LIBAN - Sylwester w Bejrucie

Starożytna Fenicja i współczesny, tętniący życiem Bejrut.  Jedne z najstarszych miast świata – Byblos, Sydon, Tyr. Słynne libańskie cedry. Klasztory wykute w skale. Skarby kultury antycznej i doskonale zachowane starożytne świątynie. Zabytkowe karawanseraje i twierdze. Urodzajne winnice w Dolinie Bekaa i degustacja wyśmienitych win.
-
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przejazdy turystycznym mikrobusem/autokarem z klimatyzacją,
  • 6 noclegów hotelu 4* w Bejrucie, pokoje 2-os., dopłata do pokoju 1– os. 950 PLN,
  • 6 śniadań, 6 kolacji,
  • wszystkie wycieczki i atrakcje wymienione w programie (oprócz fakultatywnych),
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi lokalnych przewodników,
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 | BEJRUT
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Libanu. Przylot do Bejrutu. Zakwaterowanie w hotelu.
Dzień 2 | FAQRA – HARISSA – JASKINIE JEITA – BEJRUT
Wyjazd na zwiedzanie. Przejazd malowniczą doliną Nahr al–Kalb (Rzeka Psa), która w XIII w. p.n.e. za sprawą Ramzesa II została rzeką graniczną między Egiptem a państwem Hetytów. Znajdują się tu bezcenne stele i inskrypcje wykute w wapiennym klifie, upamiętniające kolejnych zdobywców – Ramzesa II, Nabuchodonozora, Marka Aureliusza, Napoleona III. Zwiedzanie Jeita Grotto – dwie połączone ze sobą jaskinie wapienne ciągną się na długości ok. 9 km. Są to największe z libańskich jaskiń zbadanych przez speleologów i należą do najpiękniejszych jaskiń krasowych na świecie. Przejazd do miejscowości Faqra, słynnego ośrodka sportów zimowych położonego w górach Liban na wysokości ok. 1500 m n.p.m. W tej górzystej okolicy znajdują się ruiny greckich i rzymskich świątyń – kolumny, ołtarze, grobowce oraz widowiskowy Jisr al–Hajar (Kamienny Most) – naturalny twór skalny, który wygląda jak wykuty przez pradawnych budowniczych. Wjazd kolejką linową na wzgórze Harissa (620 m n.p.m.), gdzie znajduje się sanktuarium Matki Boskiej, patronki Libanu i skąd roztacza się piękny widok na zatokę Jounieh. Kolacja i nocleg w Bejrucie.
Dzień 3 | GHAZIR – CHATEAU MUSAR – ANNAJA – BYBLOS – BEJRUT WIECZÓR SYLWESTROWY
Wizyta w miasteczku Ghazir, gdzie w klasztorze św. Antoniego zatrzymał się Juliusz Słowacki podczas swojej bliskowschodniej podróży. To tutaj powstał poemat „Anhelli”. Wizyta w winiarni Chateau Musar u najbardziej znanego libańskiego producenta win, cenionego na całym świecie przez amatorów tego trunku. Tradycje winiarskie na terenie dzisiejszego Libanu sięgają czasów biblijnych. Starożytni Fenicjanie byli pierwszymi w świecie eksporterami wina. Łagodny klimat Doliny Bekaa, długie ciepłe lato, wilgotne zimy i średnia roczna temperatura wynosząca ok. 25oC stworzyły doskonałe warunki do uprawy winorośli. W ciągu ostatnich 15 lat powstało w Libanie ponad 30 nowych winnic produkujących wyborne wina z wyśmienitych szczepów Cabernet, Chardonnay, Carignan, Shiraz, i innych. Przejazd do klasztoru św. Marona w Annaja, gdzie pochowany jest św. Charbel Makhlouf, mnich maronicki. 50 lat po jego śmierci przy ekshumacji, okazało się, że jego ciało znajduje się w nienaruszonym stanie. Następnie przejazd do Byblos, wielkiego fenickiego ośrodka handlowego, miasta Ozyrysa i Adonisa. Byblos szczyci się swoją bogatą historią miasta zamieszkanego nieprzerwanie od czasów neolitycznych oraz miejsca, gdzie powstał alfabet fenicki. Zwiedzanie parku archeologicznego usytuowanego wokół ruin twierdzy z czasów wojen krzyżowych. Powrót do Bejrutu. Uroczysty wieczór sylwestrowy i powitanie Nowego Roku. (cena 290 PLN).
Dzień 4 | BCHARRE – QUADISHA – BEJRUT
Wycieczka na północ kraju, do rezerwatu słynnych libańskich lasów cedrowych. Drewno cedrowe stanowiło budulec do wznoszenia świątyń już za czasów króla Salomona. Do dziś w cieniu zbocza es–Sawad rosną wspaniałe okazy, stanowiące wizytówkę kraju. Wizyta w położonej na skraju doliny wiosce Bcharre – miejscu urodzenia Khalil Gibrana, najważniejszej postaci libańskiej literatury, autora poetyckiego bestselleru pod tytułem „Prorok”. Wjazd do świętej doliny Quadisha, która w czasach otomańskich służyła maronitom za schronienie. Znajduje się tu klasztor maronicki św. Antoniego Qozhaya, którego część wykuta jest w skale. Wokół klasztoru rozpościera się piękny widok na dolinę i lasy cedrowe. Powrót do hotelu w Bejrucie na kolację i nocleg.
Dzień 5 | BEITEDDINE – DAYR AL–QAMAR – BEJRUT
Wyjazd w Góry Libanu do regionu Chouf. Zwiedzanie pałacu Beiteddine, wzniesionego w XVIII w. przez włoskich architektów przy udziale najlepszych rzemieślników z Damaszku i Aleppo. Część pałacu stanowi obecnie letnią rezydencję prezydenta Libanu i nie jest udostępniona zwiedzającym. Przejazd do Deir Al-Qamar, pierwszej stolicy Libanu. Spacer po malowniczej medynie. Powrót do Bejrutu. Zwiedzanie stolicy i zarazem największego miasta Libanu. Spacer po mieście – Place d’Etoile z parlamentem (z zewnątrz), meczet Al-Omari i katedra św. Jerzego, Plac Męczenników, tętniąca życiem nadmorska promenada, punkt widokowy zwany Skały Gołębie. Zwiedzanie Muzeum Narodowego, któremu początek dała kolekcja dzieł sztuki zgromadzona przez francuskiego oficera stacjonującego w Libanie, Raymonda Weilla. Kolacja i nocleg w Bejrucie.
Dzień 6 | SYDON – TYR – BEJRUT
Wyprawa na malownicze południe kraju, nad wybrzeże Morza Śródziemnego. Zwiedzanie pozostałości najważniejszych miast fenickich – Sydonu i Tyru. Sydon, którego początki sięgają V–IV w. p.n.e. był w starożytności ważnym portem fenickim. Zwiedzanie ruin zamku krzyżowców i karawanseraju Khan El–Franj. Wizyta w muzeum mydła i zapoznanie się z tradycyjnymi metodami wyrobu mydła z oliwek i lauru. Następnie zwiedzanie Tyru, który w starożytności składał się z części lądowej i części wyspiarskiej, połączonych w jedną całość groblą zbudowaną za czasów Aleksandra Wielkiego (IV w. p.n.e.). Tyr był w przeszłości głównym miejscem kultu Baala. Zwiedzanie pozostałości starożytnej nekropolii, term, największego na terytorium Cesarstwa Rzymskiego hipodromu, ulic kolumnowych. Powrót na kolację i nocleg do Bejrutu.
Dzień 7 | ANJAR – KEFRAYA – BAALBEK – BEJRUT
Wyjazd do żyznej doliny Bekaa, położonej między pasmami górskimi Libanu i Antylibanu. Przejazd do Anjar. Miasto wzniesione przez Omajadów na początku VIII w. szybko stało się ważnym punktem na szlakach handlowych Bliskiego Wschodu łączących Damaszek, Baalbek i Tyberiadę. Dobrze zachowane ruiny Anjar prezentują wzajemne przenikanie się stylów architektonicznych Rzymu, Bizancjum i islamu. Wizyta w winiarni Kefraya. Przyjazd do Baalbek. Miasto uważane jest za jeden z cudów starożytnego świata. Ruiny świątyni Jupitera, Wenus, Bachusa oraz dziedzińca Trajana są jednymi z najlepiej zachowanych na Bliskim.
Powrót do Bejrutu na kolację. Późno wieczorem transfer na lotnisko i wylot do Polski.
Dzień 8 |
Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
WIECZÓR SYLWESTROWY
Uroczysta kolacja sylwestrowa w restauracji serwującej dania kuchni libańskiej (płatna dodatkowo 290 PLN).
PASZPORT
Paszport nie może zawierać śladów pobytu w Izraelu (pieczątek, wpisów itp.).
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 50 USD.