MADAGASKAR – MAURITIUS 2019

Egzotyczne krajobrazy Czerwonej Wyspy. Unikalne formacje skalne – tsingy. Ponad 11 tysięcy gatunków flory i fauny, z czego większość można spotkać tylko tutaj, w tym sympatyczne małpiatki – lemury. Setki gatunków kwiatów, eufobie, kaktusy, lasy mangrowe i liczne baobaby. Odpoczynek na rajskiej wyspie Mauritius. Malownicze, piaszczyste plaże, łagodny klimat i ciepłe wody Oceanu Indyjskiego.
17-09 - 04-10-2019
17950
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przeloty wewnętrzne rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przejazdy turystycznym mikrobusem oraz samochodami terenowymi,
  • 15 noclegów; zakwaterowanie w hotelach 3*, pokoje 2–os., dopłata do pokoju 1–os.2200 PLN,
  • 16 śniadań, 12 obiadów (w tym piknik w parku Isalo), 15 kolacji, (na Mauritiusie – śniadania i kolacje),
  • wszystkie wycieczki i atrakcje wymienione w programie (oprócz fakultatywnych),
  • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów,
  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi lokalnych przewodników,
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 |
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot na Madagaskar.
Dzień 2 | ANTANANARYWA (Madagaskar)
Przylot do stolicy Madagaskaru – Antananarywy. Stolica wyspy ze względu na swoją pagórkowatą konfigurację podzielona jest na Miasto Dolne i Miasto Górne. Przejazd przez najstarszą cześć Antananarywy. Oglądanie typowej dla tych dzielnic kolorowej zabudowy, będącej mieszanką stylu afrykańskiego i kolonialnego. Nocleg w Antananarywie.
Dzień 3 | ANTSIRANANA
Przelot do położonego na samej północy wyspy miasta Antsiranana, do którego w połowie XVI w. dotarł portugalski podróżnik – Diego Suarez. Antsiranana jest bazą wypadową do eksploracji północnych rejonów czerwonej wyspy. Przejazd przez malownicze pola ryżowe i lasy eukaliptusowe w rejon zwany Czerwone Tsingy (Red Tsingy), gdzie siły przyrody, wiatr i deszcz, wyrzeźbiły w tutejszych skałach laterytowych wspaniałe formy o niepowtarzalnej czerwonawej barwie, charakterystyczne dla Madagaskaru. Trekking w rejonie Czerwonych Tsingów. Nocleg w Antsiranana.
Dzień 4 | PARK NARODOWY MONTAGNE D’AMBRE – ANTSIRANANA
Wyjazd do Parku Narodowego Montagne d’Ambre – najstarszego parku narodowego wyspy oraz jednego z najbardziej zróżnicowanych przyrodniczo  obszarów Madagaskaru. Znany jest on z licznie występujących tu endemicznych gatunków flory i fauny,  jezior wulkanicznych i malowniczych wodospadów. Jeśli dopisze szczęście można będzie zobaczyć żyjące tu kameleony, endemiczne okazy drapieżników jak np. galidia kasztanowata z puszystym ogonem w czarne pręgi, gekony i ciekawe okazy ptaków. Po trekkingu powrót do hotelu w Antsiranana.
Dzień 5 | REZERWAT ANKARANA – ANTSIRANANA
Trekking w Rezerwacie Ankarana, zajmującym powierzchnię niemal 200 km².Wśród zieleni lasu tropikalnego wyłania się potężny masyw wapienny, na którym na skutek trwającej  setki tysięcy lat  erozji wykształciły się fantastyczne, spiczasto zakończone  formy skalne zwane przez Malgaszy – tsingy. Oprócz formacji geologicznych można będzie zobaczyć kolejne endemiczne okazy fauny. Żyje tu ponad 100 gatunków ptaków i około 50 gatunków gadów, 14 gatunków nietoperzy. Na terenie rezerwatu rosną endemiczne baobaby Adansonia perrieri. Po trekkingu powrót do hotelu w  Antsiranana.
Dzień 6 | ANTANANARYWA
Powrót samolotem do stolicy Madagaskaru – Antananarywy. Po przylocie spacer po barwnym, targowisku, gdzie można kupić wyroby lokalnego rzemiosła, świeże przyprawy – pieprz i wanilię oraz  owoce. Wjazd na punkt widokowy, z którego roztacza się przepiękna panorama stolicy położonej malowniczo na wzgórzach. Nocleg w Antananarywie.
Dzień 7 | TULEAR – IFATY
Przelot do Tulear. Następnie przejazd wśród rosnących wzdłuż laguny drzew mangrowych, które zdominowały południowo–zachodnie wybrzeże Madagaskaru. Po drodze postój w wiosce rybackiej Vezo. Po południu odpoczynek na plaży w okolicy Ifaty. Nocleg w okolicach Ifaty.
Dzień 8 | REZERWAT RENIALA
Rejs łódką po lagunie Ranobe. Wycieczka do prywatnego rezerwatu leśnego Reniala, w którym można podziwiać las kolczasty, gdzie rosną euforbie, baobaby i endemiczne gatunki kolczastych kaktusów z rodziny Didieraceae. Te ostatnie są spotykane tylko na południu Madagaskaru, a jeden z gatunków nosi łatwiejszą do zapamiętania nazwę – drzewo ośmiornicze. Tworzą one charakterystyczny las kolczasty. Nocleg w okolicach Ifaty.
Dzień 9 | IFATY – RANOHIRA – PARK NARODOWY ZOMBITSE–VOHIBASIA
Przejazd do Ranohira przez skraj Parku Narodowego Zombitse–Vohibasia, w którego pobliżu rośnie wiele interesujących okazów baobabów – okazja do fotografowania. Postój przy grobach plemienia Mahafaly. Wysokie, kamienne grobowce tej grupy etnicznej wyróżniają spośród innych różnokolorowe malowidła ilustrujące życie codzienne zmarłych. Przyjazd na nocleg do hotelu położonego w okolicach Ranohira.
Dzień 10 | PARK NARODOWY ISALO
Zwiedzanie Parku Narodowego Isalo. Krajobraz parku powstał w wyniku działań sił przyrody – wiatru i wody, które przez wieki rzeźbiły tutejsze skały z piaskowca, tworząc unikalne kształty. Wśród przedziwnie uformowanych skał można zobaczyć egzotyczne rośliny – miniaturowe baobaby i endemiczne gatunki aloesów. Żyją tu również lemury sifaka. Chwila wytchnienia i piknik przy naturalnym jeziorku (z małym wodospadem), obrośniętym krzewami z rodziny Pandanus. Nocleg w okolicach Ranohira.
Dzień 11 | REZERWAT ANJA – AMBALAVAO – FIANARANTSOA
Przejazd do Rezerwatu Anja. Wędrówka po jednym z ciekawszych obszarów chronionych Madagaskaru. Celem wyprawy jest poszukiwanie żyjących tu różnych gatunków lemurów, m.in. lemura brązowego, lemura catta. Krótki postój w Ambalavoa, możliwość zapoznania się z rękodziełem plemienia Betsileo, znanego m.in. z tego, że jeszcze przed przybyciem na wyspę białych posiadło umiejętność produkcji papieru. Przejazd przez sawannę do miejscowości Fianarantsoa na nocleg.
Dzień 12 | AMBOSITRA – ANTSIRABE
Przejazd przez centralny Madagaskar do Antsirabe, trzeciego co do wielkości miasta Madagaskaru, w którym pod koniec XIX w osiedlili się  norwescy misjonarze. Po drodze postój w Ambositra – centrum przemysłu drzewnego. Wyjątkowego uroku dodają tej miejscowości kolorowe domy ozdobione rzeźbionymi w drewnie balustradami i okiennicami. Wizyta w warsztacie rzemieślniczym, zajmującym się wyrobem przedmiotów z drewna. Przyjazd do Antsirabe, w czasach kolonialnych popularnego kurortu przyciągającego turystów ze względu na chłodniejszy klimat i gorące źródła. Antsirabe to centrum obróbki i handlu kamieniami półszlachetnymi. Nocleg w Antsirabe.
Dzień 13 | ANTSIRABE – P.N. ANDASIBE
Przejażdżka po mieście urokliwymi  rikszami pousse – pousse, pomalowanymi na jaskrawe kolory. Riksze stanowią nieodłączny element krajobrazu miasta. Następnie wyjazd do Parku Narodowego Andasibe. Żyje tu kilka gatunków lemurów, kameleonów, pięknie ubarwionych żab. Nocleg w okolicach Andasibe.
Dzień 14 | REZERWAT ANALAMAZAOTRA – ANTANANARYWA
Wizyta w Rezerwacie Analamazaotra, gdzie żyją słynne Indri indri – największa odmiana wśród lemurów, zwana również babakoto. Na terenie parku zamieszkuje ponad 60 rodzin tych ciekawych zwierząt, ale zobaczyć tu można również kameleony oraz endemiczne gatunki ptaków, jak np. nektarnik malgaski, sowa płomykówka, kusokurka. Spacer po parku i obserwacja przyrody. Po południu powrót do Antananarywy. Po drodze zwiedzanie Królewskiego Wzgórza Ambohimanga, niegdyś stolicy królewskiego rodu Merina i najważniejszego ośrodka politycznego  i kulturalnego Madagaskaru. Można tu z obaczyć dawny kompleks królewskich budowli oraz stare malgaskie cmentarze. Nocleg w Antananarywie.
Dzień 15 | ANTANANARYWA – MAURITIUS
Wizyta na lokalnym targu i zakupy egzotycznych pamiątek. Transfer na lotnisko i przelot na wyspę Mauritius.
Dzień 16 | WYSPA MAURITIUS
Pobyt na rajskiej wyspie Mauritius, otoczonej ciepłymi wodami Oceanu Indyjskiego. Razem z wyspami Reunion i Rodrigues tworzy ona część archipelagu Maskarenów. Mieszkają tu w zgodzie Hindusi, Chińczycy i Europejczycy. Wspaniały, łagodny klimat, ciepły ocean, piaszczyste plaże, bogata rafa koralowa, atrakcyjne wycieczki fakultatywne, niewielka różnica czasu – oto powody, dla których warto odwiedzić Mauritius.
Dzień 17 | MAURITIUS
Czas wolny. Transfer na lotnisko. Wylot do Europy.
Dzień 18 |
Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
DODATKOWE OPŁATY
Cena nie obejmuje kosztu wizy na Madagaskar – 25 EUR, płatne na granicy.

Cena nie obejmuje napojów do posiłków.
SZCZEPIENIA
Zalecana profilaktyka antymalaryczna.
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 50 EUR.
Rezerwuj online