PORTUGALIA – WYSPY ATLANTYKU (MADERA – PORTO SANTO – AZORY) 2019

Portugalskie wyspy na Atlantyku, które można odwiedzać przez cały rok. Wędrówki po wyspie wiecznej wiosny – Maderze. Zwiedzanie historycznego miasta Funchal. Plażowanie na Porto Santo. Owiany mgłami wulkaniczny archipelag Azorów pośrodku Oceanu Atlantyckiego. Gejzery, gorące źródła, wulkany i jeziora w dawnych kraterach, najwyższe w Europie malownicze klify, kolorowe hortensje i dorodne strelicje, urokliwe  wioski i miasteczka, doskonała kuchnia.
16-10 - 27-10-2019
9890
Cena obejmuje

Cena obejmuje

Pobierz PDF
  • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przeloty wewnętrzne rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przejazdy klimatyzowanym turystycznym autokarem/mikrobusem,
  • 11 noclegów, zakwaterowanie w hotelach 4*/3*, pokoje 2–os.,dopłata do pokoju 1– os. 850 PLN,
  • 11 śniadań, 10 kolacji,
  • wszystkie wycieczki i atrakcje wymienione w programie (oprócz fakultatywnych ),
  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi lokalnych przewodników ( z wyjątkiem dnia 2, 4,5),
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).
Program
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
Dzień 1 | MADERA
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot na Maderę (przez Lizbonę). Po przylocie do Funchal przejazd do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.
Dzień 2 | FUNCHAL
Zwiedzanie Funchal – stolicy Madery i  głównego miasta na Maderze. Madera jest regionem autonomicznym z własnym parlamentem i rządem. Jest to pierwsze miasto od czasów rzymskich założone przez Europejczyków poza granicami Europy. Portugalscy osadnicy przybyli tu na początku XV w.. Odpoczywali tu wielcy tego świata – cesarzowa Sisi, angielska królowa Adelajda, Winston Churchill, marszałek Piłsudski. Spacer po maleńkiej starówce, na której znajduje się budynek parlamentu, XV–wieczna katedra z elementami najbardziej portugalskiego ze stylów architektonicznych – ozdobnego gotyku manuelińskiego. Odnajdziemy tu również polonica – popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pomnik papieża Jana Pawła II. Spacer na  targ Mercado dos Lavradores, gdzie można kupić świeże ryby atlantyckie kolorowe kwiaty z których Madera słynie, przeróżne owoce egzotyczne, pamiątki, przekąski, wina itp. Kolejny punkt na trasie spaceru to warsztat hafciarski, w którym powstają słynne w całym świecie hafty z Madery. Możliwość zakupów. Wjazd kolejką na wzgórze Monte, skąd roztacza się wspaniała panorama miasta. Wizyta w pięknym kościele Nuestra Senora, gdzie pochowany jest ostatni cesarz Austro–Węgier – Karol I Habsburg. Odwiedziny w piwnicach gdzie dojrzewa wino typu „madera” połączone z degustacją tego wyjątkowego, mocnego i najczęściej słodkiego wina, które zyskało niezwykłą popularność w Anglii w XVII – XIX wieku. Na koniec zwiedzanie muzeum „CR7”. Jest ono częścią fundacji założonej przez jednego z najsłynniejszych piłkarzy świata, pochodzącego z Madery legendarnego Cristiano Ronaldo. Eksponowane są tam pamiątki osobiste oraz wszystkie najważniejsze trofea zdobyte przez tego wybitnego sportowca.  W muzeum można „sfotografować się” z Ronaldo a także kupić „piłkarskie pamiątki”.   Powrót do hotelu. Nocleg w Funchal.
Dzień 3 | WSCHODNIA I ŚRODKOWA MADERA: PICO DO ARIEIRO – RIBEIRO FRIO – PRZYLĄDEK ŚW. WAWRZYŃCA (PONTA DE SAO LOURENCO)
Wyjazd z wybrzeża do górzystego wnętrza wyspy. Kręte, stromo pnące się drogi prowadzą w pobliże Pico do Arieiro, trzeciego z najwyższych szczytów wyspy (1 810 m n.p.m.). Z parkingu krótka wędrówka do punktu widokowego pod szczytem. Przy sprzyjającej pogodzie z punktu widokowego powyżej przeciętnego poziomu chmur roztaczają się  imponujące widoki na okoliczne głębokie doliny. Czasem dojrzeć można nawet nieodległą, drugą pod względem wielkości wyspę archipelagu – Porto Santo. Przejazd do Parku Przyrodniczego Ribeiro Frio. Po obejrzeniu hodowli pstrągów warto zamówić sobie wyjątkowo rozgrzewający specjał Madery – mocny napój poncha. Przejście szlakiem wzdłuż levady .
Levady to budowane przez stulecia kanały rozprowadzające wodę do pól i domów na tej górzystej wyspie. Levada dos Balcoes doprowadzi do punktu widokowego na las wawrzynowy – wyjątkowy skarb przyrody, występujący w stanie pierwotnym wyłącznie na Maderze. Przejazd do punktu widokowego na Ponta de Sao Lourenco (Przylądek Św. Wawrzyńca). Sterczące z wód oceanu nagie skały powstałe z zastygłej lawy dawnych wulkanów stanowią drastyczny kontrast do pełnych zieleni pejzaży, w które obfitował ten dzień. Powrót do hotelu. Nocleg w Funchal.
Dzień 4 | PORTO SANTO
Dla chętnych fakultatywnie całodzienna wycieczka na sąsiadującą z Maderą wyspę Porto Santo. Główną atrakcją Porto Santo jest piękna 9 kilometrowa piaszczysta plaża. Jest to jedna z najpiękniejszych plaż Europy. Mieszkańcy Madery przyzwyczajeni do swoich plaż wulkanicznych z czarnym piaskiem i kamieniami bardzo chętnie spędzają tu weekendy, wygrzewając się w złotym piasku. Na wyspie Porto Santo trzy lata swojego życia spędził Krzysztof Kolumb. Objazd najważniejszych atrakcji tej niewielkiej „siostry” Madery. Następnie obiad i popołudnie przeznaczone na plażowanie, kąpiele w oceanie, opalanie lub sporty wodne (wypożyczenie sprzętu wodnego jest dodatkowo płatne). Powrót promem do Funchal. Nocleg w Funchal. ( koszt  ok. 150 EUR)
Dzień 5 | FUNCHAL
Dzień wolny przeznaczony na wędrówki po mieście Funchal, wypoczynek przy hotelowym basenie lub zakupy. Możliwa wycieczka fakultatywna: Przejazd do portu i rejs wierną repliką Santa Maria – głównego statku z mini–flotylli Krzysztofa Kolumba, która dopłynęła do Ameryki w XV w. Rejs wzdłuż południowego wybrzeża wyspy oferuje niezwykłe widoki. Przepłynięcie u stóp najwyższego klifu Europy – osiągającego 580 m urwiska Cabo Girao. Żaglowiec przepływa też przy malowniczym miasteczku rybackim – Camara dos Lobos. W trakcie 3–godzinnego rejsu możliwość kąpieli w krystalicznie przejrzystych wodach oceanu. Atrakcją  rejsu bywają towarzyszące żaglowcowi delfiny i wielkie żółwie oceaniczne. Powrót do przystani a następnie do hotelu (koszt ok. 50 EUR/os.). Nocleg w Funchal.
Dzień 6 | PÓŁNOCNE WYBRZEŻE MADERY
Przejazd na północne wybrzeże  wyspy do  Sao Vicente zmodernizowaną drogą wyposażoną w  sieć mostów, tuneli i wiaduktów, usprawniających przemieszczanie się w górzystym terenie.  Zwiedzanie systemu jaskiń i pieczar oraz muzeum poświęconego zjawiskom wulkanicznym. Można poznać w nim historię powstania archipelagu Madery. Dalsza droga do osad położonych na północnym wybrzeżu wyspy (Ponta Delgada i Arco de Sao Jorge) biegnie wzdłuż skalistego wybrzeża i wspina się półkami nad krawędziami wyniosłych klifów. W okresie od kwietnia do listopada – wizyta w ogrodach rosarium w Quinta do Arco z ponad tysiącem różnych odmian róż. W okresie od listopada do kwietnia odwiedzimy muzeum winiarstwa i uprawy winorośli. Poznamy historię uprawy wina na wyspie. Na miejscu można dokonać zakupów przeróżnych odmian świetnej jakości win produkowanych na Maderze. Nocleg w Funchal.
Dzień 7 | MADERA – AZORY (PONTA DELGADA)
Transfer na lotnisko w Funchal. Przelot do Ponta Delgada na Sao Migiel – największą wyspę innego portugalskiego archipelagu pośrodku Atlantyku – Azorów. Wulkaniczne stożki wystające z Oceanu Atlantyckiego tworzące archipelag Azorów w dawnych czasach znane były jako „przystanek w połowie drogi do Ameryki”. Przejazd z lotniska do hotelu w okolicach Ponta Delgada.
Dzień 8 | SAO MIGUEL (FURNAS – LAGOA DO FOGO)
Przejazd wzdłuż południowego wybrzeża wyspy Sao Miguel. Po drodze do Vila Franca do Campo, dawnej stolicy Azorów, przystanek na punkcie widokowym w Caloura. Spacer ze zwiedzaniem Vila Franca. Przyjazd do Furnas. W okolicach tego miasteczka obserwujemy wyjątkowo dużo przejawów wulkanicznej aktywności wyspy: gorące błota, gejzery, źródła i jeziorka z wodą podgrzewaną przez rozgrzane wulkaniczne skały. Obiad w miejscowej restauracji – słynne lokalne „cozido” czyli  danie z kociołka – potrawa z  warzyw i różnych gatunków mięs duszona w naczyniu w wykopanej w ziemi jamie. Zwiedzanie ogrodu botanicznego Terra Nostra z ciekawymi okazami roślin z różnych stron świata wraz z możliwością kąpieli w basenie z naturalnie gorącą wodą. Powrót do Ponta Delgada północnym wybrzeżem. Po drodze oglądanie plantacji herbaty z możliwością degustacji i zakupu miejscowych odmian herbaty. Postój z widokiem na wypełniony wodą krater dawnego wulkanu – Lagoa do Fogo. Nocleg w okolicach Ponta Delgada.
Dzień 9 | SETE CIDADES
Wyjazd wzdłuż południowego wybrzeża w kierunku zachodnim. Przejazd panoramiczny ze wspaniałymi widokami wokół kaldery Sete Cidades – zapadniętego super – krateru gigantycznego wulkanu z pradawnych czasów. Po wygaśnięciu wulkanu w kraterze powstawały inne, mniejsze stożki wulkaniczne i ich kratery. Większość z nich wypełniona jest obecnie wodą. Dzień obfituje w postoje na punktach widokowych (m.in. Vista do Rei, Miradouro do Escalvado, Bretanha), okazje do fotografowania imponujących pejzaży zachodniej części wyspy. Po drodze obiad. Po południu, w trakcie powrotu do Ponta Delgada zwiedzanie plantacji ananasów. Nocleg w okolicach Ponta Delgada.
Dzień 10 | WSCHODNIA CZĘŚĆ SAO MIGUEL
Zwiedzanie wschodniej części wyspy Sao Miguel aż do najdalej wysuniętego przylądka północno–wschodniego „Nordeste”. Kolejny dzień pełen wspaniałych, monumentalnych widoków gór, zanurzających się w wodach Atlantyku. Punkty widokowe (Santa Iria, Salto do Cavalo, Dolina Povoacao, Ponta da Madrugada). Czas wolny na zwiedzanie i spacery po wiosce Povoacao. Po drodze w trakcie objazdu – obiad. Nocleg w okolicach Ponta Delgada.
Dzień 11 | OCEANICZNE SAFARI – OBSERWACJA WIELORYBÓW
Całodzienna wycieczka łodzią na wody Oceanu Atlantyckiego, obmywające wyspę Sao Miguel. W trakcie rejsu duża szansa obserwacji różnorodności ptaków morskich, wielkich żółwi, ryb latających delfinów i największych ssaków naszej planety – majestatycznych wielorybów. W zatoce przy Vila Franca do Campo zejście na ląd na obiad. Po obiedzie przepłynięcie na wysepkę o tej samej nazwie (Vila Franca) – rezerwat przyrody morskiej. Okazja do pływania i nurkowania  z maską w wodach przy wysepce, obfitujących w ryby. Powrót łodzią do Ponta Delgada. Nocleg w okolicach Ponta Delgada.
Dzień 12 | AZORY – LIZBONA
Przejazd na lotnisko w Ponta Delgada. Przelot do Lizbony i dalej do Warszawy.
Dodatkowe informacje
Rozwiń cały opis
Pobierz PDF
NAPIWKI
Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 50 EUR.
DODATKOWE OPŁATY
Cena nie obejmuje napojów do posiłków.
Rezerwuj online