IRAN (17 dni) 2021

Podróż przez rozległe przestrzenie irańskich pustyń, Wyżynę Irańską i wspaniałe pejzaże Gór Zagros. Przepych pałaców Teheranu i piękno meczetów Isfahanu i Szirazu. Zoroastryjskie Świątynie Ognia i Wieże Milczenia. Azerski Tabriz, wykuty w skale Kandovan, jaskinie Ali Sadr i kurdyjski Kermanszah. Pola naftowe Chuzestanu i pełne pielgrzymów sanktuarium w Qom.
18-04 - 04-05-2021
11900
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przelot wewnętrzny na trasie Teheran - Tabriz,
  • przejazdy klimatyzowanym autokarem/mikrobusem,
  • 15 noclegów; zakwaterowanie w hotelach 4* (w Ahwaz hotel 3*), pokoje 2-os., dopłata do pokoju 1-os. 2300 PLN,
  • 15 śniadań, 15 kolacji,
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi lokalnych przewodników,
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 |
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Iranu.
Dzień 2 | TEHERAN
Przylot do Teheranu po północy. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie i odpoczynek. Śniadanie. Zwiedzanie stolicy Iranu. Wizyta w Muzeum Narodowym, w którym eksponowane są przedmioty znalezione w czasie wykopalisk na terenie całej Persji. Najcenniejsze pochodzą z Persepolis, lecz można także podziwiać wiele innych eksponatów świadczących o bogatej historii imperium perskiego. Następnie przejazd do pałacu Golestan z XIX w., będącego kiedyś rezydencją królewską i miejscem, gdzie odbyła się Konferencja Teherańska. W miarę możliwości krótka wizyta w skarbcu, gdzie przechowuje się najcenniejsze regalia perskie (skarbiec mieści się na terenach administracji rządowej i nie zawsze jest udostępniany do zwiedzania). Krótki postój przy Wieży Azadi, będącej symbolem Rewolucji Islamskiej 1979r. Wizyta na Cmentarzu Polskim, gdzie pochowani są żołnierze Armii gen. Andersa.
Dzień 3 | TABRIZ
Transfer na lotnisko. Wylot do Tabriz, stolicy prowincji Azerbejdżan Wschodni. Zwiedzanie miasta – największego w północno-zachodnim Iranie. To centrum kultury, handlu i przemysłu ma także zabytki z czasów władania dynastii Safawidów i Khajarów. Zwiedzanie pozostałości Błękitnego Meczetu z XV wieku. Następnie wizyta w Muzeum Azerbejdżańskim. Posiada ono największe po głównym Muzeum Narodowym w Teheranie zbiory – w tym eksponaty pochodzące sprzed nawet pięciu tysięcy lat p.n.e. Czas wolny na wpisanym na listę UNESCO, najstarszym bazarze Środkowego Wschodu. Chwila wytchnienia nad jeziorem w parku El Goli, ulubionym miejscu wypoczynku mieszkańców miasta. Zakwaterowanie w hotelu (na 2 noce).
Dzień 4 | TABRIZ - KANDOVAN - TABRIZ
Wycieczka do Kandovan. Największą atrakcją tej miejscowości jest wydrążone w miękkim tufie wulkanicznym wciąż zamieszkałe miasteczko skalne i jego żyjący w tradycyjny sposób mieszkańcy. Powrót do Tabriz.
Dzień 5 | TABRIZ - ZANJAN
Przejazd do miasta Zanjan, które swoją wielkość osiągnęło w epoce Sasanidów. Zwiedzanie ciekawych zabytków, m.in. meczetu Seyyed, będącego dawną medresą, do dziś prowadzącą religijne nauczanie. Najbardziej oryginalną atrakcją jest Rakhtshur khaneh – tradycyjna, podziemna pralnia z czasów panowania Khajarów (XVIII-XX wiek). Spacer po lokalnym bazarze, gdzie sprzedaje się kunsztowne wyroby rękodzieła, m.in. tradycyjne noże, srebrną biżuterie, ozdobne obuwie, dywany. Nocleg w Zanjan.
Dzień 6 | ZANJAN - HAMEDAN
Przejazd w kierunku Hamedanu. Postój przy mauzoleum Soltaniyeh, znanym z najwyższej w Iranie kopuły liczącej prawie 50 metrów. Zabytek z XIV wieku jest ozdobiony wewnątrz barwnymi mozaikami. Następnie zwiedzanie jaskini Ali Sadr – największej na świecie wodnej grocie (100 m na 50 m i 40 m wysokości). Rejs łodziami wzdłuż podziemnych korytarzy wodnych trasą liczącą kilka kilometrów. Po dojeździe do miasta Hamedan, postój przy strzelistej wieży grobowca z X-XI w., w którym został pochowany Bou-Ali, czyli Avicenna; to zmarły tutaj filozof i ojciec starożytnej medycyny. Spacer po Ganj Nameh wśród wyrytych w granitowej ścianie przez królów Dariusza Wielkiego i Kserksesa inskrypcji opiewających boga zoroastrian, Ahura Mazdę. Przejazd do miasta Hamedan na nocleg.
Dzień 7 | HAMEDAN - KERMANSZAH
Zwiedzanie mauzoleum Estery i Mordechaja. Wyjazd z Hamedan w kierunku Kermanszah. Postój przy pochodzących z II w. p.n.e. pozostałościach świątyni poświęconej bóstwu Anahita. Przejazd w okolice Bisotun, gdzie odkryto dobrze zachowane inskrypcje i reliefy umieszczone wysoko na skalnej ścianie z wapienia. Następnie krótki postój przy Taq-e Bostan – wysoką skałą, na której widnieją pochodzące sprzed ok. 1700 lat reliefy przedstawiające m.in. grające na strunowych instrumentach kobiety i króla na polowaniu. Po przyjeździe do Kermanszah wizyta we wspaniałym, przepięknie zdobionym mozaikami sanktuarium Hoseinye Tekieh Mo’aven. Nocleg w Kermanszah.
Dzień 8 | KERMANSZAH - AHWAZ
Przejazd w kierunku Ahwaz, stolicy naftowej prowincji Chuzestan. Zwiedzanie pozostałości Susy, która w starożytności była jednym z największych ośrodków administracyjnych i kulturalnych Persji. Postój przy ziguracie (piramidzie) Chogha Zanbil, zbudowanym ok. 1340 roku p.n.e. przez króla Elamu Untash-Gala. Krótka wizyta w meczecie mieszczącym grobowiec biblijnego proroka Daniela. Nocleg w Ahwaz.
Dzień 9 | AHWAZ - SZIRAZ
Przejazd przez prowincję Chuzestan, będącej centrum wydobycia irańskiej ropy. Po drodze zwiedzanie pozostałości miasta Bishapur założonego przez Shapura I z dynastii Sasanidów, pogromcy rzymskiego cesarza Waleriana w III w. n.e. Nieliczne pozostałości pałaców oraz pięknie zachowane wielkie reliefy wojowników wyrzeźbione w pionowej skale, sławią zwycięstwa króla Shapura nad Rzymianami. Przyjazd na nocleg do Szirazu (na 3 noce).
Dzień 10 | SZIRAZ
Zwiedzanie Szirazu. Przejazd pod monumentalną Bramę Koranu, przez którą niegdyś wjeżdżało się do miasta. Następnie spacer do otoczonego wielką czcią mauzoleum średniowiecznego poety Hafiza, którego poezja jest wciąż uwielbiana przez Irańczyków. Wizyta w pięknie zdobionym kolorowymi witrażami meczecie Nasir-ol Molk. Przejazd do pałacu Narenjestan otoczonym ogrodem z drzew pomarańczy. Spacer po bazarze Vakil mieszczącym się w labiryncie zadaszonych korytarzy. Następnie postój przed pięknie oświetlonym meczetem-mauzoleum Shahe-Cheragh, które od wieków jest celem pielgrzymek.
Dzień 11 | SZIRAZ - PERSEPOLIS
Wycieczka do starożytnego miasta Persepolis. Zwiedzanie pozostałości stolicy wielkich królów Persji, zbudowanej ok. 2500 lat temu. Zaczął ją wznosić Cyrus Wielki ok. 512 r. p.n.e. W zachowanych kamiennych kolumnach, płaskorzeźbach i posągach widać resztki dawnej świetności pałaców, sal audiencyjnych, skarbca. Następnie przejazd do nekropolii Naqsh-e Rostam i postój przy wykutych wysoko w skale grobowcach królów perskich. Po powrocie do Szirazu czas wolny.
Dzień 12 | PASARGADY - JAZD
Przejazd do leżącego w samym środku Iranu – Jazd, jednego z najstarszych miast na świecie, założonego ok. 5 tysięcy lat temu. Przed miastem postój i spacer po terenie wykopalisk archeologicznych Pasargady z grobowcem Cyrusa Wielkiego. Krótka chwila odpoczynku w pobliżu cyprysa zwanego Abarkouh i mającego 4 tysiące lat. Przejazd pod Wieżę Milczenia, niegdyś służącą zoroastrianom do ceremonii pogrzebowych, w czasie których zwłoki zmarłych zostawiano na pastwę sępów. Następnie spacer nastrojowymi uliczkami dzielnicy Fahadan, gdzie domy zbudowano z jasnobrązowej gliny. Przejście zadaszoną ulicą kompleksu Amir Chakhmakh. Okazja do kupna lokalnych słodyczy, jak baklava i chałwa. Nocleg w Jazd.
Dzień 13 | JAZD - ISFAHAN
Zwiedzanie najciekawszych zabytków miasta Jazd. Wejście do środka Świątyni Ognia, wzniesionej przez zoroastrian; od prawie 1600 lat pali się w niej płomień ognia pilnowany przez kapłanów. Wyznawcy tej religii przedchrześcijańskiej, mają wciąż tysiące zwolenników w Iranie i innych krajach. Postój przed meczetem piątkowym. Wyjazd w kierunku północnym. Po drodze postój w mieście Nain, przed Meczetem Piątkowym – Jame Mosque, jednym z najstarszym na terenie Iranu. Późnym popołudniem przyjazd do miasta Isfahan, największego skupiska islamskich zabytków w Iranie. Panuje w nim niemal sielankowa atmosfera, którą powoduje nie tylko wspaniała architektura, ale i łagodny klimat, ogrody pełne kwiatów, liczne bazary. Zakwaterowanie w hotelu (na 3 noce).
Dzień 14 | ISFAHAN
Zwiedzanie Isfahanu, trzeciego co do wielkości miasta Iranu. Spacer po ogromnym placu Naqsh-e Jahan. Wizyta we wspaniale zdobionym delikatnymi mozaikami meczecie Masjed-e Emam. Następnie zwiedzanie pałacu Ali Qapu, z którego tarasu rozciąga się najlepszy widok na plac; na jednej z jego kondygnacji znajduje się komnata z oryginalnymi wnękami akustycznymi. Przejście do Sheikh Loftollah, meczetu dla kobiet, który 400 lat temu zbudował szach Abbas dla swojego haremu. Chwila wytchnienia w emporium dywanów. Podziwianie eleganckich kobierców i tkanych w dalekich wioskach barwnych kilimów; okazja kupna. Następnie wizyta w Pałacu 40 kolumn - Chehel Sotun, służącym kilku kolejnym szachom jako salon recepcyjny. Po południu czas wolny na zakupy w dziesiątkach sklepów wokół głównego placu oraz na pobliskim wielkim bazarze Qeysarieh, gdzie kupcy oferują atrakcyjne wyroby miejscowego rękodzieła, m.in. przedmioty z mosiądzu, drewna, intarsjowane delikatną mozaiką puzderka, perskie miniatury.
Dzień 15 | ISFAHAN
Dalsze zwiedzanie Isfahanu. Wizyta w Jame Mosque, najstarszym w Isfahanie, skupiającym wiele stylów architektonicznych Iranu i bogactwo ornamentów z różnych epok historycznych. Przejazd do dzielnicy ormiańskiej Jolfa. Zwiedzanie chrześcijańskiego kościoła Vank, w którym znajdują się wspaniałe freski. Świątynia jest centrum kultury i religii Ormian, mniejszości, która kultywuje pamięć o masakrze swojego narodu przez Turków w 1915 roku. Postój przy Wieży Gołębiej w dawnych czasach przyciągającej te ptaki do zakładania w środku swoich gniazd, których guano zbierano i stosowano jako nawóz. Wieczorem spacer bulwarami rzeki Zayandeh; jej brzegi spinają malownicze, zabytkowe mosty. Podziwianie nocnej iluminacji mostów; najsłynniejszy z nich to Sio-seh-Pol. Most jest ulubionym miejscem spędzania czasu przez mieszkańców.
Dzień 16 | ISFAHAN - ABJANE - KASZAN - QUM
Wyjazd z Isfahanu. Postój w leżącej w górach, najsłynniejszej wiosce w Iranie – Abjane. Malownicze domy z czerwonej gliny zbudowane na stromym zboczu i ozdobione drewnianymi balkonami oraz kolorowo ubrani mieszkańcy przyciągają rzesze turystów. Następnie przyjazd do miasta Kaszan. Zwiedzanie bogatej rezydencji kupieckiej Tabatabai z XIX wieku, uważanej za klejnot architektury perskiej. Spacer po ogrodzie Fin z pałacami, które otoczone są szemrzącymi strumykami. Okazja kupna pachnącej wody różanej. Wieczorem postój przed świętym meczetem Fatema Mæ’sume, stojącym w Qum, centrum religijnym kraju. Przejazd na kolację, a następnie na lotnisko międzynarodowe pod Teheranem.
Dzień 17 |
Po północy wylot do Europy. Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
PASZPORT - WIZA
Przy wpłacie II raty należy złożyć pełną dokumentację wizową tj. paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki z 2 stronami wolnymi, 1 aktualne, kolorowe zdjęcie paszportowe en face (3,5-4,5 cm), 1 wypełniony wniosek wizowy. Opłata za wizę do Iranu 225 PLN i za pośrednictwo wizowe 50 PLN. W paszporcie nie może być śladów pobytu w Izraelu, jak wiza czy stempel z przejścia granicznego.
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 60 EUR.
Rezerwuj online