WĘGRY
BUDAPESZT – SZENTENDRE – WYSZEHRAD – ESZTERGOM 2021


Budapeszt pełen kontrastów nosi w sobie dziedzictwo rzymskiego Aquincum i średniowiecznej Budy. Zachwyca XIX-wieczna zabudowa, oczarowuje Dunaj, przyciągają termalne źródła i tętniące życiem bulwary. Szentendre - unikatowe miasto artystów. Dawna stolica Węgier - Wyszehrad. Malowniczo położony nad Dunajem Esztergom.
28-04 - 02-05-2021
3690
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej lub tanimi liniami lotniczymi,
  • przejazdy klimatyzowanym turystycznym autokarem/mikrobusem,
  • 4 noclegi; zakwaterowanie w hotelach 3* (lokalnej kategorii), pokoje 2-os., dopłata do pokoju 1-os. 390 PLN,
  • 4 śniadania, 4 kolacje w tym

    - kolacja z muzyką węgierską w tradycyjnej węgierskiej Csardzie,

  • wyjazd kolejką na Górę Zamkową,
  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi lokalnych przewodników (w dniu 2,3,4),
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 | BUDAPESZT
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Budapesztu. Góra Gellerta swoją nazwę zawdzięcza postaci św. Gerarda (po węgiersku Gellert) – biskupowi żyjącemu w XI w. Jak głosi legenda Gellerta pojmali poganie i w zamkniętej beczce zepchnęli z góry do Dunaju. Dzisiaj w tym miejscu stoi monumentalna statua Gellerta. Na wzgórzu obok zbudowanej przez Austriaków cytadeli znajduje się pomnik Wyzwolenia, zwany budapesztańską Statuą Wolności. Stąd rozpościera się piękny widok na stolicę Węgier.
Wieczorem rejs po Dunaju, podczas którego można zobaczyć Budapeszt w innej, wieczornej, niepowtarzalnej atmosferze podziwiając wspaniałe zabytki z pokładu statku wycieczkowego.
Dzień 2 | BUDAPESZT
Wjazd na Górę Zamkową uruchomioną w 1870 r. kolejką należącą do najpiękniejszych elementów panoramy miasta. Naprzeciwko głównej bramy wejściowej na zamek stoi Pałac Sándora, oficjalna siedziba Prezydenta Węgier. Współczesny pałac królewski to rozległy kompleks gmachów zgrupowanych wokół trzech dziedzińców. W poszczególnych skrzydłach budynków znajdują się  m.in. Węgierska Galeria Narodowa, Muzeum Sztuki Współczesnej, Biblioteka Narodowa. Na jednym z dziedzińców można podziwiać wykonaną z brązu w 1904 r. studnię króla Macieja. Spacer po budapesztańskiej starówce. Nad placem Trójcy Świętej dominuje strzelista, koronkowa sylwetka kościoła Macieja (wejście płatne, możliwe gdy w świątyni nie ma mszy lub uroczystości). Malowidła we wnętrzu oraz witraże są dziełem wybitnych artystów węgierskich. Na tyłach kościoła Macieja znajdują się tzw. Baszty Rybackie, a przed nimi stoi konny pomnik króla Stefana Świętego, patrona Węgier. W północnej części Góry Zamkowej, na lewo od Bramy Wiedeńskiej rozciąga się plac św. J. Kapistrana, na którym uwagę przyciąga kościół św. Marii Magdaleny. Wieczorem w tradycyjnej węgierskiej Csardzie kolacja z muzyką węgierską.
Dzień 3 | BUDAPESZT
Plac Bohaterów, zwany również Milenijnym, powstał z okazji tysiąclecia państwa węgierskiego. Uwagę zwraca stojąca tutaj 36-metrowa kolumna zwieńczona postacią Archanioła Gabriela trzymającego koronę węgierską. U podnóża prostokątna płyta to Grób Nieznanego Żołnierza. W tle pomnika widnieje półkolista kolumnada z posągami bohaterów narodowych. Spacer po ulubionym miejscu mieszkańców – Parku Miejskim, w którym stoi Zamek Vadahunyad.
Reprezentacyjna ulica Pesztu Andrassy prowadzi od Palcu Bohaterów w kierunku Dunaju. Po obu stronach alei znajdują się kamienice i pałace z przewagą stylu eklektycznego i historyzmu m.in. neorenesansowy gmach Opery Państwowej, budynki Muzeum Totalitaryzmu, Instytutu Baletowego. Na skraju dzielnicy rządowej wznosi się gigantyczna bazylika św. Stefana. Wnętrze zachwyca mnogością kolorów i licznymi zdobieniami, które zostały stworzone przez najważniejszych węgierskich artystów XX w. Największą atrakcję stanowi kaplica Świętej Prawicy z najsłynniejszą węgierską relikwią - zmumifikowaną ręką świętego króla Stefana. Pośrodku Kossuth ter, jednego z największych placów Budapesztu wznosi się koronkowa sylwetka Parlamentu. Gmach jest siedzibą Zgromadzenia Narodowego oraz instytucji rządowych. Po zwiedzaniu pięknej stolicy będzie możliwość relaksu w jednym z kompleksów z basenami termalnymi. Budapeszt to jedyna europejska stolica mająca status uzdrowiska. Już w czasach rzymskich istniało tu kilka term, a w średniowieczu osada zwana „gorące źródło”, na której terenie zakon szpitalników św. Jan założył łaźnie i szpital. Dzisiaj w stolicy Węgier można wybierać z oferty zarówno najstarszych kąpielisk termalnych w budynkach wzniesionych jeszcze przez Turków w XVI w., jak i również nowoczesnych kompleksów takich jak Aquaworld Water Empire przy hotelu Ramada.
Dzień 4 | SZENTENDRE – WYSZEHRAD – ESZTERGOM
Szentendre położone u stóp wzgórz wznoszących się nad leniwie płynącą rzeką jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Zakolu Dunaju. Wzdłuż wąskich i stromych uliczek stoją malutkie domki z zielonymi, otoczonymi murami podwórkami, bardzo przypominające śródziemnomorskie miasteczka. Spacer po zabytkowym centrum m.in. Rynek z pokrytym ikonami krucyfiksem pośrodku oraz barokowymi kamieniczkami, w których działają restauracje, kawiarnie i sklepiki z pamiątkami. W najpiękniejszym punkcie Zakola Dunaju leży miasteczko Wyszehrad – dawniej rezydencja największego władcy renesansowych Węgier, Macieja Korwina, panującego w XV w. Znane z historii jako miejsce zjazdów królów Węgier, Czech i Polski, które odbywały się tu w XIV wieku. Zjazdy odbywały się w Pałacu Królewskim, z którego do dzisiejszych czasów przetrwały tylko ruiny. Z daleka widać usytuowaną nieopodal rzeki, masywną XIII-wieczną Wieżę Salomona, należącą do średniowiecznych fortyfikacji. Wyżej, na szczycie stromego wzgórza wznoszącego się 350 m nad Dunajem widnieją ruiny okazałej twierdzy z XIII w.
Kolejnym malowniczo położonym nad meandrem Dunaju miastem jest Esztergom z górującą monumentalną bryłą bazyliki. Największa i najważniejsza świątynia katolicka na Węgrzech, klasyczna budowla o kopule wysokiej na 100 m, stanęła w miejscu wcześniejszego XII-wiecznego kościoła św. Wojciecha, zniszczonego podczas walk z Turkami. Najcenniejszym dziełem sztuki w świątyni jest renesansowa kaplica Bakocza należąca niegdyś do kościoła św. Wojciecha.
Dzień 5 |
Wylot do Polski.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
DODATKOWE OPŁATY
Na bilety wstępu należy przeznaczyć 4300 HUF (ceny z VIII 2020).

Na wstęp na baseny termalne od 2000 HUF/2 godz.

Napoje do kolacji dodatkowo płatne.
Rezerwuj online