich poddanych, każdy wchodzący do świątyni musi przejść po płycie nagrobnej przykrywającej jego szczątki. Powrót do Kutaisi. Kolacja.
Dzień 7 | KUTAISI - MESTIA (Swanetia)
Przejazd w góry, do Mestii, głównego miasta regionu wysokogórskiego – Swanetia. Znane jest ono z domów-wież, które były zamieszkane przez długie wieki. Zwiedzanie jednego z nich, pochodzącego z XII w., w którym zachowało się oryginalne, drewniane umeblowanie. Zwiedzanie średniowiecznego kościoła św. Jerzego. Następnie wizyta w muzeum etnograficznym, gdzie podziwiać można bezcenne ikony, manuskrypty i przedmioty kultu religijnego sprzed wieków. Kolacja.
Dzień 8 | MESTIA - USHGULI
Wycieczka w góry samochodami terenowymi. Przyjazd do Ushguli, którą uważa się za najwyżej położoną (2200 m n.p.m.) wioskę w Europie. Wokoło można podziwiać najwyższe szczyty Kaukazu. Latem wioska jest często odwiedzana przez turystów, zainteresowanych unikalnym stylem życia mieszkańców, lecz przez pozostałe 6 miesięcy nie ma do niej dostępu z powodu śniegu. W wiosce znajduje się kaplica z XII w. ze starymi freskami. Powrót do Mestia na nocleg. Kolacja.
Dzień 9 | MESTIA - BATUMI
Wyjazd do Batumi, stolicy Adżarskiej Republiki Autonomicznej leżącej na brzegu Morza Czarnego. Po drodze malownicze widoki. Przyjazd do najsłynniejszego kurortu w kraju. Wzdłuż Batumi ciągnie się plaża położona tuż nad Morzem Czarnym. Zakwaterowanie (na 2 noce). Kolacja.
Dzień 10 | BATUMI
Zwiedzanie Batumi. Spacer nadmorską promenadą, na której rosną szpalery palm, a w restauracyjnych ogródkach można spróbować nawet kuchni francuskiej. Najważniejszymi zabytkami są budowle z XIX wieku – turecki meczet, eleganckie kamienice, okazała świątynia katolicka, piękne wille w stylu eklektycznym. Atmosferę wypoczynku podkreślają liczne uliczne kawiarenki, cukiernie oferujące różne przysmaki, m.in. turecką kawę i słodki deser baklawa. Wieczorem kolacja.
Dzień 11 | BATUMI - TBILISI
Przed południem wjazd na wysoki klif, widoczny z brzegu. Zwiedzanie ogrodu botanicznego, pięknie położonego na zboczu wzgórza. Z ocienionych egzotycznymi drzewami alejek rozciąga się piękny widok na Morze Czarne. W podzielonym na 9 stref przyrodniczych ogrodzie eksponowane są rośliny tropikalne oraz himalajskie. Po spacerze wyjazd do Tbilisi. Przyjazd do stolicy Gruzji wieczorem. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja.
Dzień 12 | SIGHNAGHI - GURJAANI - TSINANDALI - TELAWI
Przejazd do odrestaurowanego Sighnaghi – niegdyś królewskiego miasta, otoczonego murami obronnymi z 23 wieżami. Spacer nastrojowymi uliczkami. Z murów rozciąga się zapierający dech widok na ośnieżony Kaukaz. Następnie przejazd do Gurjaani. Wizyta w prywatnej piwnicy winnej, zwanej marani, której właściciele zapraszają na degustację wyśmienitego gruzińskiego wina. Tradycyjnie przechowuje się je w glinianych amforach – kvevri, wkopanych w ziemię. Możliwość pieczenia chleba shoti. Obiad przy typowo zastawionym gruzińskim stole – smaczne potrawy i wino. Po południu przejazd do Telawi, głównej miejscowości regionu Kachetia, skąd pochodzi słynne gruzińskie wino. Po drodze postój w Tsinandali i zwiedzanie zabytkowej rezydencji księcia Czawczawadze. Spacer po parku z egzotycznymi roślinami (m.in. palmy i zagajniki bambusowe). Przyjazd do Telawi. Zakwaterowanie w hotelu.
Dzień 13 | GREMI - ALAVERDI - UJARMA - TBILISI
Przejazd do położonej na wzgórzu zabytkowej twierdzy Gremi z XVI wieku. W skład kompleksu wchodzi trzypiętrowy zamek, dzwonnica i piwniczka win. Budynki były otoczone murami z wieżami i basztami. W dzwonnicy można zobaczyć ciekawe zbiory muzealne. Następnie przejazd do podnóża Kaukazu o ośnieżonych szczytach. Zwiedzanie Alaverdi, potężnej katedry z XI w., która była świadkiem licznych bitew z muzułmańskimi najeźdźcami. Wieża katedry liczy aż 55 metrów. Postój przy pozostałościach zabytkowej twierdzy Ujarma. Zamek zbudował na wysokiej skale król Vakhtang Gorgasali w V wieku. Przez trzy wieki to tutaj znajdowała się stolica Gruzji. Kolejny władca został pokonany przez wojowników perskich, a zamek zniszczyli Arabowie w X wieku. Zamek składał się z części górnej (cytadela) i dolnej, gdzie mieścił się pałac królewski. Przejazd do Tbilisi. Zwiedzanie Muzeum Narodowego. Kolacja.
Dzień 14 |
Transfer na lotnisko. Wylot do Polski. Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
DOKUMENT PODRÓŻY
Dokumentem uprawniającym do podróży jest dowód osobisty lub paszport (zalecany), ważne min. 6 miesięcy od daty powrotu.
BILETY WSTĘPU
Na bilety wstępu należy zabrać ze sobą ok. 55 USD.
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 50 USD.
Rezerwuj online