WŁOCHY – Toskania – Elba
+ Cinque Terre (zwiedzanie i wypoczynek) 2021

Katedra Santa Maria del Fiore i most Ponte Vecchio we Florencji. Strzeliste wieże i sklepy z rękodziełem w San Gimignano. Krzywa wieża na Placu Cudów w Pizie. Piazza del Campo w Sienie. Rezydencja Napoleona I  na Elbie. Chianti - odkrywanie tajników kuchni toskańskiej podczas warsztatów kulinarnych. Cinque Terre – niezwykłe kolorowe miasteczka ukryte w klifach. Wypoczynek w uzdrowisku Montecatini.
01-05 - 09-05-2021
5900
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe liniami rejsowymi w klasie ekonomicznej lub tanimi liniami,
  • przejazdy klimatyzowanym autobusem,
  • 8 noclegów w hotelu 4* w Montecatini Terme, pokoje 2-os., dopłata do pokoju 1-os. 650 PLN,
  • 8 śniadań, dopłata do 8 kolacji 450 PLN,
  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi przewodników (Florencja, Siena, Piza, Lukka, Elba),
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 | MONTECATINI
Zbiórka na lotnisku. Wylot do Włoch. Przylot do Włoch. Zakwaterowanie (na 8 nocy) w hotelu w Montecatini Terme, które jest jednym z najbardziej popularnych uzdrowisk we Włoszech.  Miasto słynie ze źródeł termalnych, których właściwości były znane już w czasach rzymskich. Źródła badała m.in. Maria Skłodowska-Curie. W wolnym czasie warto skorzystać ze SPA urządzonego w termach lub wybrać się na spacer po malowniczych uliczkach.
Dzień 2 | PIZA - LUKKA - VINCI
Zwiedzanie Pizy. Wizyta na Placu Cudów, na którym mieści się m.in.  słynna Krzywa Wieża – wizytówka miasta i jedna z najbardziej popularnych budowli świata, która od wielu lat zabezpieczana jest przed nadmiernym przechyleniem. Zwiedzanie katedry ze wspaniałą amboną Giovanniego Pisano i tzw. lampą Galileusza, dzięki której, według legendy, uczony wymyślił swoją teorię. W skład kompleksu Placu wchodzi również okazałe baptysterium oraz cmentarz. Przejazd do Lukki, antycznej kolonii rzymskiej. Miasto otaczają potężne wspaniale zachowane renesansowe mury obronne miasta, na których mieszczą się deptaki dla pieszych, ścieżki rowerowe oraz ogrody. Zwiedzanie miasta – Plac Amfiteatro w całości obudowany kamienicami, których bramy stanowią jednocześnie wejście na plac, katedra poświęcona św. Marcinowi, kościół San Michele in Foro, który powstał w miejscu dawnego forum rzymskiego, Casa di Puccini – dom-miejsce urodzenia Giacomo Pucciniego. Na koniec wizyta w Vinci – malowniczym mieście, w którym urodził się Leonardo da Vinci. Zwiedzanie muzeum poświęconego dziełom artysty – Museo Leonardiano.
Dzień 3 | FLORENCJA
Zwiedzanie stolicy Toskanii, kolebki renesansu, nierozerwalnie związanej ze słynnym rodem Medyceuszy. Bogactwo zabytków, muzeów i galerii malarstwa sprawia, że jest to mekka koneserów i znawców sztuki. Na początek – plac Michała Anioła, z którego rozpościera się pocztówkowa panorama Florencji. Następnie wizyta w katedrze Santa Maria del Fiore, która do dziś jest symbolem bogactwa i potęgi Florencji w XIII i XIV w. i zachwyca piękną, jasną i bardzo ozdobną fasadą. Podziwianie z zewnątrz dzwonnicy Giotta i baptysterium ze słynnymi drzwiami wschodnimi, które Michał Anioł nazywał Wrotami Raju. Umieszczone na nich płaskorzeźby uważane są za pierwsze dzieła renesansu. Plac Signoria, który dzięki zgromadzonym na nim posągom i rzeźbom, stanowi swoistą galerię pod gołym niebem. Palazzo Vecchio – ratusz florencki, z charakterystyczną asymetryczna wieżą i słynnym medalionem z lwami na fasadzie głównej (z zewnątrz). Wejście na Ponte Vecchio, zwany mostem złotników i stanowiący wizytówkę Florencji. Ten najstarszy most na rzece Arno, od początku zabudowany był sklepami i warsztatami, dziś mieści przede wszystkim siedziby florenckich jubilerów. Dla turystów to wspaniały punkt widokowy na miasto i rzekę. Wizyta w kościele Santa Croce, który zyskał miano „włoskiego Panteonu”, kryjącego grobowce wielu słynnych osobistości, m.in. Michała Anioła, Galileusza, Machiavellego. Na zakończenie wizyta w miejscowej winnicy z możliwością degustacji i zakupu produkowanego tam wina.
Dzień 4 | SIENA - SAN GIMIGNANO
Przejazd do Sieny. Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miast we Włoszech. Wizyta w najważniejszym zabytku miasta - katedrze Santa Maria Assunta, z charakterystyczną biało-czarną fasadą, kryjącej we wnętrzu piękną ośmiokątną ambonę. Najsłynniejszy plac miasta to Piazza del Campo, zaprojektowany w kształcie muszli, na którym dwa razy w roku odbywa się najbardziej spektakularny festyn we Włoszech – Palio, wyścig jeźdźców konnych w strojach z XV w. Na placu wznosi się symbol miasta Torre del Mangia – 102-metrowa wieża, na której szczyt prowadzą 503 stopnie. Znajduje się tu również Palazzo Pubblico, siedziba władz miasta. Przejazd do San Gimignano. Zwiedzanie miasta rozłożonego na wzgórzu, gdzie w czasach średniowiecznej świetności było ponad sto wież. Do dziś zachowało się kilkanaście z nich. Spacer po zabytkowej starówce z Piazza del Duomo i Piazza della Cisterna. Do zakupów zapraszają liczne sklepy z regionalną ceramiką i przysmakami. Szczególnie polecane są miejscowe wędliny, szynki dojrzewające, wino Vernaccia, a także, produkowana tu, najdroższa przyprawa świata – szafran. Warto wstąpić do lodziarni Mistrza Dondoli, który serwuje lody i desery, wielokrotnie nagradzane na krajowych i światowych konkursach.
Dzień 5 | MONTECATINI TERME - WYSPA ELBA
Całodzienna wycieczka z przewodnikiem na Elbę, miejsce zesłania cesarza Napoleona i jeden z najpiękniejszych zakątków Toskanii. Panoramiczny objazd wyspy autokarem, podczas którego można będzie podziwiać różnorodne scenerie wyspy, od piaszczystych plaż, przez skaliste zatoki, do nieprzystępnych gór. Nieodłącznym elementem zwiedzania Elby jest wizyta w Villa dei Mulini – oficjalnej rezydencji Napoleona Bonaparte na wygnaniu, w której pracował i podejmował oficjalnych gości. Przejazd północnym wybrzeżem wyspy do Marciana Marina, najpiękniejszego portu na wyspie. Postój w Marina di Campo na obiad (płatny dodatkowo). Spacer po Porto Azzuro, znanym kurorcie turystycznym.
Dzień 6 | CINQUE TERRE (rejs statkiem – fakultatywnie)
Wypoczynek w kurorcie Montecatini Terme. Dla chętnych fakultatywnie całodzienna wycieczka na wybrzeże liguryjskie. Rejs statkiem turystycznym z La Spezia do Cinque Terre, czyli Pięciu Krain, niezwykłego i mało znanego fragmentu klifowego wybrzeża, wzdłuż którego ukryte są malownicze miasteczka i wioski, do których trudno dotrzeć samochodem, a niegdyś można było się tam dostać jedynie drogą morską. Niezwykle kolorowe domostwa i kamienice tworzą wielobarwne mozaiki, miejscami stykając się niemal z linią morza, powyżej rozciągają się tarasy winnic, a na wąskich nabrzeżach między kawiarnianymi stolikami parkują rybackie łodzie. Statek zawija kolejno do portów Portovenere, Riomaggiore, Manarola, Vernazza, Monterosso. Spacer po dwóch najpiękniejszych miejscowościach Riomaggiore i Vernazza. Powrót statkiem do La Spezia. Cena 60 EUR (realizowana przy min. 10 osobach, cena obejmuje przejazd do La Spezia, rejs statkiem).
Dzień 7 | MONTECATINI TERME - FLORENCKIE MUZEA (fakultatywnie)
Wypoczynek w kurorcie Montecatini Terme. Dla miłośników sztuki, fakultatywnie, dzień poświęcony na dwa najciekawsze florenckie muzea. Zwiedzanie z przewodnikiem światowej sławy Galerii Uffizi. Jej zbiory to, przede wszystkim, kolekcja rodu Medyceuszy, którzy przez wieki gromadzili w niej, zamawiane u wielkich mistrzów, dzieła. Najsłynniejsze z nich to „Narodziny Wenus” Botticellego, „Święta Rodzina” Michała Anioła, „Zwiastowanie” Leonarda da Vinci, czy „Madonna ze szczygłem” Rafaela. Następnie wizyta w Akademii, która przyciąga odwiedzających głównie ze względu na wyjątkową kolekcję gigantycznych rzeźb Michała Anioła, w tym rzeźby czterech Niewolników i wielkiego posągu Dawida. Na uwagę zasługuje specjalna kolekcja instrumentów muzycznych, w tym kilka cennych rękodzieł Stradivariusa. Cena 85 EUR (realizowana przy min. 8 osobach, cena obejmuje przejazd, bilety do muzeów, przewodnika z j.polskim w Galerii Ufizzi).
Dzień 8 | MONTECATINI TERME - WARSZTATY KULINARNE (fakultatywnie)
Wypoczynek w kurorcie Montecatini Terme. Fakultatywnie udział w warsztatach kulinarnych w regionie Chianti. Przejazd malowniczymi wzgórzami, z charakterystycznym dla Toskanii krajobrazem winnic, gajów oliwnych, średniowiecznych zamków i domostw położonych wśród smukłych cyprysów do jednej z miejscowych winnic. Podczas lekcji gotowania każdy z uczestników przygotowuje zestaw dań kuchni toskańskiej i włoskiej na bazie tradycyjnych, sekretnych przepisów w asyście zawodowego, miejscowego kucharza. W trakcie zajęć wykorzystywane są wysokiej, jakości składniki – świeże warzywa, mięsa i przetwory mleczne dostarczane przez lokalnych, certyfikowanych dostawców. Przyrządzony własnoręcznie posiłek, na który składają się wybrane spośród menu dania (przekąska, pierwsze danie, drugie danie, przystawka i deser) jest na zakończenie serwowany i spożywany przy wspólnym stole. Posiłkowi może towarzyszyć degustacja produkowanego w winnicy wina i oliwy. Cena 80-110 EUR (w zależności od ilości chętnych, obejmuje przejazd, warsztaty z degustacją).
Dzień 9 |
Transfer na lotnisko. Przelot do Polski.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
DODATKOWE OPŁATY
Na bilety wstępu do wymienionych w programie obiektów, taksy, opłaty wjazdowe, zwyczajowe opłaty i napiwki należy przeznaczyć ok. 170 EUR (wg cen na 01.08.2020).
WYCIECZKI FAKULTATYWNE
Zapisy na wycieczki fakultatywne przyjmowane są w biurze przy podpisaniu umowy, a najpóźniej na 35 dni przed wyjazdem. Płatność w PLN z II ratą.
ZAJMOWANIE MIEJSC W AUTOKARZE
Zajmowanie miejsc w autobusie wg kolejności podpisania umowy.
Rezerwuj online