RWANDA – UGANDA 2019

Niezapomniane spotkanie z gorylami górskimi i legendą Diane Fossey –  wielkiej orędowniczki ochrony tego unikalnego gatunku. Wędrówki przez dżunglę. Rezerwat szympansów. Zachwycające zielone wzgórza Afryki i stożki wulkanów wynurzające się z chmur.  Rejs po Jeziorze Wiktorii. Postój na równiku. Safari w parkach narodowych – słonie, lwy, lamparty, hipopotamy, krokodyle.
08-09 - 25-09-2019
17950
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
 • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
 • przejazdy mikrobusem/busem,
 • 16 noclegów; zakwaterowanie w hotelach 3*/4*, w lodge, pokoje 2–os., dopłata do
 • pokoju 1– os. 1800 PLN; podczas tropienia goryli i szympansów nocleg w obozie
 • pod namiotami (WC, umywalka i prysznic przy każdym namiocie),
 • 16 śniadań, 14 obiadów ( w tym 4 lunch boxy) i 15 kolacji,
 • wszystkie wycieczki i atrakcje wymienione w programie, w tym bilety wstępu do
 • parków narodowych, (oprócz fakultatywnych),
 • opłaty za 1 trekking w poszukiwaniu goryli w Parku Bwindi i za 1 trekking w
 • poszukiwaniu szympansów w parku Kibale,
 • opiekę pilota,
 • usługi lokalnych przewodników,
 • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 | KIGALI (Rwanda)
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Rwandy. Przylot do Kigali. Zakwaterowanie w hotelu.
Dzień 2 | KIGALI
Zwiedzanie stolicy Rwandy – Kigali, malowniczo położonej na zboczach wzgórz. Objazd miasta. Zwiedzanie muzeum ludobójstwa w przejmujący sposób ukazującego historię tragicznego konfliktu z 1994 roku między plemionami Tutsi i Hutu, który pochłonął blisko 1 milion ofiar. Po południu przejazd z Kigali przez malownicze obszary kraju do Ruhengeri. Po drodze postoje w punktach widokowych. Nocleg w okolicach Ruhenger
Dzień 3 | RUHENGERI – P. N. VOLCANOS
Ruhengeri jest baza wypadowa do eksploracji Parku Narodowego Volcanoes. Park chroni ruandyjską część masywu Wirunga, a w szczególności łańcuch sześciu wygasłych i trzech czynnych wulkanów dominujących w krajobrazie tej okolicy. Krajobraz wulkanów zanurzonych we mgle to jeden z najpiękniejszych widoków Afryki Wschodniej. Możliwe atrakcje fakultatywne;
- trekking w poszukiwaniu golden monkey – Cercopithecus kandti („złote małpy” – małpki z rodziny makakowatych, koczkodany) – cena ok. 150 USD,
- trekking w Parku Narodowym Volcanoes, rozciągającym się na wysokości od 2500 do 4500 m n.p.m.. Celem trekkingu jest grób Diane Fossey, amerykańskiej badaczki, która spędziła tu 18 lat, studiując tajemnice życia goryli górskich. Za swoje poświęcenie na rzecz zagrożonego wyginięciem gatunku zapłaciła najwyższą cenę – własne życie. Na jej losach osnuty jest słynny film „Goryle we mgle”. Grób położony jest na wysokości 3000 m n.p.m.  – cena ok. 130 USD
Powrót na nocleg.
Dzień 4 | JEZIORO BUNYONYI (Uganda)
Przejazd z Ruhengeri na granicę i po załatwieniu formalności granicznych wjazd do Ugandy. Przyjazd nad leżące na wysokości 1840 m n.p.m. jezioro Bunyonyi. W niektórych miejscach głębokość jeziora sięga ok. 50 m, stąd uważane jest za drugie pod względem głębokości jezioro Afryki. Ponad 60 km kw powierzchni usiane jest ok. 20 maleńkimi wysepkami, które w połączeniu z otaczającymi jezioro wzgórzami tworzą niepowtarzalny krajobraz. Nocleg w domkach nad jeziorem.
Dzień 5 | JEZIORO BUYNONI
Odpoczynek nad jeziorem. Ze względu na wysokość nad poziomem morza jest tu o wiele chłodniej niż w innych rejonach Ugandy, stad często kraina ta nazywana jest „Szwajcarią Afryki”. Okolice jeziora Buynoni to atrakcja dla miłośników ornitologii. W dżungli, w gajach eukaliptusowych żyje wiele gatunków ptaków. Czas na odpoczynek – spacery nad jeziorem, rejs łódką na sąsiednią wyspę i kąpiele w jeziorze. Nocleg nad jeziorem Bunyoni.
Dzień 6 | P.N. BWINDI
Wyjazd do Parku Narodowego Bwindi – jednego z najbogatszych ekosystemów w Afryce. Żyje w nim blisko 120 gatunków ssaków, 346 gatunków ptaków, 202 gatunki motyli, 27 gatunków płazów, w tym wiele gatunków zagrożonych; rosną 163 gatunki drzew, 100 gatunków paproci. Jednak największą atrakcją są goryle górskie – największe zwierzęta z rzędu naczelnych, gatunek zagrożony wyginięciem. Nocleg w obozie polowym przy granicy parku (namioty z węzłem sanitarnym).
Dzień 7 - 8 | P.N. BWINDI
Ekscytujący trekking w trudnym górskim terenie w poszukiwaniu goryli górskich. W Parku Narodowym Bwindi żyje jedna z dwu wschodnich populacji tego gatunku. To ponad połowa goryli żyjących na całym świecie. Druga populacja żyje na styku granic Konga, Rwandy i Ugandy. Wyprawa poprzedzona jest instruktażem udzielonym przez lokalnych przewodników na temat zachowania się podczas trekkingu. W wyniku długiego procesu oswajania goryle tolerują obserwatorów z zewnątrz i wydają się łagodne. Rozdrażnione mogą okazać się bardzo groźne. Aby więc nie prowokować ich do ataku, podglądanie nie może trwać dłużej niż godzinę. Trekking w poszukiwaniu goryli górskich odbywa się 
w grupach nie większych niż 8 osób. Każda grupa pokonuje inny szlak. Trasy trekkingu nie należą do najłatwiejszych, mają różną skalę trudności, ale wysiłek wynagrodzony jest możliwością obserwacji goryli , często na wyciągnięcie ręki. Podczas trekkingu można się zachwycać bogactwem tropikalnej roślinności. Powrót na kolację i nocleg do obozu.
Dzień 9 - 10 | P. N. KRÓLOWEJ ELŻBIETY
Przejazd do Parku Narodowego Królowej Elżbiety. Żyją w nim słonie, lamparty, bawoły, lwy, hipopotamy, kilka gatunków antylop, jeżozwierze, mrówkojady, guźce. W czasie safari okazja do podglądania porannej aktywności lwów i kobów. Rejs łodziami po kanale Kazinga, łączącym Jezioro Jerzego i Jezioro Edwarda. Możliwość obserwowania zwierząt szukających  ochłody w wodach kanału. Miłośnicy ornitologii będą z całą pewnością usatysfakcjonowani mnogością gatunków ptaków – żyją tu np.koronnik szary. W zależności od sezonu spotkać można też stada europejskich ptaków, które spędzają zimę w tych okolicach. Fakultatywnie  lot balonem na wschód słońca połączony ze śniadaniem serwowanym na sawannie w miejscu lądowania balonu. Cena ok. 400 USD. Nocleg w lodge na terenie parku.
Dzień 11 | P.N. KIBALE
Przejazd z półkuli południowej na półkulę północną, wzdłuż zboczy pasma Ruwenzori do bazy wypadowej służącej uczestnikom wypraw do Parku Narodowego Kibale. Pamiątkowe zdjęcie na równiku. Podczas przejazdu widok na plantacje herbaty i lasy bambusowe. Nocleg w obozie namiotowym, służącym za bazę wypadową do wypraw do Parku Narodowego Kibale.
Dzień 12 | P.N. KIBALE
Trekking w Parku Narodowym Kibale, gdzie w gąszczu tropikalnej roślinności jest okazja do podglądania żyjących w dżungli szympansów. Żyje tu 12 gatunków małp naczelnych, ale również 325 gatunków ptaków i ponad 140 gatunków różnobarwnych motyli. Drzewa w Kibale osiągają nawet 55 metrów wysokości. Wśród zieleni najczęściej widać pawiany, makaki i koczkodany błękitne.  Po południu fakultatywnie Spacer po ścieżce przyrodniczej wytyczonej na rozlewiskach (cena ok. 30 USD)
Dzień 13 | PARK NARODOWY MURCHISON FALLS
Przejazd do Parku Narodowego Murchison Falls, przez który przepływa Nil, dzieląc park na część północną i południową. Jest to największy park narodowy na terenie Ugandy. Park zawdzięcza swoją nazwę wodospadom odkrytym w 1864 roku przez podróżnika Samuela Bakera. Przeprawa promowa przez Nil i przejazd do hotelu. Nocleg na terenie parku.
Dzień 14 | PARK NARODOWY MURCHISON FALLS
Wcześnie rano safari na północnym brzegu Nilu w poszukiwaniu słoni, żyraf, lwów, nosorożców i innych mieszkańców sawanny. Po obiedzie rejs po Nilu do wodospadów Murchisona, osiągających w centralnym punkcie wysokość 43 metry. Po drodze podglądanie i fotografowanie wylegujących się na brzegu hipopotamów, krokodyli oraz zdążających do wodopoju słoni, antylop. Obserwacja interesujących gatunków ptaków i niepowtarzalna okazja do spotkania trzewikodzioba.  Nocleg na terenie parku.
Dzień 15 | NYABYEYA – KAMPALA
Przejazd z Parku Narodowego Murchison Falls do Kampali. Po drodze oglądanie wspaniałych afrykańskich krajobrazów, obfitujących w bujną zieleń poprzecinaną ceglastymi wstęgami lokalnych dróg i mozaiką pól uprawnych. Przy sprzyjających warunkach drogowych i atmosferycznych  wizyta w Nyabyeya, gdzie w 1942 r. utworzono obóz dla polskich sierot wojennych wyprowadzonych wraz z armią generała Andersa z Syberii. Przyjazd do stolicy kraju – Kampali. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.
Dzień 16 | KAMPALA – JEZIORO WIKTORII
Wycieczka łodzią na położoną na Jeziorze Wiktorii wyspę Ngombe, jedną z 15 wysp archipelagu Kome. Pobyt w rezerwacie szympansów. Zwierzęta te, oswobodzone z niewoli, osierocone lub chore, pod troskliwą opieką ludzi uczą się życia w stadzie. Po południu powrót do Kampali.
Dzień 17 | KAMPALA
Zwiedzanie Kampali. Przejazd obok budynku parlamentu i siedziby prezydenta. Po południu spacer po bazarze - możliwość zakupu pamiątek. Przejazd na lotnisko i wylot do Europy.
Dzień 18 |
Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
PASZPORT
Przy wpłacie II raty należy złożyć kopię paszportu.
WIZA
Cena nie obejmuje opłat za wizy do Ugandy i Rwandy.

Wizę można uzyskać samodzielnie przez Internet na stronie www. visas.immigration.gov.ug – koszt ok. 100 USD lub za pośrednictwem biura LogosTour – koszt wizy wraz z pośrednictwem wizowym wynosi 450 PLN. W przypadku korzystania z pośrednictwa wizowego LogsTour należy złożyć dodatkowo 1 fotografię, scan ważnej międzynarodowej książeczki szczepień przeciwko żółtej febrze.
SZCZEPIENIA
Obowiązkowy międzynarodowy certyfikat szczepień przeciwko żółtej febrze.
Zalecana profilaktyka antymalaryczna.
DODATKOWE OPŁATY
Cena nie obejmuje napojów do posiłków.
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki sugerujemy przeznaczyć ok. 50 USD.
WYCIECZKA FAKULTATYWNA - TREKKING
Fakultatywnie dodatkowy trekking w poszukiwaniu goryli w Rwandzie, cena ok. 850 USD, wymagane zgłoszenie wraz z wpłatą II raty.
Rezerwuj online