UZBEKISTAN (+ wyprawa na pustynię) 2021

Najatrakcyjniejszy z krajów Azji Środkowej, uznawany za perłę Orientu. Śladami Marco Polo, Timura, Czyngis-chana. Słynne miasta – dawne oazy na trasie karawan – Samarkanda, Buchara i Chiwa. Przygoda na pustyni – safari na wielbłądach, noc w jurtach. Atrakcyjne wyroby rękodzieła, oryginalne pamiątki. Bazary z egzotycznymi owocami.
22-04 - 02-05-2021
8003
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
 • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
 • przelot wewnętrzny,
 • przejazd ekspresowym pociągiem na trasie Samarkanda – Taszkent,
 • przejazdy klimatyzowanym autokarem/mikrobusem,
 • 10 noclegów; zakwaterowanie w hotelach 3*/4*, pokoje 2-os. z łazienką; dopłata do pokoju 1-os. 650 PLN (oprócz jurt). Hotele nowoczesne lub o tradycyjnym wystroju; na pustyni 1 nocleg w jurtach 4 os. (sanitariat na zewnątrz),
 • 9 śniadań, 2 obiady, 9 kolacji – w tym

 • - kolację z występem folklorystycznym w Chiwie,

 • - kolację w tradycyjnym domostwie w Bucharze,

 • - kolację z występem folklorystycznym nad jeziorem Ajdar-kul,

 • - kolację w domu tadżyckiej rodziny w Samarkandzie,
 • występ folklorystyczny w Bucharze,
 • pokaz pieczenia chleba w Chiwie,
 • zwiedzanie warsztatów rzemieślniczych w Bucharze (wyrób szachów, marionetek, jedwabiu),
 • przejażdżkę wielbłądem po pustyni,
 • wizytę w fabryce dywanów,
 • opiekę polskiego pilota,
 • usługi lokalnych przewodników,
 • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 |
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Uzbekistanu.
Dzień 2 | TASZKENT
Przylot do Taszkentu, stolicy Uzbekistanu. Zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek. Po śniadaniu przejazd przez plac Niepodległości, Timura i Teatru-Opery. Zwiedzanie serca miasta – zespołu Khast-Imam z medresą Barak Khan, meczetem Tellya Sheikh oraz mauzoleum Abu Kaffal Chachi z XVI w. Tutejsza biblioteka szczyci się najstarszą na świecie księgą Koranu z VII w., która należała do Osmana, trzeciego kalifa islamu. Ogromy tom zawierający 353 strony został zdobyty przez Timura w trakcie podboju Mezopotamii. Przejazd pod medresę Kukeldash, najsłynniejszą z 17 szkół koranicznych stolicy. Spacer po Chorsu, największym bazarze nie tylko Taszkentu, ale i Azji Środkowej. Wizyta w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, znajdującym się w byłej rezydencji carskiego dyplomaty, z m.in. piękną kolekcją rzemiosła i haftowanych makat „suzanne”. Postój przy kościele katolickim, gdzie stoi obelisk poświęcony żołnierzom armii gen. Andersa. Kolacja.
Dzień 3 | CHIWA
Transfer na lotnisko i wylot do Urgenczu/Chiwy. Zwiedzanie liczącej ponad 2,5 tys. lat Chiwy, dawnej stolicy regionu Chorezmu znanego z kwitnącego aż do początku XX w. handlu niewolnikami. Otoczone potężnym murem z gliny o długości 2 km średniowieczne stare miasto stanowi unikatowy, niezwykle harmonijny zespół architektoniczny. Odrestaurowane w latach 60. XX wieku gliniane domy zachowały swój średniowieczny wygląd. Spacer wąskimi uliczkami, przy których stoją zabytki – cytadela Kunja Ark, medresa Mohammed Amin Khan, mauzoleum Sayid Alauddin, meczet Djuma, mauzoleum Pakhlavan-Mahmud i inne. Dziedziniec haremu w pałacu Tash Hauli zachwyca swoją wyjątkowo piękną niebieską mozaiką. Wizyta w atelier rzeźby w drewnie i w atelier dywanów. Czas wolny na bazarze. Podglądanie jak piecze się lepioczki – chleb w formie okrągłych podpłomyków. Dla chętnych – fakultatywnie – objazd Starego Miasta Chiwy, wzdłuż murów obronnych, na rowerach (cena ok. 12 USD od osoby). Dla chętnych – fakultatywnie – wejście na taras wieży strażniczej Ak Cheikh Bobo z XII w. skąd o zachodzie słońca roztacza się wspaniała panorama starego miasta (cena ok. 3 USD od osoby). Kolacja oraz atrakcyjny występ folklorystyczny – pieśni i tańce z regionu Chorezmu. Degustacja regionalnego dania “shivet oshi”, domowego makaronu perfumowanego koperkiem, podawanego z mięsem i jarzynami.
Dzień 4 | CHIWA - BUCHARA
Przejazd do Buchary przez pustynię Kyzył-kum, drogą prowadzącą częściowo wzdłuż rzeki Amu-daria. Drogą tą od V w. p.n.e. aż do XV w. podążały niezmiennie karawany Jedwabnego Szlaku. Ten jedyny w swoim rodzaju trakt handlowy stopniowo zamarł po odkryciu drogi morskiej przez Vasco da Gama. Po drodze postoje przy rzece Amu-daria i w przydrożnej kawiarni. Kolacja z degustacją zupy „Balaza” oraz „manty”, rodzaj tutejszych pierożków przygotowanych na parze. Wieczorny spacer po starym mieście.
Dzień 5 | BUCHARA
Zwiedzanie miasta Buchara. Imponujący zespół architektoniczny Poi-Kalon, zachwycający harmonią kształtów i kolorów, z widocznym zewsząd minaretem z XI w. Wizyta w szkołach koranicznych – medresach Ulugh Beg z XV w. i Abdul-Aziz Khan z XVII w. Zwiedzanie kompleksu Lyabi Hauz z medresą Kukeldash i Nodir Divan Beghi oraz dawną rezydencją derwiszów Kanaka. Niedaleki meczet Magoki Attari nosi znamiona epok Zoroastrian i buddyjskiej. Przejazd pod oryginalny meczet Bolo-Hauz z imponującymi, drewnianymi kolumnami, dominująca nad miastem cytadela Ark – dawna rezydencja emirów Buchary, mauzoleum Chaschma-Ajub ze źródełkiem o cudownych właściwościach, mauzoleum Samanidów z IX w., uznawane za perłę architektury muzułmańskiej. Następnie wizyta w niewielkiej medresie o czterech minaretach – Chor Minor. Odpoczynek przy herbacie i zwiedzanie prywatnego domu z pięknym, oryginalnym wnętrzem z XIX w. (obecnie muzeum). Spacer po bazarze, pod kopułami handlowego pasażu z XVI w., obfitującego we wszelkiego rodzaju wyroby rzemieślnicze i pamiątki. Zwiedzanie ośrodka sztuki i rzemiosła w starym karawanseraju. Dla chętnym masaż, herbata i odpoczynek w zabytkowym hammamie (łaźnia) z XVI w. (cena ok. 20 USD od osoby). Kolacja.
Dzień 6 | BUCHARA
Wycieczka za miasto i zwiedzanie letniej rezydencji emirów Buchary Sitorai-Mokhi-Khossa oraz mauzoleum mędrca sufizmu Bahauddin Naqshband Bukhari, miejsca pielgrzymek muzułmanów z całego świata. Zwiedzanie synagogi. Spacer po placu Lyabi Khauz; kawiarenki wokół fontanny są ulubionym miejscem spotkań mieszkańców Buchary. Wizyta w atelier szachów, marionetek i jedwabiu. Czas wolny. Występ folklorystyczny na dziedzińcu medresy Nadir Divan Begi. Kolacja w tradycyjnym domostwie z degustacją świątecznego dania „Navruz”, podawanego w glinianych miseczkach.
Dzień 7 | GIZDUVAN (pustynia) - NURATA - AJDAR-KUL
Przejazd do Gizduvan i wizyta w atelier z ciekawą kolekcją ceramiki z różnych regionów. Krótki postój w Navoi, na polskim cmentarzu wojennym. Przejazd do Nuraty, małej miejscowości będącej miejscem pielgrzymek muzułmanów. Krótkie zwiedzanie meczetów oraz pozostałości fortu Aleksandra Wielkiego. Pielgrzymi wyjeżdżają stąd zaopatrzeni w wodę z cudownego źródła. Obiad w lokalnym domostwie lub w restauracji. Przejazd nad brzeg malowniczego jeziora Ajdar-kul. Zakwaterowanie w jurtach nad brzegiem jeziora. Kolacja (poczęstunek – lokalna wódka) z występem folklorystycznym. Nocleg w jurtach (1 noc), tradycyjnych, okrągłych namiotach nomadów (łóżka, tradycyjny wystrój).
Dzień 8 | AJDAR-KUL - SAMARKANDA
Wczesnym rankiem 20-minutowe safari na wielbłądach. Odpoczynek i dla chętnych kąpiel w jeziorze (w zależności od pogody). Obiad. Po południu przejazd do Samarkandy szeroką doliną stepową otoczoną górami. Po przyjeździe wizyta w polskim kościele. Kolacja z degustacją baraniny, lokalnego przysmaku.
Dzień 9 | SAMARKANDA
Zwiedzanie Samarkandy, stolicy imperium Timura. Ten okrutny najeźdźca, zwany też Tamerlanem i Żelaznym Emirem, z podbitych krajów sprowadzał do Samarkandy najlepszych artystów i rzemieślników, by zbudować tu stolicę na miarę swoich ambicji. Plac Registan otoczony jest trzema imponującymi medresami z XV-XVII wieku – Ulugh Beg, Tillia Kori i Shir Dor. Zwiedzanie pozostałości obserwatorium astronomicznego Ulugh Bega, wnuka Timura. Przejazd na wzgórze Afrosiab, gdzie trwają wykopaliska archeologiczne; wizyta w muzeum, którego dumą jest unikatowy fresk z VII w. Zwiedzanie mauzoleum Gur Emira, miejsca spoczynku Timura i jego potomków. Wspaniałe, bogato złocone wnętrze z XIV-XV wieku z marmuru i onyksu, zachwyca swoją finezją. Cenotaf Timura jest wykonany z zielonego nefrytu. Dla chętnych – fakultatywnie – degustacja krajowych win i koniaku w centrum wina „Havrienko” (cena ok. 16 USD od osoby). Kolacja w domu tadżyckiej rodziny i okazja do spróbowania tradycyjnej potrawy Azji Środkowej „plov” zwanej też „pilaf”.
Dzień 10 | SAMARKANDA - TASZKENT
Dalszy ciąg zwiedzania Samarkandy. Wizyta w meczecie z XV wieku, który Timur wystawił swojej ukochanej żonie Bibi Khanum. Następnie spacer po pobliskim bazarze, gdzie kupcy handlują lokalnymi warzywami i owocami, przyprawami oraz typowymi dla Uzbekistanu wyrobami ludowego rękodzieła. Przejście aleją pięknie zdobionych kilkunastu monumentalnych nagrobków w nekropolii Shah-i-Zinda z epoki Timura. Znajdziemy tu przykłady najpiękniejszej ceramiki emaliowanej w Azji Środkowej. Wizyta w manufakturze dywanów Khudjum. Wieczorem przejazd do Taszkentu pociągiem ekspresowym. Kolacja i zakwaterowanie w hotelu.
Dzień 11 |
Wcześnie rano transfer na lotnisko. Wylot do Europy. Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
PASZPORT
Przy zapisie na wycieczkę do umowy należy dołączyć kolorowy skan paszportu (strona ze zdjęciem). Paszport musi być ważny co najmniej pół roku po zakończeniu wycieczki oraz posiadać min. 1 stronę wolną. Od 1 lutego 2019 roku obywatele Polski mogą odwiedzić Uzbekistan w celach turystycznych bez wizy.
NOCLEG W JURTACH
Jeden nocleg w jurtach nomadów – jurty 4-os., z łóżkami, pościelą, o tradycyjnym wystroju. Blok sanitarny z 4 prysznicami i 4 WC. Jurty są zaopatrzone w elektryczność. Potrzebne będą sweter czy polar (noce na pustyni bywają chłodne) oraz ręcznik, ewentualnie latarka.
DODATKOWE OPŁATY
W niektórych obiektach zabytkowych pobierana jest opłata za fotografowanie – ok. kilku USD.
Na bilety wstępu do zwiedzanych obiektów należy przeznaczyć ok. 80 USD.
Na podatek turystyczny należy zabrać ze sobą ok. 34 USD.
Na zwyczajowe napiwki sugerujemy przeznaczyć ok. 40 USD.
Rezerwuj online