IRAN 2021

Ślady świetności starożytnej Persji w Persepolis i Pasargady. Najpiękniejsze miasto Iranu – wspaniały Isfahan. Kunsztowne wyroby rękodzieła. Wielobarwne meczety, pałacowe ogrody i karawanseraje. Sziraz – miasto poetów, kwiatów i słowików. Malownicza górska wioska Abjane z czerwonymi domami. Niepowtarzalne perskie kobierce z jedwabiu i wełny. Woda różana.
26-02 - 07-03-2021
8413
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przelot wewnętrzny na trasie Teheran – Sziraz,
  • przejazdy klimatyzowanym autokarem/mikrobusem,
  • 8 noclegów; zakwaterowanie w hotelach 4*, pokoje 2-os., dopłata do pokoju 1-os. 1350 PLN,
  • 8 śniadań, 8 kolacji,
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi lokalnych przewodników,
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 |
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Iranu.
Dzień 2 | TEHERAN
Przylot do Teheranu po północy. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie i odpoczynek. Śniadanie. Zwiedzanie stolicy Iranu. Wizyta w Muzeum Narodowym, w którym eksponowane są przedmioty znalezione w czasie wykopalisk na terenie całej Persji. Najcenniejsze pochodzą z Persepolis, lecz można także podziwiać wiele innych eksponatów świadczących o bogatej historii imperium perskiego. Następnie przejazd do pałacu Golestan z XIX w., będącego kiedyś rezydencją królewską i miejscem, w którym odbyła się Konferencja Teherańska. W miarę możliwości krótka wizyta w skarbcu, gdzie przechowuje się najcenniejsze regalia perskie (skarbiec mieści się na terenach administracji rządowej i nie zawsze jest udostępniany do zwiedzania).
Dzień 3 | TEHERAN - SZIRAZ
Transfer na lotnisko i wylot do Szirazu. Zwiedzanie miasta – przejazd pod monumentalną Bramę Koranu, przez którą niegdyś wjeżdżało się do miasta. Następnie spacer do otoczonego wielką czcią mauzoleum średniowiecznego poety Hafiza, którego poezja jest wciąż uwielbiana przez Irańczyków. Wizyta w pięknie zdobionym kolorowymi witrażami meczecie Nasir-ol Molk. Spacer w malowniczym ogrodzie Eram a następnie po bazarze Vakil mieszczącym się w labiryncie zadaszonych korytarzy. Chwila odpoczynku w tradycyjnej herbaciarni.
Dzień 4 | PERSEPOLIS - SZIRAZ
Wycieczka do starożytnego miasta Persepolis. Zwiedzanie pozostałości stolicy wielkich królów Persji, zbudowanej ok. 2500 lat temu. W zachowanych kamiennych kolumnach, płaskorzeźbach i posągach widać resztki dawnej świetności pałaców, sal audiencyjnych, skarbca. Następnie przejazd do nekropolii Naqsh-e Rostam i postój przy wykutych wysoko w skale grobowcach królów perskich. Powrót do Szirazu.
Dzień 5 | PASARGADY - JAZD
Przejazd do leżącego w samym środku Iranu – Jazdu, jednego z najstarszych miast na świecie. Po drodze pustynne krajobrazy i spacer po terenie wykopalisk archeologicznych Pasargady z grobowcem Cyrusa II Wielkiego. Po przybyciu do Jazdu przejazd do Świątyni Ognia, wzniesionej przez wyznawców zaratusztrianizmu (inaczej zoroastryzm) – od prawie 1600 lat pali się w niej płomień ognia pilnowany przez kapłanów. Wyznawcy tej religii przedchrześcijańskiej mają wciąż tysiące zwolenników w Iranie i innych krajach. Postój przed meczetem piątkowym.
Dzień 6 | JAZD - ISFAHAN
Zwiedzanie najciekawszych zabytków miasta Jazd. Przejazd pod dwie Wieże Milczenia, niegdyś służące zaratusztrianom do ceremonii pogrzebowych, w czasie których zwłoki zmarłych zostawiano na pastwę sępów. Następnie przejazd do centrum i przejście zadaszoną ulicą kompleksu Amir Chakhmakh. Czas na spacer nastrojowymi uliczkami starego miasta, zbudowanego z jasnobrązowej gliny. Okazja do kupna lokalnych słodyczy, jak baklava i chałwa. Po południu przejazd do miasta Isfahan, największego skupiska islamskich zabytków w Iranie. Panuje w nim niemal sielankowa atmosfera, którą tworzy nie tylko wspaniała architektura, ale i łagodny klimat, ogrody pełne kwiatów oraz liczne bazary. Zakwaterowanie w hotelu.
Dzień 7 | ISFAHAN
Zwiedzanie Isfahanu, trzeciego co do wielkości miasta Iranu. Spacer po ogromnym placu Meidune Emam. Wizyta we wspaniale zdobionym delikatnymi mozaikami meczecie imama Chomeiniego (Masjed-e Emam-e Khomeyni). Następnie zwiedzanie pałacu Ali Qapu, z którego tarasu rozciąga się najlepszy widok na plac – na jednej z jego kondygnacji znajduje się komnata z oryginalnymi wnękami akustycznymi. Przejście do Sheikh Loftollah, meczetu dla kobiet, który 400 lat temu zbudował szach Abbas dla swojego haremu. Chwila wytchnienia w emporium dywanów. Podziwianie eleganckich kobierców i tkanych w dalekich wioskach barwnych kilimów, okazja kupna. Po południu czas wolny na zakupy w dziesiątkach sklepów wokół placu Emama oraz na pobliskim wielkim bazarze, gdzie kupcy oferują atrakcyjne wyroby miejscowego rękodzieła, m.in. przedmioty z mosiądzu, drewna, intarsjowane delikatną mozaiką puzderka, perskie miniatury.
Dzień 8 | ISFAHAN
Dalsze zwiedzanie Isfahanu. Przejazd do dzielnicy ormiańskiej Jolfa i zwiedzanie chrześcijańskiego kościoła Vank, w którym znajdują się wspaniałe freski. Świątynia jest centrum kultury i religii Ormian, mniejszości, która kultywuje pamięć o masakrze swojego narodu przez Turków w 1915 roku. Następnie wizyta w Pałacu 40 kolumn – Chehel Sotun, służącym kilku kolejnym szachom do celów reprezentacyjnych – przyjmowania oficjalnych gości i wydawania przyjęć. Wieczorem spacer bulwarami rzeki Zajande Rud, której brzegi spinają malownicze, zabytkowe mosty. Podziwianie nocnej iluminacji mostów, najsłynniejszy z nich to Sio-seh-Pol. Most jest ulubionym miejscem spędzania czasu przez mieszkańców. Fakultatywnie – pokaz tradycyjnego sportu Irańczyków – zurhane, połączenia ćwiczeń siłowych z aspektem duchowym przy akompaniamencie bębna (ok. 10 EUR). Powrót do hotelu.
Dzień 9 | ISFAHAN - ABJANE - KASZAN
Przejazd do Wieży Gołębi (Pigeon Tower), która w dawnych czasach miała przyciągać te ptaki do zakładania gniazd w specjalnych, kamiennych dziuplach. Raz na jakiś czas zbierano ich guano i stosowano jako nawóz. Kiedyś takich gołębich wież było wokół Isfahanu aż 14 tysięcy. Wyjazd z Isfahanu. Postój przy autentycznym karawanseraju, który przed wiekami służył kupcom podążającym Jedwabnym Szlakiem do odpoczynku, wymiany towarów i napojenia wielbłądów. Następnie przejazd do leżącej w górach, najsłynniejszej wioski w Iranie – Abjane. Malownicze domy z czerwonej gliny zbudowane na stromym zboczu i ozdobione drewnianymi balkonami oraz kolorowo ubrani mieszkańcy przyciągają rzesze turystów. Następnie przejazd do miasta Kaszan. Zwiedzanie bogatej niegdyś rezydencji kupieckiej z XIX wieku. Spacer po ogrodzie Fin z pałacami, które otoczone są szemrzącymi strumykami. Okazja kupna pachnącej wody różanej. Kolacja w restauracji. Przejazd na lotnisko pod Teheranem.
Dzień 10 |
Po północy wylot do Europy. Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
PASZPORT - WIZA
Przy wpłacie II raty należy złożyć pełną dokumentację wizową, tj. paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki z 2 stronami wolnymi, 1 aktualne, kolorowe zdjęcie paszportowe en face (3,5-4,5 cm), 1 wypełniony wniosek wizowy. Opłata za wizę do Iranu 225 PLN i za pośrednictwo wizowe 50 PLN. W paszporcie nie może być śladów pobytu w Izraelu, jak wiza czy stempel z przejścia granicznego.
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 40 EUR.
Rezerwuj online