UZBEKISTAN (+ wyprawa na pustynię) 2019

Najatrakcyjniejszy z krajów Azji Środkowej, uznawany za perłę Orientu. Śladami Marco Polo, Timura, Czyngis-chana. Słynne miasta – dawne oazy na trasie karawan – Samarkanda, Buchara i Chiwa. Przygoda na pustyni – safari na wielbłądach, wieczór przy ognisku, noc w jurtach. Atrakcyjne wyroby rękodzieła, oryginalne pamiątki. Bazary z egzotycznymi owocami i przyprawami.
20-09 - 30-09-2019
8200
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
 • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
 • przelot wewnętrzny,
 • przejazd ekspresowym pociągiem na trasie Samarkanda – Taszkent,
 • przejazdy klimatyzowanym autokarem/mikrobusem,
 • 10 noclegów; zakwaterowanie w hotelach 3*/4*, pokoje 2-os. z łazienkami. Hotele nowoczesne lub o tradycyjnym wystroju. W Chiwie noc w tradycyjnej medresie, przekształconej w hotel, w sercu starego miasta. W Bucharze noc w hotelu w centrum historycznym miasta. Dopłata do pokoju 1-os. 650 PLN; na pustyni 1 nocleg w jurtach 4 os., sanitariat na zewnątrz,
 • 9 śniadań, 2 obiady (w tym piknik z degustacją ryb), 9 kolacji – w tym

  kolację z występem folklorystycznym w Chiwie,

  kolację w tradycyjnym domostwie w Bucharze,

  kolację z występem folklorystycznym nad jeziorem Ajdar-kul,

  kolację w domu tadżyckiej rodziny w Samarkandzie,

 • występ folklorystyczny i pokaz mody w Bucharze,
 • pokaz pieczenia chleba w prywatnym domu w Chiwie,
 • zwiedzanie warsztatów rzemieślniczych w Bucharze (wyrób szachów, marionetek, jedwabiu),
 • przejażdżkę wielbłądem po pustyni,
 • wizytę w fabryce dywanów,
 • opiekę polskiego pilota,
 • usługi lokalnych przewodników,
 • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 |
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Uzbekistanu.
Dzień 2 | TASZKENT
Przylot do Taszkentu, stolicy Uzbekistanu. Zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek. Po śniadaniu przejazd przez plac Niepodległości, Timura i Teatru-Opery. Zwiedzanie serca miasta – zespołu Khast-Imam z medresą Barak Khan, meczetem Tellya Sheikh oraz mauzoleum Abu Kaffal Chachi z XVI w. Tutejsza biblioteka szczyci się najstarszą na świecie księgą Koranu w VII w., która należała do Osmana, trzeciego kalifa islamu. Ogromy tom zawierający 353 strony został zdobyty przez Timura w trakcie podboju Mezopotamii. Przejazd pod medresę Kukeldash, najsłynniejszą z 17 szkół koranicznych stolicy. Spacer po Chorsu, największym bazarze nie tylko Taszkentu, ale i Azji Środkowej. Wizyta w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, znajdującym się w byłej rezydencji carskiego dyplomaty, z m.in. piękną kolekcją rzemiosła i haftowanych makat „suzanne”. Postój przy kościele katolickim, gdzie stoi obelisk poświęcony żołnierzom armii gen. Andersa. Transfer na lotnisko i wylot do Urgenczu/Chiwy. Kolacja.
Dzień 3 | CHIWA
Zwiedzanie liczącej ponad 2,5 tys. lat Chiwy, dawnej stolicy regionu Chorezmu znanego z kwitnącego aż do początku XX w. handlu niewolnikami. Otoczone potężnym murem z gliny o długości 2 km średniowieczne stare miasto stanowi unikatowy, niezwykle harmonijny zespół architektoniczny. Odrestaurowane w latach 60. XX wieku gliniane domy zachowały swój średniowieczny wygląd. Spacer wąskimi uliczkami, przy których stoją zabytki – cytadela Kunja Ark, medresa Mohammed Amin Khan, mauzoleum Sayid Alauddin, meczet Djuma, mauzoleum Pakhlavan-Mahmud i inne. Dziedziniec haremu w pałacu Tash Hauli zachwyca swoją wyjątkowo piękną niebieską mozaiką. Czas wolny na bazarze. Podglądanie, jak w lokalnym domostwie piecze się lepioczki, chleb w formie okrągłych podpłomyków. Dla chętnych – fakultatywnie – objazd Starego Miasta Chiwy, wzdłuż murów obronnych, na rowerach (cena ok. 12 USD od osoby). Dla chętnych – fakultatywnie – wejście na taras wieży strażniczej Ak Cheikh Bobo z XII w. skąd o zachodzie słońca roztacza się wspaniała panorama starego miasta (cena ok. 2 USD od osoby). Kolacja w restauracji obok minaretu Islam Khodja oraz atrakcyjny występ folklorystyczny – pieśni i tańce z regionu Chorezmu. Degustacja regionalnego dania “shivet oshi”, domowego makaronu perfumowanego koperkiem, podawanego z mięsem i jarzynami. Noc w tradycyjnej medresie przekształconej w hotel.
Dzień 4 | CHIWA – BUCHARA
Przejazd do Buchary przez pustynię Kyzył-kum, drogą prowadzącą częściowo wzdłuż rzeki Amu-daria. Drogą tą od V w. p.n.e. aż do XV w. podążały niezmiennie karawany Jedwabnego Szlaku. Ten jedyny w swoim rodzaju trakt handlowy stopniowo zamarł po odkryciu drogi morskiej przez Vaso da Gama. Po drodze postoje przy rzece Amu-daria, przy plantacjach bawełny i w przydrożnej kawiarni. Kolacja z degustacja zupy „Balaza” oraz „manty”, rodzaj tutejszych pierożków przygotowanych na parze. Wieczorny spacer po starym mieście.
Dzień 5 | BUCHARA
Zwiedzanie miasta Buchara. Imponujący zespół architektoniczny Poi-Kalon, zachwycający harmonią kształtów i kolorów, z widocznym zewsząd minaretem z XI w. Wizyta w szkołach koranicznych – medresach Ulugh Beg z XV w. i Abdul-Aziz Khan z XVII w. Zwiedzanie kompleksu Lyabi Hauz z medresą Kukeldash i Nodir Divan Beghi oraz dawną rezydencją derwiszów Kanaka. Niedaleki meczet Magoki Attari nosi znamiona epok Zoroastrian i buddyjskiej. Przejazd pod oryginalny meczet Bolo-Hauz z imponującymi, drewnianymi kolumnami, dominująca nad miastem cytadela Ark – dawna rezydencja emirów Buchary, mauzoleum Chaschma-Ajub ze źródełkiem o cudownych właściwościach, mauzoleum Samanidów z IX w., uznawane za perłę architektury muzułmańskiej. Następnie wizyta w niewielkiej medresie o czterech minaretach – Chor Minor. Odpoczynek przy herbacie i zwiedzanie prywatnego domu z pięknym, oryginalnym wnętrzem z XIX w. (obecnie muzeum). Spacer po bazarze, pod kopułami handlowego pasażu z XVI w., obfitującego we wszelkiego rodzaju wyroby rzemieślnicze i pamiątki. Zwiedzanie ośrodka sztuki i rzemiosła w starym karawanseraju. Dla chętnym masaż, herbata i odpoczynek w zabytkowym hammamie (łaźnia) z XVI w. (cena ok. 17 USD od osoby). Kolacja.
Dzień 6 | BUCHARA
Wycieczka za miasto i zwiedzanie letniej rezydencji emirów Buchary Sitorai-Mokhi-Khossa oraz mauzoleum mędrca sufizmu Bahauddin Naqshband Bukhari, miejsca pielgrzymek muzułmanów z całego świata. Zwiedzanie synagogi. Spacer po placu Lyabi Khauz; kawiarenki wokół fontanny są ulubionym miejscem spotkań mieszkańców Buchary. Wizyta w atelier szachów, marionetek i jedwabiu. Czas wolny. Występ folklorystyczny na dziedzińcu medresy Nadir Divan Begi oraz pokaz mody, łączącej tradycyjne motywy i materiały w nowoczesne kreacje. Kolacja w tradycyjnym domostwie z degustacją świątecznego dania „Navruz”, podawanego w glinianych miseczkach.
Dzień 7 | GIZDUVAN (pustynia) – NURATA – AJDAR-KUL
Przejazd do Gizduvan i wizyta w atelier z ciekawą kolekcją ceramiki z różnych regionów. Krótki postój w Navoi, na polskim cmentarzu wojennym. Przejazd do Nuraty, małej miejscowości będącej miejscem pielgrzymek muzułmanów. Krótkie zwiedzanie meczetów oraz pozostałości fortu Aleksandra Wielkiego. Pielgrzymi wyjeżdżają stąd zaopatrzeni w wodę z cudownego źródła. Obiad w lokalnym domostwie lub w restauracji. Przejazd nad brzeg malowniczego jeziora Ajdar-kul. Zakwaterowanie w jurtach nad brzegiem jeziora. Kolacja (poczęstunek – lokalna wódka) z występem folklorystycznym. Nocleg w jurtach (1 noc), tradycyjnych, okrągłych namiotach nomadów (łóżka, tradycyjny wystrój).
Dzień 8 | AJDAR-KUL – SAMARKANDA
Wczesnym rankiem 20-minutowe safari na wielbłądach. Odpoczynek i dla chętnych kąpiel w jeziorze (w zależności od pogody). Piknik z degustacją ryb. Po południu przejazd do Samarkandy szeroką doliną stepową otoczoną górami. Po przyjeździe wizyta w polskim kościele. Kolacja z degustacją baraniny, lokalnego przysmaku.
Dzień 9 | SAMARKANDA
Zwiedzanie Samarkandy, stolicy imperium Timura. Ten okrutny najeźdźca, zwany też Tamerlanem i Żelaznym Emirem, z podbitych krajów sprowadzał do Samarkandy najlepszych artystów i rzemieślników, by zbudować tu stolicę na miarę swoich ambicji. Plac Registan otoczony jest trzema imponującymi medresami z XV-XVII wieku – Ulugh Beg, Tillia Kori i Shir Dor. Zwiedzanie pozostałości obserwatorium astronomicznego Ulugh Bega, wnuka Timura. Przejazd na wzgórze Afrosiab, gdzie trwają wykopaliska archeologiczne; wizyta w muzeum, którego dumą jest unikatowy fresk z VII w. Zwiedzanie mauzoleum Gur Emira, miejsca spoczynku Timura i jego potomków. Wspaniałe, bogato złocone wnętrze z XIV-XV wieku z marmuru i onyksu, zachwyca swoją finezją. Epitaf Timura jest wykonany z zielonego nefrytu. Dla chętnych – fakultatywnie – degustacja krajowych win i koniaku w centrum wina „Havrienko” (cena ok. 10 USD od osoby). Kolacja w domu tadżyckiej rodziny i okazja do spróbowania tradycyjnej potrawy Azji Środkowej „plov” zwanej też „pilaf”.
Dzień 10 | SAMARKANDA – TASZKENT
Dalszy ciąg zwiedzania Samarkandy. Wizyta w meczecie z XV wieku, który Timur wystawił swojej ukochanej żonie Bibi Khanum. Następnie spacer po pobliskim bazarze, gdzie kupcy handlują lokalnymi warzywami i owocami, przyprawami oraz typowymi dla Uzbekistanu wyrobami ludowego rękodzieła. Przejście aleją pięknie zdobionych kilkunastu monumentalnych nagrobków w nekropolii Shah-i-Zinda z epoki Timura. Znajdziemy tu przykłady najpiękniejszej ceramiki emaliowanej w Azji Środkowej. Wizyta w manufakturze dywanów Khudjum. Wieczorem przejazd do Taszkentu pociągiem ekspresowym. Kolacja i zakwaterowanie w hotelu.
Dzień 11 |
Wcześnie rano transfer na lotnisko. Wylot do Europy. Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
PASZPORT - WIZA
Przy zapisie na wycieczkę do umowy należy dołączyć kolorowy skan paszportu (strona ze zdjęciem). Paszport musi być ważny co najmniej pół roku po zakończeniu wycieczki oraz posiadać min. 1 stronę wolną. Od 1 lutego 2019 roku obywatele Polski mogą odwiedzić Uzbekistan w celach turystycznych bez wizy.
NOCLEG W JURTACH
Jeden nocleg w jurtach nomadów – jurty 4-os., z łóżkami, pościelą, o tradycyjnym wystroju. Blok sanitarny z 4 prysznicami i 4 WC. Jurty są zaopatrzone w elektryczność. Potrzebne będą sweter czy polar (noce na pustyni bywają chłodne) oraz ręcznik, ewentualnie latarka.
BILETY WSTĘPU
Na bilety wstępu do zwiedzanych obiektów należy przeznaczyć ok. 80 USD.
DODATKOWE OPŁATY
W niektórych obiektach zabytkowych pobierana jest opłata za fotografowanie – ok. kilku USD.

Na podatek turystyczny należy zabrać ze sobą ok. 57 USD.
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki dla przewodników lokalnych sugerujemy przeznaczyć ok. 40 USD.
Rezerwuj online