MALEZJA  (BORNEO) – BRUNEI – SINGAPUR 2019

Egzotyczna wyprawa na trzecią co do wielkości wyspę świata. Dwa największe stany – Sabah i Sarawak oddzielone od siebie sułtanatem Brunei. Potężny skarbiec przyrody, gdzie naukowcy ciągle  odkrywają nowe gatunki flory i fauny. Orangutany, które znaleźć można już jedynie na wyspach Sumatra i Borneo, azjatyckie słonie, małpy nosacze. Dziewicze lasy równikowe z rododendronami, orchideami, paprociami, dzwonecznikami owadożernymi. Jaskinie, piękne plaże i cenna  lekcja ekologii.
-
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
 • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
 • przeloty wewnętrzne rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
 • przejazdy turystycznym mikrobusem/autokarem z klimatyzacją,
 • przeprawy łodzią
 • 11 noclegów; zakwaterowanie w hotelach 3*/4* oraz lodge,pokoje 2-os.,dopłata do pokoju 1– os. 1750 PLN,
 • 1 nocleg w tradycyjnych domach Ibanów w salach wieloosobowych bez klimatyzacji,
 • 12 śniadań , 2 obiady, 11 kolacji,
 • wszystkie wycieczki i atrakcje wymienione w programie (oprócz fakultatywnych ),
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
 • opiekę polskiego pilota,
 • usługi lokalnych przewodników,
 • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 |
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Malezji.
Dzień 2 | KUALA LUMPUR (Malezja)
Przylot do stolicy Malezji Kuala Lumpur. Panoramiczny objazd miasta m.in. Pałac Królewski, centralny plac stolicy – Plac Merdeka i najbardziej charakterystyczna budowla stolicy Malezji – najwyższe na świecie podwójne wieżowce – Petronas Towers (452 m) (z zewnątrz). Przejazd do hotelu.
Dzień 3 | KUALA LUMPUR – SANDAKAN – KINABATABGAN (SABAH)
Przejazd na lotnisko i przelot na jedną z Wielkich Wysp Sundajskich – Borneo – największą wyspę Archipelagu Malajskiego i trzecią co do wielkości wyspę świata. Terytorium wyspy podzielone jest między Malezję, Brunei i Indonezję. Północna część Borneo ze stanami Sabah i Sarawak należy do Malezji. Borneo to potężny i niezmiernie cenny skarbiec przyrody, w którym naukowcy ciągle odkrywają nowe, nieznane wcześniej gatunki fauny i flory. Przylot do Sandakan, położonego w prowincji Sabah. Przejazd do Centrum Ochrony niedźwiadka malajskiego (biruang). Jest to najmniej poznany i najmniejszy spośród obecnie występujących gatunków – waży 30-70 kg. Centrum Sunbear to stosunkowo młody projekt zainicjowany w 2008 roku w celu propagowania ochrony tego rzadkiego gatunku na Borneo. Zwiedzający mają okazję obserwacji niedźwiedzi w środowisku lasu naturalnego. Następnie wizyta w centrum poznawczo – edukacyjnym Rainforest Discovery Centre, dającym możliwość zapoznania się z unikalnym środowiskiem lasów deszczowych i programem ich ochrony. Przejazd do Bilit. Zakwaterowanie w lodge w naturalnej scenerii tropikalnej dżungli. Krótki odpoczynek, a nastepnie rejs łodzią po rzecie Kinabatangan – jednej z najdłuższych rzek malezyjskiego Borneo. Przepływa ona przez dziewiczą dżunglę, stanowiącą ostoję niezliczonych gatunków roślin  i zwierząt. Podczas rejsu z całą pewnością można będzie zobaczyć wiele interesujących okazów tutejszej fauny  i flory. Powrót do lodge na kolację i nocleg.
Dzień 4 | SUKAU – RZEKA KINABATANGAN
Wcześnie rano rejs łodzią po rzece Kinabatangan i jej rozlewiskach, podglądanie lokalnej flory i fauny, przy odgłosach ptaków bardzo aktywnych o tej porze dnia. Być może uda się zobaczyć czaple, zimorodki, wężówki nurkujące w poszukiwaniu zdobyczy, żołny i dzioborożce. Powrót do hotelu na śniadanie, a następnie wizyta w wiosce Bilit zamieszkanej przez społeczność Orang Sunie, co oznacza „ludzie rzeki”. Jest to jedna z licznych grup etnicznych zamieszkujących prowincje Sabah. Wieczorny rejs łodzią po rzece i podglądanie życia dżungli. Przy odrobinie szczęścia może uda się zobaczyć żyjące tutaj małpy długonose – nosacze (proboscis). Jest to niestety, gatunek zagrożony wyginięciem. Powrót do lodge na kolację i nocleg.
Dzień 5 | KINABATANGAN – PARK NARODOWY KINABALU
Rano wyjazd z Bilit w kierunku Parku Narodowego Kinabalu. Po drodze wizyta na plantacji herbaty, a następnie postój przy Wzgórzu Quaileya – miejscu upamiętniającym tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej – marsze śmierci czyli marsze więźniów wojennych schwytanych przez Japończyków. Przejazd do podnóża najwyższej góry Azji Południowo–Wschodniej – Mount Kinabalu (4101 m n.p.m.), stanowiącej centralny punkt Parku Narodowego Kinabalu. Bogactwo flory i fauny zadecydowało o wpisaniu parku na listę światowego dziedzictwa UNESCO – ponad 1500 gatunków roślin storczykowatych, 600 gatunków paproci, ponad 50 gatunków palm, ponad 100 gatunków ssaków i ponad 300 odmian motyli. Po przyjeździe nocleg na terenie Parku Narodowego Kota Kinabalu.
Dzień 6 | PARK NARODOWY KINABALU – KOTA KINABALU
Rano wędrówka po parku w poszukiwaniu różnych odmian rododendronów, orchidei, paproci, dzwoneczników owadożernych, dębów. Jest to raj dla wielbicieli przyrody w jej nieskażonej cywilizacją formie. Wyjazd do Kota Kinabalu, stolicy malezyjskiego stanu Sabah. Po drodze postój w Nabalu, na tradycyjnym targu, gdzie można będzie spróbować licznych egzotycznych owoców – rambutanów, mangostanów, a nawet słynnych durianów (dla odważnych). Objazd Kota Kinabalu. Wizyta w Muzeum Państwowym z eksponatami rękodzieła charakterystycznego dla prowincji Sabah, Meczet Państwowy i filipiński bazar. Nocleg w Kota Kinabalu.
Dzień 7 | KOTA KINABALU – BANDAR SERI BEGAWAN (Brunei)
Rano transfer na lotnisko, przelot do Miri i stamtąd przejazd do stolicy położonego w północnej części wyspy Borneo sułtanatu Brunei. Jest to jedno z niewielu państw świata o ustroju monarchii absolutnej. Wysokie dochody z handlu ropą naftową powodują, ze mieszkańcy zwolnieni są z obowiązku płacenia podatków. Brunei jest trzecim co do wielkości producentem ropy naftowej w Azji Południowo–Wschodniej. Po przylocie objazd miasta. Zwiedzanie meczetu sułtana Omara Ali Saifuddien, którego najbardziej charakterystycznym elementem jest pokryta szczerym złotem kopuła widoczna z każdej części Brunei. Następnie wizyta w interesującym muzeum regaliów sułtańskich. Rejs taksówką wodną (water taxi) po rzece Brunei. Nocleg w B.S.B.
Dzień 8 | B.S.B. – MIRI – PARK NARODOWY MULU
Rano przejazd do Miri, a następnie przelot do Parku Narodowegu Mulu. Lądowanie na małym lotnisku i początek wyprawy do parku. Większą część parku spenetrowano po raz pierwszy dopiero w roku 1970. Osobliwością jest 295 km zbadanych jaskiń, w których znalazły schronienie nietoperze (podobno jest ich tu około 3 milionów). Po południu spacer przez dżunglę do imponującej ogromem Jaskini Jeleni (tak wielkiej, że rosną tu nawet drzewiaste paprocie) oraz do nieco mniejszej Jaskini Langa. Przy odrobinie szczęścia w parku będzie można zobaczyć kwitnące raflezje, największe kwiaty świata, wydzielające charakterystyczny zapach padliny, wabiący owady. O zmierzchu wyjątkowe widowisko – miliony niewielkich nietoperzy wylatują z jaskini na żer, tworząc na niebie malownicze serpentyny. Nocleg w Mulu.
Dzień 9 | PARK NARODOWY MULU
Rejs łodzią do Jaskini Czystej Wody, gdzie w grocie zwanej Komnata Królewską znajdują się wspaniałe stalaktyty i stalagmity. Można też będzie zażyć kąpieli w krystalicznie czystych wodach rzeki wypływającej z jaskini. Lunch nad brzegiem rzeki. Następnie wejście do Jaskini Wiatru, w której znajduje się „Sala królewska” z naturalnie ukształtowanymi kolumnami i przyporami. Krótki postój w osadzie Batu Bungan Penan. Nocleg w Mulu.
Dzień 10 | KUCHING (Sarawak)
Przedpołudnie przeznaczone na odpoczynek wśród odgłosów budzącej się do życia dżungli. Po południu przelot do Kuching – stolicy największego malezyjskiego stanu, Sarawak. Wieczorny spacer malowniczą promenadą wzdłuż rzeki. Nocleg w Kuching.
Dzień 11 | RZEKA LEMANAK – SEMONGGOK
Wyjazd z Kuching do plemienia tubylców – Ibanów, żyjących w oryginalnych, długich domach (longhouses) nad rzeką Lemanak. Jedna trzecia mieszkańców stanu Sarawak to właśnie Ibanowie – bohaterowie legendy o nieustraszonych łowcach głów. Po drodze postój w centrum rehabilitacji orangutanów Semonggok. Oswobodzone z niewoli zwierzęta, osierocone lub chore, pod troskliwą opieką ludzi uczą się życia w stadzie i są przygotowywane do powrotu na wolność, do swojego naturalnego środowiska. Kolejny przystanek w miasteczku Serian, wizyta na lokalnym targu oraz na plantacji pieprzu i kauczuku. Przyjazd na przystań nad rzeką Lemanak. Rejs łodzią do wioski Ibanów. Każdy gość wchodzący do długiego domu jest witany lokalnym winem ryżowym – tuak. Znużeni podróżą mogą orzeźwić się w chłodnych nurtach rzeki Lemanak pod czujnym okiem gospodarzy. Wieczorem spotkanie z wodzem wioski. Kolacja i zasłużony odpoczynek w domu z wieloosobowymi sypialniami, wyposażonymi w moskitiery.
Dzień 12 | BATANG AI RESORT
Pokaz strzelania zatrutymi strzałami z dmuchawek – tradycyjnej broni tubylców, służącej do polowań i obrony przed napastnikami. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w strzelaniu. Spacer po okolicy. Następnie powrót łodziami w dół rzeki i przejazd do przystani, skąd odpływa prom do Batang Ai Resort – ośrodka zbudowanego w kształcie tradycyjnych długich domów, położonego nad urokliwym sztucznym jeziorem, otoczonego tropikalną dżunglą. Czas wolny na relaks wśród odgłosów lasu. Dla chętnych spacer z przewodnikiem ścieżką dydaktyczną, wiodącą m.in. przez zawieszony w koronach drzew most linowy. Nocleg w Batang Ai Resort.
Dzień 13 | KUCHING
Po śniadaniu powrót promem do przystani i stamtąd przejazd do Kuching. Po drodze postój przy wodospadach Ranchan oraz wizyta w manufakturze ceramiki. Przyjazd do Kuching. Spacer po tętniącej życiem dzielnicy Chinatown z niezwykle barwną świątynią chińską – Tua Pek Kong. Nocleg w Kuching.
Dzień 14 | SINGAPUR
Transfer na lotnisko i wylot do Singapuru. Przylot do Singapuru o godz. 12:05. Wyjazd na zwiedzanie miasta. Na trasie – dzielnica historyczna. Przejazd wzdłuż malowniczego parku Padang. Oglądanie klasycystycznych budynków parlamentu, sądu najwyższego i ratusza. Spacer po Parku Merlion, z którego rozpościera się piękny widok na zatokę, nad którą położony jest Singapur – górujący naprzeciw hotel Marina Bay Sands oraz futurystyczny budynek Muzeum Nauki w kształcie kwiatu lotosu. Wizyta w świątyni Thian Hock Keng, zbudowanej w tradycyjnym południowochińskim stylu. Przejazd do Ogrodu Botanicznego, w którym rośnie ponad 60 tys. orchidei. Spacer reprezentacyjnym bulwarem Orchard Road. Po kolacji przejazd na lotnisko i wylot do Polski.
Dzień 15 |
Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
DODATKOWE OPŁATY
Cena nie obejmuje opłat lotniskowych – ok. 50 USD.
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 50 USD.