7 krajów Ameryki Środkowej

Panama - światowa metropolia. Kanał Panamski – arcydzieło inżynierii wodnej. Kostaryka – skarbnica przyrody z lasami deszczowymi. Relaks w wodach termalnych Tabacon. Piękne, kolonialne miasta. Dymiące wulkany Salwadoru i Gwatemali, bajecznie kolorowy targ indiański i zniewalające piękno ruin miast Majów w Copan i Tilak. Relaks w Belize i na wybrzeżu karaibskim w okolicach Cancun.
03-03 - 23-03-2020
18540
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przeloty wewnętrzne rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przejazdy mikrobusem/autokarem z klimatyzacją,
  • 19 noclegów hotelach 3*/4*, pokoje 2–os., dopłata do pokoju 1-os. 2450 PLN,
  • 19 śniadań (w tym 2 x "breakfast box", 2 obiady (dzień 3 i 15), 18 kolacji,
  • podczas pobytu w Meksyku (Cancun lub Riviera Maya) all inclusive,
  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi lokalnych przewodników (z wyjątkiem dni 16,17,18,19),
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż, OC).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 | PANAMA CITY
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Panamy. Przylot do Panama City. Transfer do hotelu.
Dzień 2 | PANAMA CITY - KANAŁ PANAMSKI (śluzy Miraflores)
Przejazd nad Kanał Panamski. Oglądanie systemu śluz Miraflores wraz ze zwiedzaniem muzeum przedstawiającego historię ich budowy oraz wyjaśniającego mechanizmy działania tego cudu techniki. Przejazd przez dzielnicę Amador na wysepki połączone groblą usypaną z materiału wydobytego w trakcie budowy kanału. Z wysepek rozciąga się imponująca panorama drapaczy chmur w centrum Panama City. Przejazd do starej dzielnicy Casco Viejo. Spacer po ulicach starego miasta wśród zabytkowych domów budowanych w XVIII i XIX wieku. Nocleg w Panama City.
Dzień 3 | SAN JOSE (Kostaryka) – ARENAL
Wczesny wyjazd z hotelu na lotnisko. Przelot do stolicy Kostaryki – San Jose. Z lotniska przejazd przez miasto Alajuela w masywy wulkaniczne otaczające Valle Central (Kotlinę Centralną), w której położona jest stolica. Wizyta na plantacji kawy na zboczach masywu wulkanu Poas, zapoznanie się z procesem uprawy i zbioru kawy. Po drodze malownicze wioski oraz największy skarb tego małego kraju – bujna przyroda. Przejazd na nocleg w rejon wulkanu Arenal, do hotelu leżącego nad brzegiem rzeki San Carlos.
Dzień 4 | LOS CHILES ( rzeka RIO FRIO) – TABACON
Wyjazd nad rzekę Rio Frio (blisko granicy Kostaryki z Nikaraguą), do ostoi dzikiej przyrody Cano Negro. Rejs łodzią w poszukiwaniu małp czepiaków i wyjców, ptactwa wodnego, jaszczurek bazyliszków, kajmanów, żółwi i innych ciekawych okazów fauny. Następnie przejazd do podnóża wulkanu Arenal. Wyprawa do lasu deszczowego – środowiska egzotycznych gatunków fauny i flory. Piesza wędrówka szlakiem wiszących pomostów, przerzuconych przez różne piętra lasu. Przy dobrej pogodzie, podziwianie monumentalnej sylwetki czynnego wulkanu Arenal. Późnym popołudniem przejazd do gorących źródeł w Tabacon. Czas na relaks i kąpiele w wodach termalnych ogrzewanych przez wulkan. Powrót do hotelu na nocleg.
Dzień 5 | GUANACASTE – PARK NARODOWY RINCON DE LA VIEJA
Rano przejazd wzdłuż brzegów jeziora Arenal, największego sztucznego zbiornika Ameryki Środkowej do położonego na północy kraju Parku Narodowego Wulkanu Rincon de la Vieja. Spacer szlakiem parkowym w lesie tropikalnym suchym, charakterystycznym dla kostarykańskiego wybrzeża Pacyfiku. Obserwowanie aktywności wulkanicznej w postaci fumaroli, zasiarczonych bajorek i naturalnych basenów wrzącego błota. Po południu przejazd na nocleg do hotelu położonego nad Pacyfikiem, w rejonie Guanacaste.
Dzień 6 | PACYFIK (PLAYA POTRERO) – GUANACASTE – SAN JOSE
Do południa czas wolny na wypoczynek – plażowanie, kąpiele w oceanie. Po południu przejazd przez płaski region Guanacaste, częściowo kostarykańską nitką liczącej w sumie ponad 25 tys. km "Trasy Panamerykańskiej", do stolicy Kostaryki - San Jose. Nocleg w San Jose.
Dzień 7 | PN. WULKANU IRAZU – CARTAGO
Wycieczka do Parku Narodowego Wulkanu Irazu, jednego z najważniejszych wulkanów Kostaryki. Podziwianie niesamowitej, monumentalnej sylwetki wulkanu (3432 m n.p.m.). Wyjazd nad brzeg krateru. Oglądanie głębokiej zapadliny, częściowo wypełnionej jeziorem wewnątrzkraterowym. Przy niskim poziomie chmur lub braku zachmurzenia (nie ma gwarancji dobrej widoczności) szansa na spektakularne widoki. Odwiedziny w najważniejszym miejscu kultu Kostaryki – Bazylice Matki Bożej od Aniołów (Virgen de Los Angeles) w Cartago oraz na miejscowym, latynoskim targu w Cartago. Powrót do San Jose na nocleg.
Dzień 8 | SAN JOSE – SAN SALVADOR (Salwador) – SUCHITOTO
Rano panoramiczny objazd stolicy i krótki spacer po centrum - Katedra Metropolitalna i Teatr Narodowy (z zewnątrz), Plac Kultury i zwiedzanie niewielkiego Muzeum Złota, gromadzącego niewielkie, lecz bardzo piękne okazy sztuki złotniczej miejscowych Indian ery prekolumbijskiej. Następnie przejazd na lotnisko międzynarodowe w San Jose. Przelot do stolicy Salvadoru – El Salvador. Przejazd z lotniska do centrum miasta i panoramiczne zwiedzanie San Salvador. Spacer po centrum stolicy (Plaza Libertad, zadziwiający, nowoczesny kościół El Rosario, główny plac miasta Plaza Civica z Palacio Nacional (z zewnątrz) i katedrą, gdzie w krypcie pochowany jest salwadorski męczennik z czasów wojny domowej - biskup Romero. Przejazd na nocleg do kolonialnego miasteczka Suchitoto.
Dzień 9 | JOYA de CEREN – SAN ANDRES – SUCHITOTO
Wcześnie rano rejs łódką po jeziorze Suchitlan. Po powrocie śniadanie i wyjazd do miejsca wykopalisk archeologicznych często nazywanych "Pompejami Majowskiej Ameryki Środkowej" – Joya de Ceren. Było to osada Majów okresu klasycznego zasypana gorącym popiołem wulkanu, gdzie zachowały się do dziś w bardzo dobrym stanie miejsca zamieszkania członków społeczności Majów. Następnie przejazd do San Andres, pozostałości po centrum ceremonialno-rytualnym Majów z tego samego okresu. Powrót do Suchitoto, spacer ulicami miasteczka. Czas wolny na wyjście do jednego z licznych barów lub sklepów z pamiątkami. Nocleg w Suchitoto.
Dzień 10 | SUCHITOTO – COPAN (Honduras)
Wcześnie rano wyjazd z Suchitoto do Copan w sąsiednim Hondurasie – miejscowości położonej w pobliżu granicy z Gwatemalą, nad rzeką o tej samej nazwie – Rio Copan. Górzyste wnętrze kraju dostarcza wielu atrakcyjnych widoków. Po przyjeździe zwiedzanie imponujących pozostałości Copan – dawnej stolicy państwa Majów, zwanej przez badaczy Atenami Nowego Świata. Jest to jedno z najdłużej nieprzerwanie zamieszkanych miast Ameryki prekolumbijskiej. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu w Copan.
Dzień 11 | COPAN – CIUDAD GUATEMALA (Gwatemala)
Rano przejazd w kierunku pobliskiej granicy z Gwatemalą. Po przekroczeniu granicy przejazd do stolicy – Ciudad Guatemala. Popołudniowy spacer po centrum miasta – Pałac Narodowy (z zewnątrz), katedra, ulica handlowa Avenida 6. zakwaterowanie i nocleg w hotelu w stolicy.
Dzień 12 | CHICHICASTENANGO – PANAJACHEL
Przejazd do Chichicastenango. Spacer po mieście w poszukiwaniu świadectw lokalnej, synkretycznej religii wyznawanej przez potomków dawnych Majów. Wizyta w kościele św. Tomasza, gdzie w dni targowe "szamani" – kapłani animistycznej religii, składają ofiary duchom przodków. Czas na zakupy na barwnym miejscowym bazarze. Przejazd nad jezioro Atitlan. Nocleg w Panajachel, miasteczku położonym nad jeziorem otoczonym wulkanami.
Dzień 13 | JEZIORO ATITLAN (rejs) – ANTIGUA
Rano rejs po malowniczym jeziorze Atitlan, które jest zalanym wodą gigantycznym kraterem pradawnego wulkanu. Dopłynięcie do położonego na odległym krańcu jeziora jednego z miasteczek, w których mieszkają Indianie z ludu Tz’utujil. Obserwacja życia codziennego potomków Majów. Powrót łodzią do Panajachel. Przejazd przez Solola, stolicę ludu Kaqchiquel, potomków Majów do dawnej stolicy kraju – Antigua Guatemala. Nocleg w Antigua. Wieczorem – jeśli sił wystarczy – spacer po zabytkowej starówce.
Dzień 14 | ANTIGUA
Zwiedzanie kolonialnej, barokowej zabudowy miasta Antiqua, zniszczonej w czasie trzęsienia ziemi w 1773 roku. Miasto jest obecnie w znakomitej części odbudowane, spacer po starówce, która zachowała charakterystyczny układ ulic krzyżujących się pod kątem prostym. Wizyta w katedrze, w kościele La Merced oraz w muzeum Casa Santo Domingo. Wizyta w sanktuarium San Francisco Mayor, gdzie znajduje się grób jedynego gwatemalskiego świętego – św. Brata Piotra Betancourt - cel pielgrzymek Gwatemalczyków Po południu czas wolny na chłonięcie atmosfery tego niezwykłego miasta. Nocleg w Antigua.
Dzień 15 | TIKAL – FLORES
Ok. 03.00 rano transfer na lotnisko w Ciudad Gwatemala i przelot na północ kraju do Flores. Przejazd do Tikal. Zwiedzanie tajemniczego, wymarłego miasta Majów z zagubionymi w dżungli unikalnymi piramidami. Spacer między dawnymi pałacami i świątyniami – Acropolis del Norte, Gran Plaza z piramidami Wielkiego Jaguara i Masek, Mundo Perdido – najstarsza część dawnego miasta oraz najwyższa z budowli – Templo IV (tzw. Świątynia Dwugłowego Węża). Po zwiedzaniu obiad w strefie archeologicznej. Po południu powrót do Flores. Zakwaterowanie w hotelu nad brzegiem jeziora.
Dzień 16 | FLORES – XUNANTUNICH – BELIZE CITY (Belize)
Rano wyjazd do Belize, byłej brytyjskiej kolonii. Przekroczenie granicy Gwatemali z Belize. Po drodze do Belize City zwiedzanie ruin religijnego ośrodka Majów Xunantunich. Następnie przejazd do Belize City – największego miasta tego małego kraju. Spacer po mieście. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.
Dzień 17 | BELIZE CITY – CAYE CAULKER
Całodzienna wycieczka szybką motorówką na koralową wysepkę Caye Caulker. Czas wolny na spacery, plażowanie, degustację wspaniałych potraw z owoców morza. Dla amatorów powierzchniowego nurkowania z maską i rurką (snorkeling) lub nurkowania podwodnego z butlą będzie możliwość eksploracji okolicznych raf koralowych (u wybrzeży Belize przebiega druga co do wielkości rafa barierowa). Powrót motorówką na nocleg do Belize City.
Dzień 18 | BELIZE – CANCUN-RIVIERA MAYA (Meksyk)
Rano przejazd na granicę Belize z Meksykiem, w pobliżu meksykańskiego miasta Chetumal. Przejazd na nocleg do hotelu w Cancun lub w jego okolicach (na Riwierze Majów). Zakwaterowanie w hotelu w formule all inclusive.
Dzień 19 | CANCUN-RIVIERA MAYA
Wypoczynek w hotelu przy plaży na półwyspie Jukatan, w Cancun lub jego okolicach.
Dzień 20 | CANCUN
Ostatnie chwile wypoczynku na plażach Jukatanu. Wymeldowanie z hotelu w południe. Późnym popołudniem przejazd na lotnisko w Cancun i wylot do Europy.
Dzień 21 |
Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
PASZPORT
Wymagane jest złożenie kserokopii paszportu.
DODATKOWE OPŁATY
Na bilety wstępu, opłaty lotniskowe oraz opłaty graniczne należy przeznaczyć ok. 250 USD.
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 75 USD.
Rezerwuj online