MALTA (+ opcja Gozo i Comino) 2021

Wyspa między Europą a Afryką. Skarbnica architektury, sztuki, historii i kultury. Zabytki z czasów Rzymian, Fenicjan i Brytyjczyków. Megalityczne świątynie, gotyckie kościoły i barokowe katedry. Potężne fortece i cytadele. Siedziba zakonu maltańskiego. Wizyta w hucie szkła, gdzie wykonuje się misterne cuda. Wieczór z folklorem. Rejs na wyspy Gozo i Comino.
27-04 - 03-05-2021
4290
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przejazdy klimatyzowanym autokarem/mikrobusem,
  • 6 noclegów; zakwaterowanie w hotelu 4*, pokoje 2-os., dopłata do pokoju 1-os. 800 PLN,
  • 6 śniadań, 3 obiady,
  • wycieczki wymienione w programie,
  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi lokalnego przewodnika,
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż),
  • podatek VAT.
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 |
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot na Maltę. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie (na 6 nocy).
Dzień 2 | HAGAR QIM – MNAJDRA – VITTORIOSA – COSPICUA – SENGLEA
Zwiedzanie wyspy Malta. Przejazd do południowo-zachodniej części wyspy bogatej w klify, groty i jaskinie. Dojazd do niewielkiej wioski rybackiej Wied iż-Żurrieq. Dla chętnych rejs łodzią wzdłuż malowniczych klifów do Błękitnej Groty (Blue Grotto). Ściany wewnątrz groty są wielokolorowe, bogate w różnorodne minerały opalizują na zielono, fioletowo, pomarańczowo w połączeniu z kobaltowo-niebieską wodą. Rejs możliwy w zależności od pogody (ok. 8 EUR). Następnie przejazd do świątyń megalitycznych Hagar Qim oraz Mnajdra, liczących ok. 5 tysięcy lat. Zostały one odkryte w 1839 r. Świątynia Hagar Qim zbudowana jest na szczycie wzgórza, skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na morze i wysepkę Filfla. Mnajdra leży 600 metrów poniżej, blisko morza. Obydwie stanowią jeden z najważniejszych zabytków prehistorycznej Malty. Następnie przejazd w stronę Wielkiego Portu i zwiedzanie Trzech Miast – Vittoriosa, Cospicua i Senglea. Miasto Vittoriosa było dla joannitów bazą po przybyciu na wyspy w 1530 roku. Spacer pięknymi uliczkami, w cieniu zabytkowych budowli i kościołów. Obiad w lokalnej restauracji. Przejazd do miasta Senglea. Z zabytkowej strażnicy vedette rozciąga się widok na Wielki Port (Grand Harbour). Postój w ogrodzie Veduta. Powrót do hotelu.
Dzień 3 | VALLETTA
Zwiedzanie stolicy Malty – Valletty. Zbudowana w XVI wieku przez zakon joannitów, jest najbardziej wysuniętą na południe europejską stolicą, zarazem jednym z najpiękniejszych miejsc w basenie Morza Śródziemnego. Spacer po ogrodach Barrakka (Barrakka Gardens), z których rozciąga się wspaniały panoramiczny widok na Wielki Port (Grand Harbour). Przejście główną ulicą – Republic Street, przy której w dawnej Auberge de Provence mieści się Narodowe Muzeum Archeologii. Można w nim zobaczyć przedmioty znalezione w świątyniach megalitycznych związane z epoką neolitu i brązu. W stolicy znajduje się jeden z trzech najstarszych teatrów w Europie – Teatr Manoel. Krótkie zwiedzanie obejmuje widownię. Następnie wizyta w konkatedrze św. Jana, gdzie zachwyca wyjątkowo bogate wnętrze. W oratorium świątyni można podziwiać m.in. obraz Caravaggia „Ścięcie świętego Jana”, a w Muzeum Katedralnym – flamandzkie arrasy. Obiad w jednej z restauracji w centrum miasta. Po południu czas wolny – spacer główną ulicą, gdzie znajdują się sklepy i kawiarnie. Dla chętnych fakultatywnie polskojęzyczny multimedialny pokaz „Malta Experience”, prezentujący wielowiekową historię Malty (16 EUR).
Dzień 4 | MOSTA – RABAT – MDINA
Przejazd do miejscowości Mosta. Zwiedzanie kościoła parafialnego, którego kopuła należy do największych w Europie. Następnie przejazd do centrum rękodzieła i rzemiosła Ta’ Qali (Ta’ Qali Crafts Village). Można w nim przyglądać się pracy rzemieślników wydmuchujących piękne, kolorowe szkło, zobaczyć wyrabianie misternych filigranów ze złota i srebra. Czas wolny na zakupy. Przejazd na klify Dingli, jeden z piękniejszych zakątków na Malcie. Z najwyższego miejsca na wyspie widać panoramę południowego wybrzeża. W tych okolicach znajdują się tajemnicze koleiny (Cart Ruts), nad których przeznaczeniem do tej pory zastanawiają się archeolodzy. Następnie przejazd do Rabatu (dawne przedmieścia Mdiny), gdzie w centralnej części miasta znajduje się kościół św. Pawła ufundowany w 1575 r. Pod jego murami jest legendarna grota, w której po przybyciu na Maltę w roku 60 n.e. przez trzy miesiące mieszkał św. Paweł (dla chętnych zejście do katakumb 5 EUR). Obiad w lokalnej restauracji. Po południu przejazd do Mdiny. Usytuowana na szczycie wzgórza jest otoczona fortyfikacjami. Przejście ulicami i postój obok najważniejszych pałaców. Dojście do bastionów, skąd rozpościera się wspaniały widok. Zwiedzanie katedry św. Pawła. Powrót do hotelu. Dla chętnych fakultatywnie Wieczór Maltański w tradycyjnej restauracji (cena ok. 50 EUR, min. 10 osób).
Dzień 5 | SLIEMA – VALLETTA – WYSPY GOZO i COMINO
Dzień wolny. Można się wybrać do St. Julian’s na spacer promenadą oraz do Sliemy i Valletty. Z Valletty możliwy jest rejs po zatoce (ok. 15 EUR). Dla chętnych całodzienny rejs katamaranem na Gozo i Comino, plażowanie na Gozo i Blue Lagune (ok. 25 EUR).
Dzień 6 | WYSPA GOZO (Ggantija – Dwejra – Victoria)
Dzień wolny. Dla chętnych wycieczka na wyspę Gozo (cena ok. 80 EUR, min. 10 osób). Wyspa leży zaledwie 6 km od północnego wybrzeża Malty. W czasie wycieczki zwiedzanie świątyń Ggantija, które stanowią najstarszą na świecie wolno stojącą budowlę, wzniesioną ok. 3600 r. p.n.e. Przejazd do centralnej części wyspy, gdzie znajduje się Victoria, niewielka stolica Gozo. Z cytadeli rozciąga się widok na Gozo. Postój w Xlendi, które leży u samego końca wąskiej jak fiord zatoki. Błękitna woda, wysokie klify, maleńka plaża to uroki tego malowniczego zakątka. W czasie wycieczki obiad w restauracji. Czas wolny na zakupy. Gozo słynie nie tylko z wyrobów wełnianych i ręcznie robionych koronek. Ponieważ jest to również wyspa rolnicza, można tu nabyć lokalne produkty, takie jak oliwki, suszone pomidory, kapary, dżem z opuncji, miody. Powrót promem na Maltę.
Dzień 7 | ATTARD – MARSAXLOKK
Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Attard, gdzie mieszczą się ogrody św. Antoniego. Pałac, w którym kiedyś mieszkał jeden z wielkich mistrzów, jest dziś rezydencją prezydenta Malty. Natomiast ogrody, które do niego przylegają, zostały udostępnione do zwiedzania. Przejazd do wioski rybackiej Marsaxlokk, gdzie kolorowe łodzie luzzu kołyszą się przy nabrzeżu. Spacer nad zatoką, ostatnie zakupy. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski. Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
PASZPORT - DOWÓD OSOBISTY
Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni jest dowód osobisty lub paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki.
BILETY WSTĘPU
Na bilety wstępu oraz opłatę środowiskową należy przeznaczyć ok. 50 EUR.
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki dla kierowców, obsługi hoteli i przewodnika lokalnego sugerujemy przeznaczyć ok. 30 EUR.
ZAJMOWANIE MIEJSC W AUTOKARZE
Zajmowanie miejsc w autokarze wg kolejności podpisywania umów na imprezę.
Rezerwuj online