JORDANIA 2020

Czar i smak Orientu połączony z jordańską współczesnością. Niezwykłe zabytki z listy UNESCO. Historia Nabatejczyków wykuta w skalach Petry. Unikalne zamki dynastii Omajadów, olśniewające ruiny Jerash, bizantyjskie mozaiki Madaby, safari w niezapomnianej scenerii wąwozu Wadi Rum, rezerwaty przyrody. Relaks nad Morzem Czerwonym i Morzem Martwym.
-
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przelot międzynarodowy linią Ryanair Warszawa - Amman - Warszawa (przelot bezpośredni) lub Kraków - Amman - Kraków,
  • przejazdy turystycznym mikrobusem/autokarem z klimatyzacją,
  • 10 noclegów hotelach 4*/3*, pokoje 2-os., dopłata do pokoju 1 - os. 1200 PLN,
  • 10 śniadań, 10 kolacji, w tym jedna kolacja w restauracji w Ammanie serwującej dania kuchni bliskowschodniej,
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi lokalnych przewodników,
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 | AMMAN
Zbiórka na lotnisku w Modlinie, w hali odlotów. Wylot do Jordanii (przelot bezpośredni). Możliwy również wylot z Krakowa. Przylot do Ammanu. Transfer do hotelu. Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku wycieczka po stolicy Jordanii. Amman to miasto kontrastów, interesująca mieszanka starożytności i nowoczesności, usytuowane na siedmiu wzniesieniach pomiędzy pustynią i żyzną Doliną Jordanu. Panoramiczny objazd miasta. Przystanek przy meczecie Króla Abdullaha, zwanym Błękitnym Meczetem, wybudowanym przez króla Hussejna na cześć jego dziadka. Wjazd na cytadelę znajdującą się na najwyższym wzgórzu miasta, Dżabal Al-Qala’at. Już w XII w p.n.e. było ono zamieszkane przez starożytne plemię Amonitów. W okresie rzymskim zabudowano tu świątynię Herkulesa, w czasach bizantyjskich – kościół. W VIII w. pod panowaniem arabskim wzniesiono cytadelę z pałacem Omajjadów, otoczoną murem o długości 700 m. Ruiny wszystkich tych budowli do dziś można oglądać na cytadeli. Ogromnym atutem tego miejsca jest spektakularny widok na miasto. Następnie wizyta w rzymskim teatrze na 6000 miejsc położonym u stóp cytadeli. Zwiedzanie muzeum archeologicznego prezentującego historię i dziedzictwo kulturowe Jordanii na przestrzeni jej dziejów. Powrót na kolację i nocleg do hotelu.
Dzień 2 | UM QAIS – AJLOUN – JERASH
Wyjazd do oddalonej o ponad 100 km na północ od Ammanu miejscowości Um Qais – biblijnego kraju Gadareńczykow. Gadara – jedno z najwspanialszych miast starożytnego Dekapolu, związku dziesięciu miast - kolonii, położone na szlaku handlowym łączącym Syrię i Palestynę. Szczyt swojego rozwoju osiągnęło w I w. p.n.e. Ze względu na wkład w rozwój nauki i kultury porównywano je wówczas do Aten. Zachowały się ruiny głównej ulicy handlowej cardo, dwóch rzymskich teatrów, łaźni. Roztacza się stąd widok na rzekę Yarmouk, wzgórza Golan i jezioro Galilejskie. Przejazd do Ajlun – stolicy regionu o tej samej nazwie. Okolica zamieszkała jest w większości przez ludność muzułmańską, ale żyją tu też chrześcijanie. Zwiedzanie twierdzy Kalat ar-Rabad wzniesionej w XII w. przez Izz al.-Din Osama, generała w armii Saladyna, do obrony przeciwko krzyżowcom. Postój na obrzeżach miasta, gdzie znajduje się wzgórze Tell Mar Elias identyfikowane jako miejsce narodzin biblijnego proroka Eliasza. Następnie przejazd do Jerash. Jest to jedno z najlepiej zachowanych miast starożytnych, wzniesione w IV w p n.e. przez Aleksandra Wielkiego jako kolejne miasto Dekapolu. Swój rozkwit przeżywało w czasach rzymskich. To unikalne miejsce należy do grupy najlepiej zachowanych obiektów rzymskiej architektury na świecie. Spacer po monumentalnych ruinach miasta, poczynając od Łuku Hadriana przez ulicę Cardo, świątynię Zeusa i świątynię Artemidy, forum, hipodrom oraz szlakiem kościołów chrześcijańskich wznoszonych w V – VI w.. Powrót do Ammanu. Kolacja w lokalnej restauracji serwującej dania kuchni orientalnej.
Dzień 3 | KHARANAH – AMRA – AZRAQ
Wycieczka na wschód Jordanii do zamków pustynnych wznoszonych na tym terenie w VIII w przez kalifów z dynastii Omajjadów. Postój przy zamku Kharanah, zbudowanym najprawdopodobniej z przeznaczeniem na karawanseraj. Następnie przejazd do najbardziej znanego spośród pustynnych zamków Jordanii – Amra, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na freski zdobiące jego wnętrze. Na koniec wizyta w zamku Azraq - fortecy o dużym strategicznym znaczeniu ze względu na położenie przy pobliskiej oazie. W czasie rewolty arabskiej w latach 1916-1918 stacjonował tutaj brytyjski żołnierz i pisarz Thomas Edward Lawrence, znany jako Lawrence z Arabii. Powrót na nocleg do Ammanu.
Dzień 4 | MADABA – GÓRA NEBO KERAK – REZERWAT DANA
Wyjazd z Ammanu w kierunku południowo - zachodnim do Madaby. Zwiedzanie bizantyjskiego kościoła św. Jerzego ze słynną mozaikową mapą Palestyny i Dolnego Egiptu, pochodzącą z VI w. Przejazd do leżącego na górze Nebo bizantyjskiego sanktuarium, wzniesionego w miejscu, z którego Mojżesz miał ujrzeć Ziemię Obiecaną, do której nigdy nie wkroczył. Roztacza się stąd widok na Morze Martwe, Dolinę Jordanu. Przejazd Drogą Królewską przez wąwóz Mujib – jedno z najpiękniejszych miejsc Bliskiego Wschodu nazywane jordańskim kanionem Kolorado. W czasach biblijnych wąwóz oddzielał od siebie plemiona Amonitów i Moabitów. Przejazd do doliny Al Kerak, nad którą góruje jeden z najlepiej zachowanych zamków krzyżowców na Bliskim Wschodzie - Kerak. Zwiedzanie zamku, a następnie przejazd do rezerwatu przyrody Dana, zajmującego powierzchnię ponad 300 km kw. i oferującego różnorodne krajobrazy od pustynnych równin po piaskowe wydmy i klify rozciągające się od Jordańskiego Rowu Tektonicznego po pustynne okolice Wadi Arabah. Spacer do wioski Dana. Przyjazd na nocleg do Petry.
Dzień 5 | PETRA
Zwiedzanie największej atrakcji Jordanii, unikalnego w skali światowej słynnego miasta Nabatejczyków - Petry, które zostało wykute w skale ponad 2000 lat temu. Przez wieki zapomniane, zagubione wśród skał, zostało ponownie odkryte dla świata przez szwajcarskiego podróżnika Johanna Ludwiga Burchardta w 1812 r.. W 2007 roku Petra ogłoszona została jednym z siedmiu nowych cudów świata. Po pokonaniu wąwozu Siq, wiodącego do miasta nastąpi zwiedzanie najważniejszych spośród 800 zlokalizowanych tutaj do tej pory obiektów - skarbca, katakumb królewskich, skały Dżinów, teatru rzymskiego, ulicy Fasad. Za najpiękniejszy zabytek Petry wykuty w bladoróżowym piaskowcu uważany jest Skarbiec (el-Kasne) z fasadą 27-metrowej szerokości i 40-metrowej wysokości. To tutaj kręcono sceny finałowe do filmu „Indiana Jones i ostatnia krucjata”. Nocleg w Petrze.
Dzień 6 | MAŁA PETRA – WADI RUM – AQABA
Wizyta w Małej Petrze, położonej w wąwozie Siq al.-Barid na przedmieściach Petry. Jest to miejsce rzadziej odwiedzane przez turystów, ale niezmiernie cenne ze względu na urodę wykutych w skale świątyń, magazynów i domów zamieszkiwanych przez Beduinów, chroniących się tu przed wrogimi najazdami. Główna atrakcja Małej Petry to Malowany Dom z gipsowymi ścianami i pięknie zdobionym sufitem. Przejazd do Wadi Rum - jednej z najpiękniejszych pustyń świata. Wyrastające z piasku majestatyczne skały z czerwonego piaskowca, niezwykle ukształtowane przez działanie sił przyrody tworzą niepowtarzalny krajobraz. Safari samochodami terenowymi w niezapomnianej scenerii wąwozu. Przejazd na nocleg do Aqaby.
Dzień 7 | AQABA
Dzień wolny w Aqabie przeznaczony na odpoczynek i plażowanie.
Dzień 8 | WADI MUJIB – MORZE MARTWE
Wyjazd z Aqaby. Wycieczka do rezerwatu przyrody Wadi Mujib utworzonego w 1987 roku na terenie wąwozu Mujib. Rezerwat zajmuje powierzchnie 200 km kw o różnicy wysokości wynoszącej 1300 m. Część wąwozu położona jest 430 m pod poziomem morza, co klasyfikuje to miejsce jako rezerwat przyrody położony najniżej na Ziemi. Na terenie rezerwatu żyje 10 gatunków drapieżników i wiele gatunków ptaków. Po spacerze przejazd nad Morze Martwe, położone w najgłębszej depresji świata - ponad 400 m poniżej poziomu morza. Nocleg nad Morzem Martwym.
Dzień 9. - 10. | MORZE MARTWE
Odpoczynek nad Morzem Martwym, oferującym przyjemność kąpieli w leczniczych, słonych wodach. Wysokie zasolenie – ok. 30% - nie pozwala na istnienie jakiejkolwiek formy życia, ale ma dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Znajdujący się w wodzie brom działa kojąco na układ nerwowy, magnez przeciwdziała alergiom skórnym i oczyszcza oskrzela, jod ma korzystny wpływ na działanie gruczołów. Tutejsze powietrze jest wyjątkowo suche, a temperatura niezmiennie wysoka. Z powodu depresji powietrze zawiera o 10% więcej tlenu niż w innych rejonach. Morze Martwe nazywane jest najniżej na świecie położonym spa.
Dla chętnych wycieczka fakultatywna do Betanii za Jordanem - miejsca chrztu Chrystusa (ok. 30 USD.)
Dzień 11 | AMMAN
Przejazd na lotnisko do Ammanu. Wylot do Warszawy lub do Krakowa.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
PASZPORT
Przy wpłacie II raty należy złożyć kserokopię paszportu.
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 45 USD