TANZANIA (+ wyspa Pemba) dla Koneserów 2018

Ekskluzywne safari. Wielka Piątka w morzu traw Serengeti. Spektakularna dolina ryftowa. Jezioro Manyara przyciągające kolonie flamingów. „Kolebka ludzkości” – wąwóz Olduvai. Amfiteatr Ngorongoro. Step Masajów w Tarangire. Tajemnicze plemiona Tanzanii – Buszmeni Afryki Wschodniej, Datoga – kowale Afryki i Masajowie. Wypoczynek na wyspie Pemba.
-
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
 • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi,
 • przeloty wewnętrzne,
 • przejazdy klimatyzowanym, turystycznym autokarem/mikrobusem,
 • przejazdy terenowymi samochodami Toyota Land Cruiser z otwieranym dachem na czas fotosafari,
 • 12 noclegów; zakwaterowanie w hotelach 4*, butikowym resorcie 4*, luksusowych lodge i na luksusowych campach, pokoje 2-os., komfortowe namioty 2-os. z łazienką oraz umeblowaniem i wyposażeniem, dopłata do pokoju 1-os. i namiotu 1-os. 3500 PLN,
 • 13 śniadań, 12 obiadów (w tym lunch box/posiłek w formie pikniku zamiast obiadu), 12 kolacji,
 • butelkowaną wodę mineralną podczas safari,
 • wycieczki wg programu wraz z biletami wstępu do parków i rezerwatów oraz wiosek (oprócz wycieczek fakultatywnych),
 • wizytę w wiosce plemienia Datoga,
 • wizytę w wiosce plemienia Hadzabe, wspólne polowanie,
 • opiekę pilota-przewodnika w języku polskim,
 • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 |
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Tanzanii. Przylot na Kilimanjaro International Airport. Przejazd do Arushy. Czas na odpoczynek w hotelu przed emocjonującym safari w kolejnych dniach. Nocleg.
Dzień 2 | ARUSHA – TENGERU
Przejazd do wioski Tengeru. Wizyta w serowarni Mama Anna’s, na plantacji bananów, a następnie w przetwórni kawy założonej przez miejscowe kobiety. Degustacja wypalonej na miejscu kawy. Po obiedzie wizyta na cmentarzu polskich uchodźców z Syberii, których ogromny obóz w czasie II wojny światowej znajdował się właśnie tu. Powrót do Arushy późnym popołudniem. Kolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 3 | ARUSHA – P.N. JEZIORA MANYARA
Wyjazd do okazałej, tropikalnej oazy Parku Narodowego Jeziora Manyara. Park leży w wielkiej dolinie ryftowej, potężnym rozpęknięciu skorupy ziemskiej, które biegnie przez kontynent afrykański od Etiopii daleko na południe. Park znany jest z lwów wchodzących na drzewa, hipopotamów i licznych gatunków ptaków wodnych. Płytkie, zasadowe wody jeziora skrywają w sobie pulsujące życie, przyciągające stada flamingów. Przejazd na kolację do luksusowego campu, przygotowanego z dbałością o każdy szczegół. Nocleg w eleganckich namiotach typu safari, ulokowanych na platformach z prywatną łazienką i pełnym wyposażeniem oraz werandą.
Dzień 4 | P.N. JEZIORA MANYARA – P.N. SERENGETI
Rano wyjazd do Parku Narodowego Serengeti. W języku Masajów Serengeti oznacza „nieskończone łąki”. Droga wiedzie przez malownicze okolice, będące domem zarówno dla Masajów, jak i licznych gatunków dzikich zwierząt. Park Narodowy Serengeti jest bez wątpienia najbardziej znanym parkiem narodowym na świecie. To tutaj odbywa się coroczna, sezonowa migracja zwierząt w poszukiwaniu pastwisk. Podczas tego spektaklu maszeruje ok. 1,5 mln antylop gnu i zebr, za którymi podążają liczne drapieżniki. Droga biegnie na północ w głąb pagórkowatej części Serengeti. Charakterystyczne dla niej skaliste owalne wzgórza, zwane z afrikaans „kopje”, tworzą swoisty archipelag skał w trawiastym morzu. W tej okolicy można spotkać antylopy topi oraz delikatne ridboki. Skały te są również ulubionym miejscem dziennego wypoczynku dla lwów. Kolacja i nocleg w sercu parku, w luksusowym campie, przy dźwiękach dochodzących z sawanny.
Dzień 5 | P.N. SERENGETI
O świcie wyjazd na fotosafari lub niezapomniany lot balonem, zakończony wystawnym śniadaniem w buszu (opcja fakultatywna, dodatkowo płatna ok. 530 USD/osoba – wymagane wcześniejsze zgłoszenia w biurze, najpóźniej na 45 dni przed wyjazdem). Cały dzień przeznaczony na fotosafari. Postój przy wodopoju w oczekiwaniu na hipopotamy i krokodyle, obserwacja lwów szukających zdobyczy. W południe piknik w buszu. Duże szanse na spotkanie Wielkiej Piątki – lwa, lamparta, bawołu, słonia i nosorożca. Wielkie stada gazeli, antylop gnu, topi, impali, hien cętkowanych i innych gatunków. Kolacja w otoczeniu przyrody.
Dzień 6 | P.N. SERENGETI – WĄWÓZ OLDUVAI – REZERWAT NGORONGORO
Kolejna okazja do obserwowania i uchwycenia w kadrze przedstawicieli różnych gatunków w czasie porannego safari. Następnie dalsza droga przez sawannę. Wjazd do Ngorongoro Conservation Area. Krótki postój w wąwozie Olduvai, zwanym „kolebką ludzkości”. Znaleziono tu ślady obecności człowieka i innych gatunków człowiekowatych datowane na 2,6-1,7 mln lat (Paranthropus boisei, australopitek, pitekantrop). Piknik po drodze. Kolacja i nocleg w lodge usytuowanym tuż przy krawędzi rezerwatu Ngorongoro. Zakwaterowanie w pokojach z panoramicznymi oknami z widokiem na ten niezwykły krater.
Dzień 7 | REZERWAT NGORONGORO
Po wczesnym śniadaniu zjazd drogą na dno krateru Ngorongoro. Przez cały dzień można rozkoszować się tym rajem dzikiej zwierzyny i brać udział w fotosafari. Przed 25 milionami lat wygasły wulkan zapadł się, tworząc rozległą kalderę. Obszar krateru liczący ponad 250 km² to naturalny amfiteatr. Jest rajem dla fotografów i domem dla ogromnej liczby gatunków zwierząt. Przy odrobinie szczęścia spotkać można bardzo rzadkiego czarnego nosorożca, a także lamparty i flamingi, a wszystko to na tle majestatycznych, niemal kilometrowej wysokości ścian wulkanu. Po południu posiłek w formie pikniku w cieniu akacji, zamieszkanych przez rozbrykane małpy, z widokiem na rodzinę hipopotamów. Wjazd drogą na krawędź kaldery, z widokiem na zachodzące słońce. Powrót do lodge na kolację.
Dzień 8 | REZERWAT NGORONGORO – JEZIORO EYASI
Przejazd w kierunku jeziora Eyasi, okolice którego zamieszkują Buszmeni Afryki Wschodniej, prowadzący w dalszym ciągu myśliwsko-zbieracki tryb życia – lud Hadzabe. Popołudniowy odpoczynek w luksusowym campie z pięknym widokiem na jezioro Eyasi. Okazja do kąpieli w basenie. Czas na obiad. Następnie spacer nad jeziorem. Kolacja w wyjątkowej scenerii. Nocleg w komfortowych namiotach typu safari z prywatną łazienką, werandą oraz pełnym wyposażeniem.
Dzień 9 | JEZIORO EYASI – WIOSKA HADZABE – WIOSKA DATOGA
Wcześnie rano wyjście dla chętnych na polowanie z myśliwymi Hadzabe. Ci szybko maszerujący myśliwi posługują się jedynie łukami i strzałami. W przerwie polowania Hadzabe rozpalą ogień za pomocą dwóch drewienek. Polowanie trwa ok. 3 godzin. Niezwykła okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć. Następnie powrót do restauracji na terenie campu na późne śniadanie. Hadzabe żyją nadal w ten sam sposób, jak ich przodkowie przed tysiącami lat. Mieszkają w prymitywnych szałasach z gałęzi i liści. Okazja do podejrzenia plemienia podczas wykonywania codziennych czynności. Po południu wizyta w wiosce ludu Datoga – ostatnich kowali Afryki Wschodniej. Okazja do poznania ich tradycyjnego stylu życia. Możliwość uczestniczenia w wytopie i wykuwaniu grotów do strzał i metalowych ozdób. Wizyta u czarownika. Powrót do luksusowego campu na kolację.
Dzień 10 | JEZIORO EYASI – P.N. TARANGIRE
Wyjazd do Parku Narodowego Tarangire. Droga biegnie przez malowniczy Step Masajów. Park Tarangire o powierzchni 2600 km² znany jest z ogromnych stad słoni i bawołów, stałej populacji drapieżników, bardzo licznych antylop i ponad 350 gatunków ptaków. Zapierające dech widoki na rozległą trawiastą sawannę z lasami akacjowymi i wielkimi baobabami. Kolacja przy dźwiękach afrykańskiego buszu. Nocleg w lodge.
Dzień 11 | P.N. TARANGIRE – ARUSHA
Poranne fotosafari w Parku Narodowym Tarangire, uznanym za jeden z piękniejszych rezerwatów w Afryce. Życiodajne wody przepływającej przez park rzeki Tarangire przyciągają wiele gatunków zwierząt. Okazja do podziwiania przyrodniczego spektaklu. Po obiedzie powrót do Arushy. Transfer do hotelu. Czas na kolację.
Dzień 12 | ARUSHA – WYSPA PEMBA
Przed południem czas wolny. Możliwość wizyty na targu masajskim. Okazja do zakupu rękodzieła. Po obiedzie transfer na lotnisko. Wylot na malowniczą wyspę, leżącą u wybrzeży Tanzanii – Pemba Island. Ta urocza wyspa tworzy wraz z Zanzibarem rejon autonomiczny. Można tu odpocząć w ciszy i spokoju, rozkoszując się jej naturalnym pięknem. Wyspa słynie z niebiańskich plaż oraz wielokolorowych raf koralowych. Rozległe, niezabudowane jeszcze nabrzeże pozwala delektować się tropikalną przyrodą. Otaczające wyspę turkusowe wody i rafy koralowe oferują dogodne warunki do uprawiania snorkelingu i nurkowania głębinowego. Zakwaterowanie w luksusowym resorcie butikowym, zaprojektowanym w stylu eko z naturalnych surowców. Położenie kompleksu wśród zieleni nad Oceanem Indyjskim pozwala na wyjątkowy odpoczynek. Kolacja w restauracji z widokiem na ocean w idyllicznej scenerii.
Dzień 13 | WYSPA PEMBA
Pobyt na wyspie Pemba. Korzystanie z uroków rajskiej wyspy – odpoczynek przy basenie lub na plaży. W ramach pobytu można odwiedzić lokalne wioski – Kwaazani, Kutukuu, Kungumi. Dla chętnych (fakultatywnie za opłatą) dostępne aktywności i wycieczki;
- całodniowa wycieczka krajoznawcza po wyspie, wizyta na plantacji przypraw i podziwianie nieskażonej przyrody (koszt ok. 120 USD, min. 5 osób);
- półdniowy rejs na wyspę Misali, położoną nieopodal wyspy Pemba. Możliwość snorkelingu, plażowania i pieszych wycieczek (koszt ok. 50 USD).
Dzień 14 | WYSPA PEMBA
Ostatnie chwile na wymarzony odpoczynek przed podróżą powrotną. Transfer na lotnisko. Wylot do Dar es Salaam, a następnie do Europy.
Dzień 15 |
Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
PASZPORT - WIZA
Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki. W paszporcie powinny być min. 2 strony wolne.

Na wizę należy zabrać ze sobą 50 USD, na opłatę lotniskową 30 USD.
ZALECENIE ZDROWOTNE
Obowiązkowe szczepienie przeciw żółtej gorączce przed wyjazdem. Wpis o tym fakcie musi być odnotowany w Międzynarodowym Certyfikacie Szczepień.

Zalecana profilaktyka antymalaryczna.
WYCIECZKI FAKULTATYWNE
Na wycieczki fakultatywne na wyspie Pemba sugerujemy przeznaczyć ok. 170 USD.
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki dla obsługi, lokalnych przewodników, kierowców, tropicieli zwierząt należy przeznaczyć ok. 120 USD.