WŁOCHY – Toskania 2018

Antyczny Rzym z Koloseum. Wypoczynek w znanym uzdrowisku Montecatini. Strzeliste wieże i sklepy z rękodziełem w San Gimignano. Krzywa wieża na Placu Cudów w Pizie. Katedra Santa Maria del Fiore i most  Ponte Vecchio we Florencji. Piazza del Campo w Sienie. Wizyta w rodzinnym mieście Leonardo da Vinci. Degustacja win produkowanych w regionie Chianti. Całodzienny wypad na Elbę.
-
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe liniami rejsowymi w klasie ekonomicznej lub tanimi liniami
  • przejazdy klimatyzowanym turystycznym autobusem
  • 1 nocleg w hotelu 3* w Rzymie i 7 noclegów w hotelu 4* w Montecatini Terme, pokoje 2-osob., dopłata do pok. 1-osob. 700 PLN
  • 8 śniadań, dopłata do 8 kolacji 500 PLN
  • opiekę polskiego pilota
  • ubezpieczenie Signal Iduna ( NW, KL, bagaż)
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 | RZYM
Zbiórka na lotnisku. Wylot do Włoch. Przylot do Rzymu. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Przejazd do centrum Rzymu. Spacer na trasie – plac Hiszpański z Hiszpańskimi schodami, Via del Corso, Fontana di Trevi – jeden z symboli Rzymu. Kolacja, a następnie czas na indywidualny spacer. Powrót do hotelu na nocleg.
Dzień 2 | RZYM
Przejazd do Watykanu. Zwiedzanie bazyliki św. Piotra, chwila zadumy w kaplicy św. Sebastiana, gdzie spoczywa Jan Paweł II. Następnie zwiedzanie Rzymu Antycznego; Plac Wenecki – centrum komunikacyjne Rzymu ze stojącym centralnie budynkiem zwanym Ołtarzem Ojczyzny, stanowiącym pomnik upamiętniający zjednoczenie Włoch. Kapitol – jedno z 7 rzymskich wzgórz, na którym znajduje się pomnik wilczycy karmiącej Remusa i Romulusa; można stąd podziwiać Forum Romanum, pozostałość po antycznym centrum miasta. Koloseum – słynna arena walk gladiatorów (z zewnątrz), Łuk Konstantyna. Następnie przejazd do Toskanii. Zakwaterowanie (na 7 nocy) w hotelu w Montecatini Terme, które jest jednym z najbardziej popularnych uzdrowisk we Włoszech.  Miasto słynie ze źródeł termalnych, których właściwości były znane już w czasach rzymskich. Źródła badała m.in. Maria Skłodowska-Curie. W wolnym czasie warto skorzystać ze SPA urządzonego w termach lub wybrać się na spacer po malowniczych uliczkach.
Dzień 3 | SIENA - SAN GIMIGNANO
Przejazd do Sieny. Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miast we Włoszech. Wizyta w najważniejszym zabytku miasta - katedrze Santa Maria Assunta, z charakterystyczną biało-czarną fasadą, kryjącej we wnętrzu piękną ośmiokątną ambonę. Najsłynniejszy plac miasta to Piazza del Campo, zaprojektowany w kształcie muszli, na którym dwa razy w roku odbywa się najbardziej spektakularny festyn we Włoszech – Palio, wyścig jeźdźców konnych w strojach z XV w. Na placu znajduje się symbol miasta Torre del Mangia – 102-metrową wieżę, na której szczyt prowadzą 503 stopnie. Znajduje się tu również Pallazo Pubblico, siedziba władz miasta. Przejazd do San Gimignano. Zwiedzanie miasta rozłożonego na wzgórzu, gdzie w czasach średniowiecznej świetności było ponad sto wież. Do dziś zachowało się kilkanaście z nich. Spacer po zabytkowej starówce z Piazza del Duomo i Piazza della Cisterna. Liczne sklepy z rękodziełem, w tym piękną ceramiką i regionalnymi przysmakami, a w szczególności miejscowymi wędlinami i szynkami, zapraszają do zakupów.
Dzień 4 | PIZA - LUKKA - VINCI
Zwiedzanie Pizy. Wizyta na Placu Cudów, na którym mieści się m.in.  słynna Krzywa Wieża – wizytówka miasta i jedna z najbardziej popularnych budowli świata, która od wielu lat zabezpieczana jest przed nadmiernym przechyleniem. Zwiedzanie katedry ze wspaniałą amboną Giovanniego Pisano i tzw. lampą Galileusza, dzięki której, według legendy, uczony wymyślił swoją teorię. W skład kompleksu Placu wchodzi również okazałe baptysterium oraz cmentarz. Przejazd do Lukki, antycznej kolonii rzymskiej. Miasto otaczają potężne wspaniale zachowane renesansowe mury obronne miasta, na których mieszczą się deptaki dla pieszych, ścieżki rowerowe oraz ogrody. Spacer po mieście – Plac Amfiteatro w całości obudowany kamienicami, których bramy stanowią jednocześnie wejście na plac, , kościół San Michele in Foro, który powstał w miejscu dawnego forum rzymskiego, Casa di Puccini – dom-miejsce urodzenia Giacomo Pucciniego. Zwiedzanie katedry poświęconej św. Marcinowi Na koniec wizyta w Vinci – malowniczym mieście, w którym urodził się Leonardo da Vinci. Zwiedzanie muzeum poświęconego dziełom artysty – Museo Leonardiano.
Dzień 5 | MONTECATINI TERME - WYSPA ELBA (fakultatywnie)
Wypoczynek w kurorcie Montecatini Terme. Dla chętnych fakultatywnie całodzienna wycieczka z przewodnikiem na Elbę, miejsce zesłania cesarza Napoleona i jeden z najpiękniejszym zakątków Toskanii. Panoramiczny objazd wyspy autokarem, podczas którego można będzie podziwiać różnorodne scenerie wyspy, od piaszczystych plaż, przez skaliste zatoki, do nieprzystępnych gór. Nieodłącznym elementem zwiedzania Elby jest wizyta w Villa del Mulini – oficjalnej rezydencji Napoleona Bonaparte na wygnaniu, w której pracował i podejmował oficjalnych gości. Przejazd północnym wybrzeżem wyspy do Marciana Marina, najpiękniejszego portu na wyspie. Postój w Marina di Campo na obiad (płatny dodatkowo) i plażowanie. Spacer po Porto Azzuro, znanym kurorcie turystycznym. Cena 95 EUR (przy min. 10 osobach).
Dzień 6 | FLORENCJA
Zwiedzanie stolicy Toskanii, kolebki renesansu, nierozerwalnie związanego ze słynnym rodem Medyceuszy. Bogactwo zabytków, muzeów i galerii malarstwa sprawia, że jest to mekka koneserów i znawców sztuki. Podczas spaceru z przewodnikiem można będzie zobaczyć – plac Michała Anioła, z którego rozpościera się pocztówkowa panorama Florencji. Wizyta w katedrze Santa Maria del Fiore, która do dziś jest symbolem bogactwa i potęgi Florencji w XIII i XIV w. zachwyca piękną, jasną i bardzo ozdobną fasadą. Dzwonnica Giotta i baptysterium ze słynnymi drzwiami wschodnimi, które Michał Anioł nazywał Wrotami Raju. Umieszczone na nich płaskorzeźby uważane są za pierwsze dzieła renesansu. Następnie plac Signoria, który dzięki zgromadzonym na nim posągom i rzeźbom, stanowi swoistą galerię pod gołym niebem. Palazzo Vecchio – ratusz florencki, z charakterystyczną asymetryczna wieżą i słynnym medalionem z lwami na fasadzie głównej (z zewnątrz). Ponte Vecchio, zwany mostem złotników, wizytówka Florencji. Najstarszy most na rzece Arno, od początku zabudowany sklepami i warsztatami, dziś przede wszystkim siedziby florenckich jubilerów. Dla turystów to wspaniały punkt widokowy na miasto i rzekę. Na koniec wizyta w kościele Santa Croce, który zyskał miano „włoskiego Panteonu”, kryjącego grobowce wielu słynnych osobistości, m.in. Michała Anioła, Galileusza, Machiavelliego.
Dzień 7 | MONTECATINI TERME - FLORENCKIE MUZEA (fakultatywnie)
Wypoczynek w kurorcie Montecatini Terme. Dla miłośników sztuki, fakultatywnie, dzień poświęcony na dwa najciekawsze florenckie muzea. Zwiedzanie z przewodnikiem światowej sławy Galerii Uffizi. Jej zbiory to, przede wszystkim, kolekcja rodu Medyceuszy, którzy przez wieki gromadzili w niej, zamawiane u wielkich mistrzów, dzieła. Najsłynniejsze z nich to „Narodziny Wenus” Botticellego, „Święta Rodzina” Michała Anioła, „Zwiastowanie” Leonarda da Vinci, czy „Madonna ze szczygłem” Rafaela. Następnie wizyta w Akademii, która przyciąga odwiedzających głównie ze względu na wyjątkową kolekcję gigantycznych rzeźb Michała Anioła, w tym rzeźby czterech Niewolników i wielkiego posągu Dawida. Na uwagę zasługuje specjalna kolekcja instrumentów muzycznych, w tym kilka cennych rękodzieł Stradivariusa. Cena 75 EUR (przy min 8 osobach).
Dzień 8 | MONTECATINI TERME - WINNICE TOSKANII (fakultatywnie)
Wypoczynek w kurorcie Montecatini Terme. Fakultatywnie wycieczka po regionie Chianti, gdzie produkuje się najlepsze wina pochodzące z Toskanii. Przejazd malowniczymi wzgórzami, z charakterystycznym dla Toskanii krajobrazem winnic, gajów oliwnych, średniowiecznych zamków i domostw położonych wśród smukłych cyprysów. Wizyta w jednej z winnic, gdzie podczas toskańskiego lekkiego obiadu można będzie degustować produkowane tam wina.  Cena 60 EUR (przy min. 8 osobach).
Dzień 9 |
Transfer na lotnisko. Przelot do Polski.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
DODATKOWE OPŁATY
Na bilety wstępu do wymienionych w programie obiektów, lokalnych przewodników (w 2., 3. i 4.dniu), taksy turystyczne w hotelach, opłaty za wjazdy do miast, komunikację miejską w Rzymie, należy przeznaczyć ok. 180 EUR.
MIEJSCA W AUTOKARZE
Zajmowanie miejsc w autokarze wg kolejności zapisu na listę uczestników.
KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA
Kolejność zwiedzania może się zmienić.