GRUZJA – AZERBEJDŻAN – ARMENIA 2018

Średniowieczne monastyry. Malownicze krajobrazy. Miasta wykute w skale. Chrześcijańskie świątynie i katedry sprzed ponad 1500 lat. Otoczone murami miejskimi królewskie Sighnaghi i pałac szachów w Baku. Morze Kaspijskie i jeziora w Armenii. Piękne stolice – Tbilisi, Baku i Erywań. Folklor trzech kaukaskich krajów. Atrakcyjne rękodzieło. Degustacja win i koniaku.
-
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przejazdy klimatyzowanym autokarem/mikrobusem,
  • 1 przejazd z Tbilisi do Baku nocnym pociągiem (miejsca sypialne), przedziały 4-osobowe, dopłata do przedziału 2-osobowego 150 PLN,
  • 11 noclegów w hotelach 3*/4*, pokoje 2-osobowe, dopłata do pokoju 1-osobowego 1450 PLN, 1 noc w pociągu,
  • 12 śniadań i 12 kolacji (w pociągu 1 x suchy prowiant), w tym 1 kolacja z pokazem folklorystycznym w Tbilisi, 1 kolacja z koncertem w Erywaniu,
  • wycieczki wymienione w programie,
  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi lokalnych przewodników,
  • ubezpieczenie Signal Iduna (NNW, KL, bagaż)
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 |
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Gruzji.
Dzień 2 | TBILISI (Gruzja)
Przylot do Tbilisi. Transfer do hotelu, odpoczynek. Śniadanie. Zwiedzanie stolicy Gruzji. Na trasie spaceru po starym mieście – świątynia Metechi z XII w. oraz gruzińsko-prawosławna katedra Sioni z VI wieku, gdzie przechowuje się krzyż świętej Nino, dzięki której Gruzja stała się chrześcijańska. Zwiedzanie katedry św. Trójcy, która jest siedzibą Katolikosa Gruzji. Następnie przejście do zabytkowej synagogi i najstarszej w Tbilisi bazyliki – Anchiskhati. Wejście na mury obronne twierdzy Narikala, z których rozciąga się widok na miasto i rzekę Kurę (Mtkvari). Przejście w okolice Abanotubani – tradycyjnych łaźni siarkowych, mieszczących się w piwnicach o orientalnej architekturze. Spacer reprezentacyjną aleją Rustawelego; po drodze były budynek parlamentu, opera, filharmonia oraz liczne sklepy. Wieczorem kolacja połączona z występami folklorystycznymi.
Dzień 3 | MCCHETA – TBILISI
Przejazd do Mcchety, jednego z najstarszych miast kraju, które przez osiemset lat (III w. p.n.e.-V w. n.e.) było stolicą królestwa gruzińskiego. Od tamtej pory jest religijnym ośrodkiem Gruzji. Tutaj Gruzini przyjęli chrześcijaństwo (w IV w.). Zwiedzanie monastyru Jvari z VI wieku oraz katedry Sweti Cchoweli z XI wieku. Spacer odrestaurowanymi uliczkami miasta. Powrót do Tbilisi. Zwiedzanie Muzeum Narodowego, w którym eksponowane jest Złoto Kolchidy. Przejazd nocnym pociągiem do Baku (suchy prowiant).
Dzień 4 | BAKU – PÓŁWYSEP APSZEROŃSKI (Azerbejdżan)
Przyjazd do stolicy Azerbejdżanu – Baku. Zwiedzanie Półwyspu Apszerońskiego (Abszeron). Przejazd do meczetu w Emircan, jednego z najpiękniejszych meczetów w kraju, ufundowanego przez znanego milionera z epoki gorączki naftowej Murtuza Мuxtarova. Przejazd trasą wzdłuż pól naftowych do miejscowości Suraxani (Surachany). Wizyta w świątyni Ognia Atsgah. Następnie na trasie – zamek w Mrdkan z XII w. Zwiedzanie mauzoleum Mir Movsum Aga Ziyartgahi w Suvlan, miejsca pielgrzymek i religijnego kultu miejscowej ludności. Następnie postój przy Yanar Dag, jednym z najciekawszych miejsc na Abszeronie i zapewne najbardziej intrygującym. Znajdują się tu naturalne, płonące od wieków ognie, w miejscach ujścia gazu ziemnego na powierzchnię ziemi. Kolacja. Nocleg w Baku.
Dzień 5 | BAKU
Zwiedzanie Baku. Spacer po Starym Mieście, w którym zachowały się zabytkowe mury i baszty, a przy wąskich uliczkach stoją malownicze kamienice i niewielkie meczety. Zwiedzanie kompleksu pałacu szachów Szyrwanu (Sirvansahlar Sarayi) z XV wieku, który składa się z mauzoleum rodowego, meczetu z minaretem i pozostałości łaźni. Wszystkie budowle kompleksu są pięknie zdobione w motywach islamskich. Centrum miasta wyróżnia się architekturą z okresu słynnej gorączki naftowej z przełomu XiX i XX w. Ogromną i decydującą rolę w zabudowie miasta odegrali polscy architekci. Postój pod Basztą Dziewiczą z XII wieku. Zwiedzanie Narodowego Muzeum Historycznego mieszczącego się w zabytkowej rezydencji, najbardziej znanego bakijskiego milionera z epoki gorączki naftowej Zeynalabdina Tagiyeva. W eleganckich wnętrzach w stylu mauretańskim znajdują się cenne eksponaty. Kolacja i nocleg w Baku.
Dzień 6 | BAKU – SAMAXI – SZEKI – KISZ
Wyjazd z Baku. Zwiedzanie mauzoleum Diri Baba w Mereze z XV w. oraz meczetu Cum w Samaxi z VIII w. Wielki meczet bardzo okazale prezentuje się po zakończonej w 2013 r. gruntownej restauracji. Postój na przydrożnym bazarze nieopodal wioski Vendam. Sprzedawane są tu owoce, kompoty, marynaty, soki, konfitury, przyprawy, zioła. Przejazd do Szeki, jednego z najstarszych i najpiękniej położonych miast Azerbejdżanu. Zwiedzanie Szeki xan sarayi (pałac szekijskich chanów) z XVIII w. Posiada on piękną fasadę, przed którą rosną dwa imponujące platany posadzone w 1530 r. Wewnątrz znajdują się bardzo bogate malowidła o żywej, intensywnej kolorystyce. Atmosferę pałacu tworzą też barwne okna szebeke, przez które przenikają promienie słońca, zabarwiając wnętrze na kolorowo. Czas na zakupy w centrum tradycyjnych rzemiosł, gdzie można nabyć wyroby lokalnego rękodzieła, m.in. tradycyjne chusty klagayi, hafty, kaukaskie czapki. Po drodze zabytkowy karawanseraj z XVIII w. Następnie przejazd do pięknie położonej wśród zielonych gór wioski Kisz, w której znajduje się najstarsza cerkiew chrześcijańska na Kaukazie. Kolacja. Przejazd na nocleg do Balaken.
Dzień 7 | SIGHNAGHI – TSINANDALI – TBILISI (Gruzja)
Przejazd na granicę Azerbejdżanu z Gruzją. Po formalnościach granicznych zmiana pojazdu. Przejazd do Kachetii, regionu, który jest kolebką uprawy winorośli i produkcji wina. Spacer po odrestaurowanym Sighnaghi, niegdyś królewskim mieście, wciąż otoczonym murami obronnymi z 23 wieżami, z których widać ośnieżone szczyty Kaukazu. Urok miasta tworzą malownicze uliczki, przy których stoją tradycyjne domy z balkonami. Degustacja wina. Następnie postój w będącym celem pielgrzymek klasztorze Bodbe, gdzie pochowana została święta Nino. Przejazd do Tsinandali i zwiedzanie zabytkowej rezydencji księcia Czawczawadze. W parku, który ją otacza, rosną egzotyczne rośliny, m.in. drzewa bambusowe. Przejazd do Tbilisi. Kolacja.
Dzień 8 | TBILISI – STEPANCMINDA – GUDAURI
Przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną przez malownicze tereny położone nad rzeką Terek (Tergi). Zwiedzanie twierdzy Ananuri. Następnie przyjazd do Stepancmindy (daw. Kazbegi) otoczonej skalistymi szczytami Wielkiego Kaukazu. Zmiana pojazdu i wjazd samochodami terenowymi na szczyt góry, do zabytkowego kościoła Gergeti z XIV wieku, który stoi na wysokości 2170 m n.p.m. Przy dobrej pogodzie rozciąga się stamtąd widok na Kazbek, jeden z najwyższych szczytów Kaukazu (5047 m n.p.m.). Przejazd na nocleg do Gudauri, słynnego kurortu i ośrodka narciarskiego położonego na wysokości 2200 m n.p.m. Kolacja.
Dzień 9 | UPLISTSIKHE – GORI – BORJOMI – ACHALCICHE
Przejazd do Uplistsikhe – pozostałości starożytnego miasta skalnego z VII w. p.n.e. Tu zatrzymywały się karawany podążające Jedwabnym Szlakiem. Krótka przerwa w Gori, gdzie urodził się Józef Stalin i do tej pory stoi jego rodzinny dom. Dla chętnych zwiedzanie Muzeum Stalina. Następnie przejazd do Borjomi, miasta znanego z mineralnych źródeł i słynnej wody Borjomi. Spacer po parku zdrojowym. Uzdrowisko jest malowniczo położone w wąwozie rzeki, po obu stronach wznoszą się wysokie skały. Głównym deptakiem z eleganckimi pensjonatami, sklepami i restauracjami spacerują tłumy turystów i kuracjuszy. Po południu przejazd do odnowionego ostatnio kompleksu architektonicznego zamku Rabati w Achalciche. Imponująca rozmachem budowla reprezentuje różne style architektoniczne – wewnątrz jej murów można podziwiać meczet, synagogę oraz kościół chrześcijański. Zakwaterowanie w hotelu w Achalciche. Kolacja.
Dzień 10 | VARDZIA – ERYWAŃ (Armenia)
Przejazd do Vardzii, unikalnego miasta wykutego w skale w XII wieku. Rozciąga się ono na długości pół kilometra wzdłuż rzeki Kury i jest położone na 19 tarasach-kondygnacjach. Do zwiedzania udostępniono ponad 300 komnat oraz kościół ozdobiony pięknymi, XII-wiecznymi freskami. W kompleksie zachowały się pomieszczenia mieszkalne, niewielkie kaplice, piwnice na wino oraz liczne tunele. W drodze powrotnej postój przy twierdzy Khertvisi z X wieku. Następnie przekroczenie granicy Gruzji z Armenią w miejscowości Bavra. Po formalnościach granicznych zmiana pojazdu i przewodnika lokalnego. Przejazd do Erywania. Zakwaterowanie w hotelu (na 3 noce). Kolacja.
Dzień 11 | ERYWAŃ – WAGHARSZAPAT – ZWARTNOC
Zwiedzanie Erywania. Podczas objazdu – centrum sportowe i koncertowe, most Kievyan, aleja Baghramyan, pałac prezydenta, Akademia Nauki, gmach parlamentu, budynek opery, pomnik jadącego na koniu bohatera literackiego Davida z Sassoun, katedra ormiańska św. Grzegorza (St. Gregory the Illuminator Cathedral). Postój przy Cicernakaberd – pomniku upamiętniającego ludobójstwo Ormian przez Turków w 1915 roku. Zejście pod ziemię i zwiedzanie muzeum poświęconego tym wydarzeniom. Następnie wizyta w fabryce brandy Ararat połączona z degustacją. Po południu przejazd do Wagharszapatu (hist. Eczmiadzyn) i zwiedzanie Eczmiadzynu, rezydencji Katolikosa – najwyższego patriarchy Armenii, katedry z III w. oraz kościoła św. Hripsime. Przejazd do świątyni Zwartnoc z VII w. Powrót do Erywania. Kolacja. Wieczorem spacer od budynku opery na plac Republiki, gdzie w sezonie włączane są grające fontanny.
Dzień 12 | ERYWAŃ – GARNI – GEGHARD
Spacer po bazarze Gum, na którym można kupić m.in. kandyzowane owoce i lokalne przyprawy. Wejście na twierdzę Erebuni z VII w p.n.e. i wizyta w muzeum przechowującym zabytkowe przedmioty wydobyte podczas wykopalisk archeologicznych. Następnie zwiedzanie Muzeum Matenadaran, gdzie przechowuje się tysiące bezcennych, starych manuskryptów. Następnie wizyta w muzeum domowym znanego armeńskiego reżysera Sergeja Parajanowa; podziwianie jego wyjątkowych dzieł sztuki. Przejazd w góry, do wsi Garni, gdzie znajduje się jedyna pogańska świątynia w Armenii, zbudowana w I wieku n.e. W zabytkowej budowli odbędzie się krótki koncert na typowym dla Armenii instrumencie duduk. Przejazd do pięknego monastyru chrześcijańskiego w Geghard, wykutego w litej skale wśród gór i pochodzącego z okresu IV-XIII wieku. Powrót do Erywania. Kolacja z koncertem muzyki ludowej.
Dzień 13 | ERYWAŃ – HACHPAT – TBILISI (Gruzja)
Przejazd do średniowiecznego monastyru Hachpat z X-XIII w., będącego cennym przykładem architektury ormiańskiej. Następnie przejazd nad jezioro Sewan, nazywane „ormiańskim morzem”. Wejście na wzgórze, gdzie znajduje się malowniczo położony kompleks klasztorny Sewan (Sewanawank) z IX wieku. Postój w Sadakhlo na granicy Armenii z Gruzją. Po formalnościach granicznych zmiana pojazdu i przewodnika lokalnego. Przejazd do Tbilisi. Kolacja.
Dzień 14 |
Transfer na lotnisko. Wylot do Polski. Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
PASZPORT - WIZA
Na 35 dni przed wyjazdem należy złożyć skan paszportu (strona ze zdjęciem zeskanowana w kolorze), wypełniony w jęz. angielskim wniosek wizowy do Azerbejdżanu (1 egz.), 1 zdjęcie (jasne tło, 3,5 cm x 4,5 cm) oraz opłatę za wizę 120 PLN i za pośrednictwo wizowe 50 PLN. Paszport powinien być ważny co najmniej pół roku po zakończeniu wycieczki. W paszporcie powinny być min. 2 strony wolne.
BILETY WSTĘPU
Na bilety wstępu należy zabrać ze sobą ok. 85 USD.
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 55 USD.