ETIOPIA (Północ i Południe) 2021
Niedziela Palmowa w Aksum

Wizyty w wioskach egzotycznych plemion. Niezwykłe klasztory chrześcijańskie i wykute w skale kościoły. Zamki budowane przez królewskie dynastie. Kopia szkieletu najstarszego człowieka świata – kobiety, której nadano imię Lucy. Malownicze krajobrazy gór i lasów eukaliptusowych. Wodospady na Nilu. Rejs łodzią po jeziorze Tana do źródeł Nilu Błękitnego.
22-04 - 08-05-2021
13913
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przeloty wewnętrzne,
  • przejazdy autokarami/mikrobusami oraz samochodami terenowymi,
  • 14 noclegów; zakwaterowanie w hotelach 3* oraz lodge, pokoje 2-os., dopłata do pokoju 1-os. 1300 PLN,
  • 15 śniadań, 15 kolacji,
  • wizyty w wioskach plemion etiopskich,
  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi lokalnych przewodników,
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 |
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Etiopii.
Dzień 2 | ADDIS ABEBA
Przylot do Addis Abeby. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Zwiedzanie stolicy Etiopii. Wizyta w Muzeum Narodowym ukazującym dzieje Etiopii od najdawniejszych czasów, ze słynnym eksponatem Lucy (replika szkieletu człowieka sprzed 3,4 mln lat). Zwiedzanie katedry św. Trójcy z grobowcami cesarza Hajle Sellasje i jego żony. Krótka wizyta w katedrze św. Jerzego, gdzie odbywały się kiedyś koronacje cesarskie. Wjazd na górę Entoto (3200 m n.p.m.), podziwianie panoramy miasta i pałacu cesarza Menelika.
Dzień 3 | ADDIS ABEBA – AKSUM
Wcześnie rano transfer na lotnisko. Przelot do Aksum, najstarszego miasta w Etiopii. Było ono niegdyś centrum wielkiego imperium, nauki starożytnego języka gyyz oraz literatury. Zwiedzanie największych atrakcji Aksum. Należy do nich Park Stel, w którym zgromadzono imponujące granitowe obeliski o wys. do 33 m. Przejazd do grobu króla Kaleba. Postój przy targu kolorowych koszy. Po południu możliwość zobaczenia jak Etiopczycy przygotowują się do Niedzieli Palmowej – święta upamiętniającego wjazd Jezusa do Jerozolimy (wg obowiązującego w Etiopii kalendarza). Wierni modlą się i śpiewają idąc głównymi ulicami i niosąc gałązki palmowe.
Dzień 4 | AKSUM – Niedziela Palmowa
Rano udział w procesji Niedzieli Palmowej. Kapłani ubrani w bogato zdobione szaty niosący symboliczną replikę Arki Przymierza i wierni przechodzą z kościoła na udekorowany główny plac, śpiewają pieśni i składają wiązanki liści palmowych. Po ceremonii przejście do kościoła św. Marii, na którego terenie – jak wierzą Etiopczycy – przechowywana jest Arka Przymierza (do świątyni wejść mogą tylko mężczyźni). Obok znajduje się Muzeum Aksum, pełne dewocjonaliów, starych ksiąg, broni i szat kapłańskich. Następnie zwiedzanie pozostałości pałacu królowej Saby.
Dzień 5 | AKSUM – LALIBELA
Transfer na lotnisko. Przelot do Lalibeli. Miejsce to należy do najbardziej atrakcyjnych w całej Etiopii, znane jest z oryginalnych kościołów. Zwiedzanie niezwykłego kompleksu wykutych w litej skale świątyń, które powstały między 800 a 1200 r. n.e. Służą one nadal jako miejsca kultu oraz ceremonii religijnych. Wieczór w miejscowym pubie Torpido, by skosztować lokalnego trunku o nazwie Tej (wino miodowe) i podziwiać pełne temperamentu tańce, charakterystyczne dla tego regionu Etiopii.
Dzień 6 | LALIBELA – GONDER
Przelot z Lalibeli do Gonderu, miasta założonego w 1636 r. przez cesarza Fasilidesa. Położone w pięknym otoczeniu było jedną ze stolic Etiopii. Zwiedzanie głównych atrakcji – wspaniałego kompleksu pałacowo-świątynnego zajmującego prawie 70 km², który zdradza wpływy architektury hinduistycznej, islamskiej, a nawet barokowej. Postój przy łaźniach Fasilidesa, używanych do dzisiaj. Każdego roku, 19 stycznia, podczas barwnego święta Timket, upamiętniającego chrzest Chrystusa, zbierają się tu tłumy ludzi. Afrykańska przyroda wdziera się do środka budowli, rozsadzając stare mury wieży i basenu. Wizyta we wspaniałym kościele Debre Birhan Selassie, którego ściany i sufit pokryte są malowidłami przedstawiającymi sceny biblijne.
Dzień 7 | P.N. GÓR SIMIEN
Przejazd w kierunku P.N. Gór Simien na spotkanie z ich endemicznymi mieszkańcami – stadami dżelad brunatnych, małp z rodziny makakowatych (Theropithecus gelada). Park Narodowy Gór Simien to wyjątkowy w Afryce teren gór wysokich, poprzedzielany dolinami, nad którymi wznosi się najwyższy w Etiopii szczyt Ras Daszen (4543 m n.p.m.). Krajobrazy parku są dzikie i malownicze, a widoki niezapomniane. Postój na targu pełnym miejscowych produktów i przypraw. Wizyta w wiosce Felaszów, w której jeszcze ok. 30 lat temu mieszkali ostatni Żydzi w Etiopii. Powrót do Gonderu.
Dzień 8 | GONDER – ADDIS ABEBA
Rano transfer na lotnisko i powrót do Addis Abeby. Przejazd do hotelu. Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego ze zbiorami prezentującymi kulturę wielu plemion Etiopii. Czas na zakupy kawy i pamiątek.
Dzień 9 | ADDIS ABEBA – SODO – ARBA MINCH
Po wczesnym śniadaniu przejazd na południe Etiopii, wzdłuż Wielkiego Rowu Afrykańskiego, do miasta Arba Minch, położonego na skarpie z widokiem na jeziora Chamo i Abaya. Postój w tradycyjnej wiosce, aby zobaczyć z bliska typowe domostwo i życie członków plemienia Wolayta, a następnie w miejscowości Sodo.
Dzień 10 | ARBA MINCH – CHENCHA
Wyjazd na południe. Postój we wsi Chencha, będącej siedzibą ludu Dorze, znanego z budowy wysokich chat w kształcie ula, wyplatanych z bambusa i pokrytych liśćmi bananowca. Zobaczyć tu można codzienne zajęcia mieszkańców i lokalne tańce. Rejs po jeziorze Chamo – podglądanie wygrzewających się w porannym słońcu krokodyli i hipopotamów. Wśród żyjących tu ptaków są zimorodki, bociany, pelikany, flamingi i bieliki afrykańskie. Nocleg w Arba Minch.
Dzień 11 | TURMI
Przejazd w kierunku doliny rzeki Omo. Wizyta w wiosce plemienia Hamar. Jest to plemię niezwykłej urody, w którym kobiety noszą eleganckie, skórzane spódnice wyszywane muszelkami, zakładają wiele bransolet i barwią skórę oraz włosy specjalnie przygotowaną glinką w kolorze ciemnej czerwieni. Odwiedziny w jednej z chat i poznanie codziennych zwyczajów mieszkańców. Przejazd do Turmi. Zakwaterowanie w lodge.
Dzień 12 | OMORATE – JINKA
Wcześnie rano wyjazd w kierunku Omorate, miejscowości położonej przy granicy z Kenią. Przeprawa dłubanką na drugi brzeg rzeki Omo. Spotkanie z plemieniem Desanech. Przejazd do Jinki. Odwiedziny w wiosce plemienia Ari. Okazja, by zobaczyć, jak przygotowuje się tradycyjną potrawę – injera. Poznanie pracy miejscowych rzemieślników – kowala, garncarza i browarnika.
Dzień 13 | JINKA – P.N. MAGO
Wyjazd do Parku Narodowego Mago. Piękna, dzika przyroda, wspaniałe krajobrazy. Wizyta w wiosce pasterskiego plemienia Mursi, żyjącego w niskich, słomianych chatach. Jest to jedna z najbardziej oryginalnych grup etnicznych Etiopii. Kobiety należące do tego plemienia ozdabiają wargi charakterystycznymi krążkami z gliny. Kobieta jest tym bardziej atrakcyjna, im większy nosi krążek. Po południu wizyta w lokalnym muzeum i centrum badawczym, gdzie można pogłębić wiedzę na temat różnorodności plemion zamieszkujących dolinę rzeki Omo. Nocleg w Jinka.
Dzień 14 | ARBA MINCH
Wizyta u plemienia Konso, które zamieszkuje wsie położone na tarasach górskich i wyróżnia się pracowitością. Na uprawianych przez nich plantacjach zbiera się podobno najlepszą kawę w kraju. Plemię Konso znane jest też z dawnego zwyczaju ustawiania rzeźb pośmiertnych dla zasłużonych członków społeczności. Odwiedziny w jednej z wiosek o typowej zabudowie. Przejazd do wyjątkowego miejsca zwanego „New York” ze względu na strzeliste formacje skalne. Przejazd do Arba Minch.
Dzień 15 | JEZIORO AWASA
Przejazd w stronę jeziora Awasa, które w Etiopii nazywane jest „jeziorem miłości”. Z każdego krańca kraju ludzie przybywają tu, by spędzić w jego okolicy miesiąc miodowy, jak to przed laty uczynił cesarz Hajle Sellasje. Rejs po jeziorze Awasa. Obserwowanie wielu gatunków ptaków, wynurzających się z wody hipopotamów oraz zachodu słońca. Przyjazd do hotelu.
Dzień 16 | JEZIORO AWASA – ADDIS ABEBA
Rano postój na pobliskim targu rybnym. Przejazd do stolicy. Krótki pobyt w hotelu, by przygotować się do podróży powrotnej do Polski. Wieczorem uroczysta kolacja w restauracji serwującej dania narodowe. Tradycyjna ceremonia parzenia kawy. Pokaz lokalnych tańców, strojów i pieśni. Transfer na lotnisko. Przed północą wylot do Europy.
Dzień 17 |
Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
PASZPORT - WIZA
Przy wjeździe do Etiopii wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu. W paszporcie powinna być min. 1 strona wolna. Cena wizy 50 USD, płatna na granicy.
SZCZEPIENIA
Zalecane szczepienie przeciw żółtej gorączce przed wyjazdem.
Zalecana profilaktyka antymalaryczna.
BILETY WSTĘPU
Na bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz rejsy po jeziorach Tana, Chamo i Awasa należy zabrać ok. 220 USD.
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki sugerujemy przeznaczyć ok. 90 USD.
Rezerwuj online