GRUZJA – ARMENIA 2019

Niezwykłe miasta wykute przed tysiącami lat w skalnym zboczu. Kościoły z początków chrześcijaństwa. Tbilisi – malowniczo położone nad rzeką Kurą. Sighnaghi – miasto otoczone murem obronnym ze wspaniałym widokiem na ośnieżone góry Kaukazu. Lokalny targ z wyrobami rękodzieła. Degustacja wyśmienitych win gruzińskich. Koncerty muzyki ludowej.
25-05 - 05-06-2019
6350
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przejazdy klimatyzowanym autokarem/mikrobusem,
  • 10 śniadań, 10 kolacji – w tym kolacja z pokazem folklorystycznym w Tbilisi,kolacja z koncertem w Erywaniu,
  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi lokalnych przewodników,
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż)
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 |
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Gruzji.
Dzień 2 | TBILISI (Gruzja)
Przylot do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek. Śniadanie. Zwiedzanie stolicy Gruzji. Na trasie spaceru po starym mieście – świątynia Metechi z XIII w., gruzińsko-prawosławna katedra Sioni z VI wieku, gdzie przechowuje się krzyż świętej Nino, dzięki której Gruzja stała się chrześcijańska. Następnie przejście do zabytkowej synagogi i najstarszej w Tbilisi bazyliki – Anchiskhati z VI wieku. Wejście na mury obronne Narikala z IV wieku, z których rozciąga się widok na miasto i rzekę Kurę (Mtkvari). Przejście w okolice Abanotubani – tradycyjnych łaźni siarkowych, mieszczących się w piwnicach o orientalnej architekturze. Zwiedzanie katedry św. Trójcy, która jest siedzibą Katolikosa Gruzji oraz Muzeum Narodowego, w którym eksponowane jest Złoto Kolchidy. Spacer reprezentacyjną aleją Rustawelego; po drodze były budynek parlamentu, opera, filharmonia oraz liczne sklepy. Wieczorem kolacja połączona z występami folklorystycznymi.
Dzień 3 | MCCHETA – STEPANCMINDA – GUDAURI
Przejazd do Mcchety, jednego z najstarszych miast kraju, które przez osiemset lat (III w. p.n.e.-V w. n.e.) było stolicą królestwa gruzińskiego. Mccheta jest religijnym ośrodkiem Gruzji – tutaj Gruzini przyjęli chrześcijaństwo (w IV w.). Zwiedzanie monastyru Jvari z VI wieku oraz katedry Sweti Cchoweli z XI wieku. Spacer odrestaurowanymi uliczkami miasta. Po południu przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną przez malownicze tereny położone nad rzeką Terek (Tergi). Przyjazd do Stepancmindy (daw. Kazbegi), otoczonej skalistymi szczytami Wielkiego Kaukazu. Zmiana pojazdu i wjazd samochodami terenowymi na szczyt góry, do zabytkowego kościoła Gergeti z XIV wieku, który stoi na wysokości 2170 m n.p.m. Przy dobrej pogodzie rozciąga się stamtąd widok na Kazbek, jeden z najwyższych szczytów Kaukazu (5047 m n.p.m.). Okazja do podziwiania majestatycznych gór. Przejazd na nocleg do Gudauri położonego na wysokości 2200 m n.p.m. Zakwaterowanie w hotelu w słynnym kurorcie i ośrodku narciarskim. Kolacja.
Dzień 4 | ANANURI – GORI – UPLISTSIKHE – KUTAISI
Wyjazd z Gudauri. Po drodze postój przy twierdzy Ananuri. Krótka przerwa w Gori, gdzie urodził się Stalin i do tej pory stoi jego rodzinny dom. Fakultatywnie – zwiedzanie Muzeum Stalina (ok. 5 USD). Następnie przejazd pod wysokie wzgórze i zwiedzanie pozostałości starożytnego miasta skalnego z VII w. p.n.e – Uplistsikhe. Tu zatrzymywały się karawany podążające Jedwabnym Szlakiem. Następnie przejazd z Gori do Kutaisi, drugiego co do wielkości miasta w Gruzji. Zakwaterowanie (na 2 noce). Kolacja.
Dzień 5 | KUTAISI
Zwiedzanie miasta Kutaisi – katedra Bagrati z XI wieku. Przejazd za miasto i postój przy klasztorze Gelati z akademią założoną przez jednego z najwybitniejszych królów Gruzji, Dawida Budowniczego (1089–1125). Podziwianie unikalnych fresków przedstawiających świętych i gruzińskich władców. Tuż za głównym wejściem do katedry Świętej Dziewicy znajduje się grób króla Dawida – zgodnie z życzeniem władcy, który także po śmierci chciał być blisko swoich poddanych, każdy wchodzący do świątyni musi przejść po płycie nagrobnej przykrywającej jego szczątki. Wejście do Groty Prometeusza; ma ona ponad kilometr długości i została udostępniona turystom kilka lat temu. Kolacja.
Dzień 6 | ACHALCICHE
Przejazd do Borjomi, miasta znanego z mineralnych źródeł i słynnej wody Borjomi. Spacer po parku zdrojowym. Uzdrowisko jest malowniczo położone w wąwozie rzeki, po obu stronach wznoszą się wysokie skały. Głównym deptakiem z eleganckimi pensjonatami, sklepami i restauracjami spacerują tłumy turystów i kuracjuszy. Po południu przejazd do odnowionego ostatnio kompleksu architektonicznego zamku Rabati w Achalciche. Imponująca rozmachem budowla reprezentuje różne style architektoniczne – wewnątrz murów można podziwiać meczet, synagogę i kościół chrześcijański. Zakwaterowanie w hotelu w Achalciche. Kolacja.
Dzień 7 | VARDZIA – ERYWAŃ (Armenia)
Przejazd do Vardzii, unikalnego miasta wykutego w skale w XII wieku. Rozciąga się ono na długości pół kilometra wzdłuż rzeki Kury i jest położone na 19 tarasach-kondygnacjach. Do zwiedzania udostępniono ponad 300 komnat oraz kościół ozdobiony pięknymi, XII-wiecznymi freskami. W kompleksie zachowały się pomieszczenia mieszkalne, niewielkie kaplice, piwnice na wino oraz liczne tunele. Postój przy twierdzy Khertvisi z X wieku. Następnie przekroczenie granicy Gruzji z Armenią w miejscowości Bavra. Zmiana autokaru/mikrobusu i przewodnika lokalnego. Po formalnościach granicznych przejazd do Erywania. Zakwaterowanie w hotelu (na 3 noce). Kolacja.
Dzień 8 | ERYWAŃ – GARNI – GEGHARD
Spacer po bazarze Gum, na którym można kupić m.in. kandyzowane owoce i lokalne przyprawy. Wejście na twierdzę Erebuni z VII w p.n.e. i wizyta w muzeum przechowującym zabytkowe przedmioty wydobyte podczas wykopalisk archeologicznych. Zwiedzanie Muzeum Matenadaran, gdzie przechowuje się tysiące bezcennych, starych manuskryptów. Jeśli czas pozwoli wizyta w muzeum domowym znanego armeńskiego reżysera Sergeja Parajanowa; podziwianie jego wyjątkowych dzieł sztuki. Przejazd w góry, do wsi Garni, gdzie znajduje się jedyna pogańska świątynia w Armenii, zbudowana w I wieku n.e. W zabytkowej budowli odbędzie się krótki koncert na typowym dla Armenii instrumencie duduk. Przejazd do wykutego w litej skale wśród gór, pięknego monastyru chrześcijańskiego w Geghard, pochodzącego z okresu IV-XIII wieku. Powrót do Erywania. Kolacja z koncertem muzyki ludowej.
Dzień 9 | ERYWAŃ – WAGHARSZAPAT – ZWARTNOC
Zwiedzanie Erywania. Podczas objazdu – centrum sportowe i koncertowe, most Kievyan, aleja Baghramyan, pałac prezydenta, Akademia Nauki, gmach parlamentu, budynek opery, pomnik jadącego na koniu bohatera literackiego Davida z Sassoun, katedra ormiańska św. Grzegorza (St. Gregory the Illuminator Cathedral). Postój przy Cicernakaberd – pomniku upamiętniającym ludobójstwo Ormian przez Turków w 1915 roku. Zejście pod ziemię i zwiedzanie muzeum poświęconego tym wydarzeniom. Następnie wizyta w fabryce brandy Ararat połączona z degustacją. Po południu przejazd do Wagharszapatu (hist. Eczmiadzyn) i zwiedzanie – rezydencji Katolikosa – najwyższego patriarchy Armenii, katedry z III w. oraz kościoła św. Hripsime. Przejazd do świątyni Zwartnoc z VII w. Powrót do Erywania. Kolacja. Wieczorem spacer od budynku opery na plac Republiki, gdzie w sezonie włączane są grające fontanny.
Dzień 10 | ERYWAŃ – HAGCHPAT – TBILISI
Przejazd nad jezioro Sewan, nazywane „ormiańskim morzem”. Wejście na wzgórze, gdzie znajduje się malowniczo położony kompleks klasztorny Sewan (Sewanawank) z IX wieku. Następnie przejazd do średniowiecznego monastyru Hagchpat z X-XIII w., będącego cennym przykładem architektury ormiańskiej. Postój w Sadakhlo na granicy Armenii z Gruzją. Zmiana pojazdu i przewodnika lokalnego. Po formalnościach granicznych przejazd do Tbilisi. Kolacja.
Dzień 11 | TBILISI – SIGHNAGHI – TSINANDALI – TBILISI
Wycieczka do regionu Kachetia, który jest kolebką uprawy winorośli i produkcji wina. Przejazd do odrestaurowanego Sighnaghi, niegdyś królewskiego miasta, wciąż otoczonego murami obronnymi z wieżami, z których widać ośnieżone szczyty Kaukazu. Spacer po centrum z licznymi sklepami i restauracjami. Wizyta w będącym celem pielgrzymek klasztorze Bodbe, w którym pochowana została święta Nino. Następnie przejazd do Tsinandali i zwiedzanie zabytkowej rezydencji księcia Czawczawadze. W parku, który go otacza, rosną egzotyczne rośliny, m.in. drzewa bambusowe. Wizyta w piwnicy, gdzie przechowuje się wino. Fakultatywnie – obiad i degustacja wina (ok. 16 USD). Powrót do Tbilisi. Kolacja.
Dzień 12 |
Transfer na lotnisko. Wylot do Polski. Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
BILETY
Na bilety wstępu należy zabrać ze sobą ok. 60 USD.
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 45 USD.
Rezerwuj online