Mongolia (13 dni) 2019

Śladami Czyngis-chana. Potęga przyrody i tradycje koczowniczych ludów. Naturalne krajobrazy bezkresnych stepów Mongolii. Grające piaski pustyni Gobi i ślady dinozaurów. Noclegi pod gwiazdami w tradycyjnych gerach.
-
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przejazdy samochodami typu minivan,
  • 11 noclegów; w tym 3 noclegi w hotelu 3* (pokoje 2-os.) i 8 noclegów w 2-os. gerach ze wspólnymi sanitariatami (dobry standard); Dopłata do 1-os. pokoju/geru 1100 PLN,
  • 10 śniadań, 11 obiadów,11 kolacji,
  • wieczór folklorystyczny w Ułan Bator,
  • bilety wstępu na festiwal Naadam,
  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi lokalnych przewodników,
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 |
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Mongolii.
Dzień 2 | UŁAN BATOR (Mongolia)
Przylot do Ułan Bator. Zwiedzanie miasta. W programie plac Czyngis-chana z pomnikiem Suche Batora oraz gmachem parlamentu. Wizyta w Gandan, najważniejszym klasztorze buddyjskim w Mongolii, na którego terenie znajduje się kilka świątyń, gdzie przechowywane są bezcenne zabytki sztuki. Klasztor stanowi unikatowy zespół architektoniczny, ciekawą mieszankę dawnych stylów – mongolskiego, tybetańskiego i chińskiego. Następnie klasztor Choijin Lama, który urzeka swoją bajkową architekturą przypominającą świątynie chińskie. Wieczorem udział w wieczorze folklorystycznym.
Dzień 3 | UŁAN BATOR (Festiwal Naadam)
Udział w obchodach święta Naadam. Przejście na stadion, na którym odbywa się niezwykle barwna ceremonia otwarcia zawodów, a następnie rozpoczynają się konkurencje zapasów i łucznicze. Naadam to największy w Mongolii festiwal sportowy, sięgający tradycją do czasów Czyngis-chana. Obejmuje on tradycyjnie trzy konkurencje – zapasy, łucznictwo i wyścig konny. W konkursie zapaśniczym biorą udział tylko mężczyźni. W łucznictwie i wyścigu konnym mogą współzawodniczyć również kobiety. Zawodników obowiązują tradycyjne stroje. Bardzo widowiskowe igrzyska uzupełniają występy artystyczne, jarmarki i kiermasze wyrobów regionalnych. Po południu wyjazd na wzgórze Dzajsan, skąd roztacza się wspaniała panorama miasta.
Dzień 4 | P.N.CHUSTAJN NURUU
Przejazd w okolice Ułan Bator. Oglądanie dalszej części zawodów Naadam – wyścigów konnych, a następnie przejazd do Parku Narodowego Chustajn nuruu (Khustain nuruu), gdzie od wielu lat otacza się ochroną dziko żyjące konie Przewalskiego (takhi). Gatunek ten został uznany w latach 70. XX wieku za wymarły na wolności. Obecnie w Parku Chustajn nuruu żyje około 250 osobników. Podglądanie dziko żyjących koni. Nocleg w gerach (mongolskich jurtach zorganizowanych w tzw. ger camp, które oferują zachodnie jedzenie, prysznice i toalety).
Dzień 5 | KARAKORUM
Zwiedzanie Karakorum, dawnej stolicy Mongolii. Wizyta we wspaniałym buddyjskim zespole klasztornym Erdenezuu Khiid. Wycieczka na okoliczne wzgórza, z których można podziwiać dolinę rzeki Orchon.
Dzień 6 | ONGIIN KHIID
Trasa prowadzi na południe. Rozległe, trawiaste obszary stopniowo zmieniają się w obszar pustyni Gobi, drugiej najstarszej pustyni świata. Przejazd w region gór Delgerkhaan nad rzeką Ongi, w której zakolu znajdują się ruiny dwóch buddyjskich klasztorów – Bari Lam Khiid i Khutagt Lam Khiid, określanych wspólną nazwą Ongiin Khiid. W czasach przedkomunistycznych były to jedne z największych klasztorów Mongolii, które zamieszkiwało ponad tysiąc mnichów. Zniszczone w 1937 roku powoli się odbudowują. Dziś opiekuje się nimi kilku mnichów, którzy odnowili niewielką świątynię.
Dzień 7 | BAYANZAG
Zwiedzanie klasztoru Ongiin khiidiin. Przejazd zachodnią częścią pustyni Gobi do Bayanzag. Spacer do tzw. Płonących Klifów, gdzie amerykańscy paleontolodzy odnaleźli kości i jaja dinozaurów, które żyły na Ziemi 160 mln lat temu. Gobi jest jednym z najbogatszych paleontologicznych stanowisk dinozaurów. Miejsce to jest szczególne również ze względu na wspaniały krajobraz okalających je piaszczystych wzgórz w pomarańczowo-czerwonym kolorze, które zdają się płonąć w blasku zachodzącego słońca. Jest to jeden z najpiękniejszych zachodów słońca, jakie można zobaczyć na Ziemi.
Dzień 8 | KHONGORYN ELS
Przejazd do wysokich na ponad 250 m piaszczystych wydm Khongoryn Els, zwanych „śpiewającymi wydmami”, których pas ciągnie się przez ponad 100 km. Ich jasny piasek pięknie kontrastuje z zielenią pastwisk i czarnymi skałami pobliskiego masywu góry Sevrey. W powietrzu słychać charakterystyczny świszczący jak gwizd dźwięk, który wydaje przesuwany przez wiatr piasek. Wizyta w domu rodziny hodującej wielbłądy. Możliwość spróbowania wielbłądziego mleka i przejażdżki na baktrianie.
Dzień 9 | P.N. GOBI GURWAN SAJCHAN
Przejazd do Parku Narodowego Gobi Gurwan Sajchan (Trzy Piękności), leżącego na terenie Ałtaju Gobijskiego. Piękny widok na Yolyn Am (Wąwóz Sępów), który ze względu na swój kształt nawet w środku lata potrafi być mocno skuty lodem i przykryty śniegiem. Nad wąwozem często można dostrzec krążące sępy, jastrzębie i orły. Następnie przejazd przez malowniczy, zielony Dungenee Am (Wąwóz Orłów). Zwiedzanie muzeum, w którym prezentowane są znalezione w okolicy kości dinozaurów.
Dzień 10 | TSAGAAN SUVARGA
Przejazd do podnóża Tsagaan Suvarga, niezwykłej formacji skalnej, której wiatr oraz woda nadały dziwaczny i tajemniczy kształt. Przyjazd do miejsca odkrycia datowanych na okres brązu petroglifów, przedstawiających ludzi polujących na dzikie zwierzęta. Jest to jedno z najcenniejszych stanowisk archeologicznych tego typu na świecie.
Dzień 11 | BAG GAZRYN CHULUU
Dojazd w region Bag Gazryn Chuluu. Zwiedzanie niedużego klasztoru Delgeriin Chioriin położonego u stóp malowniczego granitowego masywu wznoszącego się na wysokość 1751 m n.p.m. Objazd okolicy.
Dzień 12 | UŁAN BATOR
Przejazd w kierunku północnym. Krajobraz pustynny stopniowo przechodzi w trawiasty step, a wielbłądy ustępują miejsca bydłu. Na trasie przejazdu osiedla mongolskich koczowników. Wieczorem w Ułan Bator pokaz tradycyjnych mongolskich tańców.
Dzień 13 | UŁAN BATOR
Transfer na lotnisko. Wylot do Europy. Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
WIZY - PASZPORT
Przy wpłacie II raty należy złożyć pełną dokumentację wizową – 1 aktualną fotografię paszportową, wypełniony wniosek wizowy (2 egz.) oraz paszport ważny co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu wycieczki z 2 wolnymi stronami. Opłata za wizę do Mongolii ok. 250 PLN.
DODATKOWE OPŁATY
Na bilety wstępu, napiwki dla bagażowych, przewodników, kierowców należy przeznaczyć ok. 50 USD.