KUBA 2019

Wyspa skąpana w karaibskim słońcu. Zwiedzanie Hawany szlakiem Hemingwaya. Gorące rytmy salsy, smak rumu i aromat cygar. Ślady odkrywcy Ameryki – Krzysztofa Kolumba. Mauzoleum legendy rewolucji kubańskiej – Che Guevary. Fortyfikacje hiszpańskie broniące wyspy przed piratami. Perła architektury kolonialnej Trinidad. Relaks na plaży.
06-11 - 21-11-2019
13990
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
 • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
 • przejazdy mikrobusem/autokarem z klimatyzacją,
 • 13 noclegów; zakwaterowanie w hotelach 3*/4*/5*; 1 nocleg w pokojach gościnnych w kwaterach prywatnych pokoje 2–os., dopłata do pokoju 1– os. 1450 PLN,
 • 15 śniadań, 10 obiadów, 14 kolacji,
 • wszystkie wycieczki i atrakcje wymienione w programie (oprócz fakultatywnych ),
 • bilety wstępu do wymienionych w programie obiektów,
 • lekcję salsy w hawańskiej szkole tańca,
 • przejażdżkę stylowymi amerykańskimi samochodami z lat 50-tych XXw.,
 • wizę kubańską,
 • opiekę polskiego pilota,
 • usługi lokalnych przewodników ,
 • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 |
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot na Kubę. Przylot do Hawany. Transfer do hotelu. Nocleg w Hawanie.
Dzień 2 | HAWANA
Zwiedzanie stolicy Kuby. Przejażdżka stylowymi amerykańskimi samochodami z lat 50 –tych. Na trasie  dzielnica Miramar z  budynkami ambasad i  przedstawicielstw zagranicznych, elegancka dzielnica mieszkaniowa Vedado, gdzie w latach dwudziestych XX wm bogaci  posiadacze ziemscy, właściciele plantacji  trzciny cukrowej  wznieśli swoje luksusowe rezydencje. Postój  na monumentalnym Placu Rewolucji z pomnikiem poświęconym bohaterowi narodowemu Jose Marti oraz gigantyczną podobizną Che Guevary. Wizyta na cmentarzu Colon, gdzie pochowano najwybitniejszych Kubańczyków, m.in.  pisarza Alejo Carpentiera, szachowego mistrza świata Jose Casablankę.
Przejazd słynnym bulwarem Malecon, wzdłuż którego stoją potężne gmachy urzędów, hotele, pomniki, wille i rezydencje. Centralna Hawana; neoklasycystyczny budynek Kapitolu (z zewnątrz). Obiad na hawańskiej starówce. Spacer po Starej Hawanie, która odzyskuje swoją dawaną świetność, dzięki pracom restauracyjnym  zainicjowanym w momencie  włączenia miasta na listę światowego dziedzictwa UNESCO  –  plac św. Franciszka, Plac Katedralny i Plac Broni. Na zakończenie dnia lekcja salsy w tradycyjnej hawańskiej szkole tańca. Nocleg w Hawanie.
Dzień 3 | HAWANA – CIENFUEGOS – SANCTI SPIRITUS
Wyjazd z Hawany do Sancti Spiriti.  Po drodze zwiedzanie Cienfuegos – miasta założonego przez francuskich imigrantów w 1819 roku.  Nazywane jest do dziś „Perła Południa” ze względu na swoją urodę. Postój na zdjęcia przy Palacio del Valle – dawnej rezydencji jednego z najbogatszych rodów na Kubie, rodziny del Valle; majątek zdobyli w okresie boomu cukrowego. Pałac zbudowano w niezwykłym, eklektycznym stylu. Piesze zwiedzanie miasta – spacer reprezentacyjnym bulwarem El Prado. Wizyta w parku José Marti, a następnie w najstarszym ogrodzie botanicznym Kuby. Po obiedzie przejazd do Sancti Spiritus -  jednego z najstarszych miast Kuby, założonego przez hiszpańskich konkwistadorów. Spacer po starej części – plac Sancheza i uliczki wokół niego. Nocleg w hotelu w Sancti Spíritus lub w jego okolicach.
Dzień 4 | SANCTI SPIRITUS - BAYAMO
Wcześnie rano wyjazd  na wschód wyspy do Bayamo. Przed opuszczeniem miasta poranna wizyta na lokalnym targu warzywno – owocowym. Następnie przejazd przez rejony rolnicze zdominowane przez plantacje trzciny cukrowej. Przyjazd do Bayamo – stolicy prowincji Granma. Jest to  druga z osad założonych na Kubie przez Diega Velázqueza. Jej początki sięgają 1513 roku. Historia miasta nierozerwalnie związana jest z dziejami walk o niepodległość wyspy. Tutaj powstał kubański hymn narodowy La Bayamesa po raz pierwszy odśpiewany podczas bitwy o Bayamo toczonej z Hiszpanami w 1868 r. Spacer po rynku miejskim – Parque Carlos Manuel de Cespedes z kolumną upamiętniającą ojca narodu kubańskiego - Carlosa Cespedesa oraz jego domem rodzinnym, a następnie katedra Santisima Salvador (z zewnątrz). Nocleg w Bayamo.
Dzień 5 | BAYAMO - PLAŻA IMIAS - BARACOA
Rano przejazd na piękną plażę Imias położoną nad Morzem Karaibskim. Okazja do kąpieli i krótkiego relaksu.  Po plażowaniu przejazd do Baraacoa. Piesze zwiedzanie najstarszego miasta na Kubie – pierwszej hiszpańskiej osady założonej w 1512 roku i przez trzy lata pełniącej rolę stolicy. Stąd rozpoczął się hiszpański podbój Kuby. Przez cztery wieki Baracoa odcięte było od reszty wyspy. Po rewolucji wybudowano groblę, która połączyła miasto z lądem. Po przyjeżdzie spacer po mieście. W kościele przy głównym placu znajduje się historyczny drewniany Krzyż Winorośli, przywieziony tu, zgodnie z lokalną tradycją, przez Krzysztofa Kolumba – najstarszy obiekt kultu religijnego zachowany na Kubie. Rejon Baracoa znany jest z upraw kakao i produkcji czekolady. Nocleg w Baracoa.
Dzień 6 | BARACOA – SANTIAGO DE CUBA
Przed południem wycieczka po mieście. Wizyta w jednej z trzech twierdz wzniesionych w XVIII w w celu obrony przed piratami – Fuerte Matachin, gdzie obecnie znajduje się Miejskie Muzeum Historyczne prezentujące dzieje regionu poczynając od okresu prekolumbijskiego. Wizyta na plantacji kakao – Finca Duaba i krotki rejs łódka po rzece Toa. Po obiedzie wyjazd do Santiago DE Cuba Santiago de Cuba, położonego u stóp gór Sierra Maestra, na wschodzie wyspy.  Nocleg w Santiago.
Dzień 7 | SANTIAGO DE CUBA
Rano przejazd na Plac Rewolucji z monumentalnym pomnikiem generała Antonio Maceo. Zwiedzanie miasta; Moncada Barracks – koszary wojskowe i więzienie, które w 1953 r. zaatakowała grupa rebeliantów pod wodzą młodego Fidela Castro, dając początek kubańskiej rewolucji. Przejście przez piękny, historyczny cmentarz Santa Ifigenia, na którym znaleźć można grobowce słynnych Kubańczyków, m.in. Compay Segundo – współzałożyciela legendarnej formacji muzycznej Buenavista Social Club. Zwiedzanie imponującej hiszpańskiej fortecy El Morro, broniącej w dawnych czasach wąskiego wejścia do zatoki Granma. Obiad w restauracji przy forcie El Morro. Rejs motorówką po zatoce Granma z pięknymi widokami na fort od strony morza. Przejazd na starówkę. Spacer przez główny plac, znany jako Park Cespedes – ratusz (z zewnątrz). Wizyta w domu–muzeum Diego Velazqueza, XVI–wiecznego gubernatora wyspy. Po południu czas wolny na smakowanie atmosfery miasta. Nocleg w Santiago de Cuba.
Dzień 8 | SANTIAGO DE CUBA – EL COBRE - CAMAGUEY
Rano przejazd do położonego 25 km za miastem sanktuarium maryjnego La Virgen de la Caridad w El Cobre – najważniejszego miejsca kultu religijnego na wyspie. Do słynącego cudami wizerunku Matki Bożej Pięknej Miłości pielgrzymują zarówno katolicy, jak i wyznawcy santerii – kubańskiej religii o afrykańskich korzeniach. Wyjazd do Camaguey, trzeciego co do wielkości miasta Kuby. Po przyjezdzie spacer uliczkami malowniczego starego miasta z niedawno odrestaurowanymi fasadami starych domostw pomalowanych na pastelowe kolory. Nocleg w Camaguey.
Dzień 9 | CAMAGUEY – VALLE DE LOS INGENIOS - TRINIDAD
Wyjazd w kierunku miasta Trinidad. Po drodze postój w Dolinie Cukrowni (Valle de los Ingenios), w miejscu starego majątku jednego z baronów cukrowych – Manacas Iznaga. Charakterystyczna wieża, z której w dawnych czasach nadzorcy pilnowali czarnoskórych niewolników pracujących na plantacjach trzciny cukrowej przez dugi czas była najwyższą budowlą na Kubie. Przyjazd do Trinidadu, uznawanego za klejnot wyspy. Spacer po nastrojowych, brukowanych uliczkach z piękną, kolonialną zabudową. Plaza Mayor, tawerna Canchanchara z lokalną specjalnością – dodającym sił drinkiem canchanchara. Wizyta w jednym z tutejszych pałaców baronów cukrowych, będącym świadectwem dawnej świetności tej okolicy, obecnie przekształconym na muzeum. Nocleg w okolicach w prywatnych kwaterach ( casas particulares). Pokoje w kwaterach prywatnych mają podstawowy standard turystyczny i mogą różnić się między sobą. Dają natomiast jedyną w swoim rodzaju okazję bezpośredniego, „nieoficjalnego” kontaktu i obserwacji życia codziennego zwykłych Kubańczyków. Wieczorem, po kolacji fakultatywny wyjazd do centrum miasta, które wieczorami zmienia swoje oblicze i przekształca się w tętniące życiem miejsce rozrywki. Tamtejsze bary i tawerny, w których gra gorąca muzyka kubańska, zachęcają, by świetnie się bawić do późnych godzin nocnych.
Dzień 10 | EL CUBANO – CAYO SANTA MARIA
Wycieczka na szlak El Cubano. Piesza wędrówka do miejscowego wodospadu u stóp gór Escambray. Na ścieżce ekologicznej spora szansa zobaczenia endemicznych gatunków ptaków – tocororo (trogon kubański) i cartacuba (płaskodziobek kubański). Dla odważnych możliwość kąpieli pod wodospadem. Po powrocie ze szlaku przejazd do ośrodków wypoczynkowych na koralowych wysepkach z pięknymi plażami – Cayo Santa Maria. Przejazd groblą na Atlantyku do kurortu hotelowo–plażowego. Zakwaterowanie w hotelu w formule all inclusive (na 3 noce).
Dzień 11 - 12 | CAYO SANTA MARIA
Wypoczynek na plaży. Dla chętnych rejs łodzią na rafę koralową. Możliwość nurkowania z maską (snorkeling) i pływania; w czasie rejsu obiad na pokładzie łodzi. Powrót do hotelu późnym popołudniem (ok. 50 EUR).
Dzień 13 | REMEDIOS – SANTA CLARA – HAWANA
Wyjazd do uroczego miasteczka Remedios, gdzie w kościele św. Jana Chrzciciela zachowane są jedne z najstarszych na Kubie barokowych ołtarzy pokrytych złoceniami. Czas wolny przy głównym placu. Następnie przejazd do miasta Santa Clara, stolicy prowincji Villa Clara. Krótka wizyta w monumentalnym mauzoleum poświęconym bohaterowi rewolucji – Ernesto Che Guevarze. Spacer po parku Leoncio Vidal. Postój przy pancernym pociągu, wykolejonym i zdobytym w 1958 roku przez partyzantów pod wodzą Che Guevary. Po obiedzie przejazd do Havany. Nocleg w Hwanie. Wieczorem, fakultatywnie wyjście do kabaretu Tropicana Club na słynną rewię muzyczno–taneczną w gorących, kubańskich rytmach (ok. 100 EUR).
Dzień 14 | SIERRA DEL ROSARIO – LAS TERRAZAS – VINALES
Przejazd z Hawany, w kierunku północno–zachodnim. Odwiedziny w gminie Las Terrazas położonej w Górach Różańcowych (Sierra del Rosario). Prowadzony jest tu interesujący projekt ekologiczny polegający na zalesianiu zboczy górskich, z których w okresie rewolucji wykarczowano ogromne połacie lasów. Krótka wędrówka po wzgórzach, gdzie znajdują się ostoje dzikiej przyrody i tereny odpoczynkowo– lęgowe ptaków migrujących między Północną a Południową Ameryką. Wizyta na farmie ekologicznej  malowniczo usytuowanej na wzgórzu, gdzie będzie podany obiad. Przejazd do doliny Vinales z niezwykle pięknymi krajobrazami – pola z rudo–czerwoną ziemią kontrastują z zielonymi uprawami tytoniu pośród wapiennych ostańców, czyli wzgórz nazywanych „mogotem” Tutejszy tytoń uznawany jest za najlepszy na świecie. Oglądanie kuriozalnego Muralu Prehistorii, monumentalnego obrazu pokrywającego ścianę skalną jednego z mogotów. Wykonał go na zlecenie Fidela Castro jeden z uczniów Diego Rivery. Przejście przez Jaskinię Indiańską (Cueva del Indio). Spacer wśród plantacji tytoniu.
Powrót do Hawany. Nocleg w Hawanie.
Dzień 15 | COJIMAR – HAWANA
Zwiedzanie Hawany i jej okolic szlakiem miejsc związanych z pobytem amerykańskiego pisarza, Ernesta Hemingwaya. Przejazd do wioski rybackiej Cojimar, gdzie Hemingway cumował swoją łódź. Następnie zwiedzanie Finca Vigia – rezydencji, którą pisarz kupił i mieszkał w niej aż do czasu swej tragicznej śmierci. W domu znajduje się muzeum poświęcone nobliście. Powrót na stare miasto w Hawanie. Zwiedzanie muzeum rumu połączone z degustacją i możliwością zakupu. Następnie spacer szlakiem ulubionych barów i tawern Hemingwaya – hotel Ambos Mundos, bar Bodeguita del Medio i La Floridita. Obiad na starówce. Czas wolny – ostatnie godziny w Hawanie pozwolą nasycić się niepowtarzalną atmosferą tego magicznego miasta. Transfer na lotnisko. Wylot do Europy.
Dzień 16 |
Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
PASZPORT
Przy wpłacie II raty należy złożyć kserokopię paszportu.
NAPOJE DO POSIŁKÓW
Cena wycieczki nie obejmuje napojów do posiłków.
DODATKOWE OPŁATY
Na opłatę wylotową z Kuby należy przeznaczyć 25 EUR.
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 65 EUR.
Rezerwuj online