GRUZJA (8 dni) 2021

Bezcenne ikony, wielowiekowe manuskrypty i barwne freski w świątyniach. Słynna woda mineralna Borjomi. Chrześcijańskie tradycje liczące prawie dwa tysiące lat. Najwyższe szczyty Kaukazu. Starożytne miasta wykute w skalnych zboczach – Vardzia i Uplistsikhe. Region Kachetia – kolebka uprawy winorośli i produkcji wina.
17-05 - 24-05-2021
4993
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przejazdy klimatyzowanym autokarem/mikrobusem,
  • 7 noclegów; zakwaterowanie w hotelach 3*, pokoje 2-os., dopłata do pokoju 1-os. 700 PLN,
  • 6 śniadań, 6 kolacji,
  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi lokalnych przewodników,
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 |
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Gruzji.
Dzień 2 | TBILISI
Przylot do Tbilisi. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Śniadanie. Zwiedzanie Tbilisi. Przejście do świątyni Metechi z XIII w. leżącej na skale nad rzeką Kurą (Mtkvari). Wejście na starożytną twierdzę Narikala (IV w.) wznoszącą się nad Tbilisi z pięknym widokiem na miasto. Postój przy synagodze. Na trasie spaceru po starym mieście najstarszy kościół Anchiskhati z VI wieku. Następnie wizyta w katedrze Sioni. Przechowuje się w niej najcenniejszy gruziński skarb – krzyż patronki państwa, świętej Nino, dzięki której Gruzja stała się krajem chrześcijańskim. Zwiedzanie Muzeum Narodowego i przejazd reprezentacyjną aleją Rustawelego. Kolacja.
Dzień 3 | MCCHETA - STEPANCMINDA - GERGETI - GUDAURI
Przejazd do Mcchety, jednego z najstarszych miast kraju, które przez osiemset lat (III w. p.n.e.-V w. n.e.) było stolicą królestwa gruzińskiego. Mccheta jest religijnym ośrodkiem Gruzji – tutaj Gruzini przyjęli chrześcijaństwo (w IV w.). Zwiedzanie monastyru Jvari z VI wieku oraz katedry Sweti Cchoweli z XI wieku. Spacer odrestaurowanymi uliczkami miasta. Przejazd do Stepancmindy (daw. Kazbegi), otoczonej skalistymi szczytami Wielkiego Kaukazu. Zmiana pojazdu i wjazd samochodami terenowymi na szczyt góry, do zabytkowego kościoła Gergeti z XIV wieku, usytuowanego na wysokości 2170 m n.p.m. Przy dobrej pogodzie rozciąga się stamtąd widok na Kazbek, jeden z najwyższych szczytów Kaukazu (5047 m n.p.m.). Okazja do podziwiania majestatycznych gór. Przejazd na nocleg do Gudauri. Kolacja.
Dzień 4 | ANANURI – GORI – UPLISTSIKHE – RABATI – ACHALCICHE
Wyjazd z Gudauri do Gori – miejsca narodzin Stalina, gdzie do tej pory stoi jego rodzinny dom. Fakultatywnie – zwiedzanie Muzeum Stalina (ok. 5 USD). Po drodze postój przy twierdzy Ananuri. Przejazd do Uplistsikhe – pozostałości starożytnego miasta z VII w. p.n.e., wykutego w skalnych grotach. Zbudowane na wysokim, kamiennym brzegu rzeki Kury składa się z części datowanych na okres od II tysiąclecia p.n.e. do późnego średniowiecza. Przez kilkanaście stuleci, aż do XII wieku, było tu centrum azjatyckiego handlu, gdzie zatrzymywały się karawany podążające Jedwabnym Szlakiem. Wędrówka na kolejne poziomy, na których znaleźć można ok. stu jaskiń, które służyły jako domy mieszkalne, magazyny żywności, miejsca spotkań. Na dachu jednego z pięter znajdował się antyczny teatr. Zachowały się pozostałości sieci wodociągowej. W następnych wiekach miasto doświadczyło trzęsień ziemi i inwazji obcych wojsk. Następnie przejazd do regionu Meschetia – krainy świątyń, zamków i warowni, będących świadectwem złotego wieku Gruzji. Zwiedzanie zamku  Rabati - w pełni odrestaurowanego, perfekcyjnie położonego na wzgórzu, z którego rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Imponująca rozmachem budowla reprezentuje różne style architektoniczne – wewnątrz murów można podziwiać meczet, synagogę i kościół chrześcijański. Kolacja.
Dzień 5 | KHERTVISI – VARDZIA – BORJOMI – KUTAISI
Postój przy twierdzy Khertvisi z X wieku. Przejazd do Vardzia, unikalnego miasta wykutego w skale w XII wieku. Rozciąga się ono na długości pół kilometra wzdłuż rzeki Kury i jest położone na 19 tarasach-kondygnacjach. Do zwiedzania udostępniono ponad 300 grot oraz kościół ozdobiony pięknymi, XII-wiecznymi freskami. W kompleksie zachowały się pomieszczenia mieszkalne, kapliczki, piwnice na wino oraz liczne tunele. Zwiedzanie jaskini, w której mieści się niewielki monastyr zajmowany przez 6 mnichów. Przejazd do regionu Imereti. Po drodze wizyta w parku zdrojowym w Borjomi połączona z degustacją słynnej wody mineralnej. Kolacja i nocleg w Kutaisi.
Dzień 6 | GELATI – TBILISI
Przejazd do klasztoru Gelati z akademią, założoną przez jednego z najwybitniejszych królów Gruzji, Dawida Budowniczego (1089-1125). Podziwianie unikalnych fresków przedstawiających świętych i gruzińskich władców. Tuż za głównym wejściem do katedry Świętej Dziewicy znajduje się grób króla Dawida – zgodnie z życzeniem władcy, który także po śmierci chciał być blisko swoich poddanych, każdy wchodzący do świątyni musi przejść po płycie nagrobnej przykrywającej jego szczątki. Postój w miejscowości Tsqaltubo i wejście do Groty Prometeusza; ma ona ponad kilometr długości i została udostępniona turystom kilka lat temu. Przejazd do Tbilisi. Kolacja.
Dzień 7 | TBILISI – SIGHNAGHI – TBILISI
Wycieczka do regionu Kachetia, który jest kolebką uprawy winorośli i produkcji wina. Przejazd do odrestaurowanego Sighnaghi – niegdyś królewskiego miasta, otoczonego murami obronnymi z 23 wieżami. Spacer nastrojowymi uliczkami. Z murów rozciąga się zapierający dech widok na ośnieżony Kaukaz. Wizyta w będącym celem pielgrzymek klasztorze Bodbe, w którym pochowana została święta Nino. Powrót do Tbilisi. Kolacja pożegnalna.
Dzień 8 |
Transfer na lotnisko. Wylot do Polski. Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
DOKUMENT PODRÓŻY
Dokumentem uprawniającym do podróży jest dowód osobisty lub paszport (zalecany), ważne min. 6 miesięcy od daty powrotu.
BILETY WSTĘPU
Na bilety wstępu należy zabrać ze sobą ok. 45 USD.
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 40 USD.
Rezerwuj online